თელავის იზოლატორში მურმან დუმბაძესთან მოძღვარი არ შეუშვეს
თელავის დროებითი მოთავსების იზოლატორის ადმინისტრაციამ პატიმარ მურმან დუმბაძესთან მისი პირადი მოძღვარი არ შეუშვა, რომელიც ბათუმიდან იყო ჩასული.
როგორც კახეთის საინფორმაციო ცენტრს მურმან დუმბაძის ადვოკატმა, „ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის“ თელავის ოფისის ხელმძღვანელმა მარეხ მგალობლიშვილმა განუცხადა, მოძღვარს თავიდან დაპირდნენ, რომ იზოლატორში შეუშვებდნენ, რის გამოც ის იზოლატორთან მთელი დღის განმავლობაში ილოდებოდა, თუმცა საღამოს დუმბაძესთან შეხვედრაზე უარი უთხრეს.
მისივე თქმით, არაერთი შუამდგომლობის მიუხედავად, დროებითი მოთავსების იზოლატორის ადმინისტრაციამ ამ დრომდე არ უზრუნველყო, რომ მურმან დუმბაძესთვის ექიმ-ოფთალმოლოგს გაეწია კონსულტაცია.
„დუმბაძეს მხედველობასთან დაკავშირებით აქვს პრობლემა, მაგრამ ამ დრომდე მასთან ოფთალმოლოგის შესვლა ვერ მოხერხდა“, - აღნიშნა მარეხ მგალობლიშვილმა.
ოპოზიციის ერთ-ერთი აქტივისტი, რესპუბლიკური პარტიის ყოფილი წევრი, მურმან დუმბაძე სამართალდამცავებმა დაუმორჩილებლობის ბრალდებით 26 მაისს, თბილისში, საპროტესტო აქციის დაშლის დროს დააკავეს. დუმბაძე დაკავების დროს სასტიკად არის ნაცემი და მთელ სხეულზე დაზიანებები აღენიშნება. თბილისის საქალაქო სასამართლომ დაკავებულს 30 დღით პატიმრობა შეუფარდა. დაკავებულს თელავის იზოლატორში 2 დღის განმავლობაში არ მიეწოდებოდა საკვები და დროულად ვერ მიიღო სამედიცინო დახმარება.

Telavi temporary detention administration did not allow the personal priest to see the prisoner Murman Dumbadze. The priest had arrived from the city of Batumi.
As Marekh Mgaloblishvili, the lawyer of Murman Dumbadze and the head of Telavi Office of Georgian Young Lawyers Association (GYLA) stated to the Human Rights Center the priest was promised to be allowed to see the prisoner and he waited at the prison for the whole day long. However, he was refused to be let in the evening.
According to him, despite numerous requests, the administration of temporary detention still has not ensured the consultation of doctor-ophtalmologist.
“Dumbadze has problems with eyesight but the ophtalmogolist has not had access to him,” – stated Marekh Mgaloblishvili.
One of the opposition activists, the former member of Republican Party Murman Dumbadze was detained in Tbilisi on May 26th during the protest disruption. Dumbadze was severely beten during the detention and suffered with numerous injuries all over his body. Tbilisi City Court passed 30-day sentence against him. The detainee was deprived of food for two days in Telavi detention cell and did not receive medical help on time.