კონტროლის პალატამ სადაზღვევო პროგრამებში დარღვევები გამოავლინა
საქართველოს კონტროლის პალატამ ჯანმრთელობის დაზღვევის პროგრამების აუდიტის შედეგად, დარღვევები გამოავლინა.
როგორც დღეს გამართულ საგანგებო ბრიფინგზე კონტროლის პალატის აუდიტის დეპარტამენტის უფროსმა გიორგი ალასანიამ განაცხადა, წინასწარი აუდიტის ფარგლებში დადგენილი ფინანსური და პროგრამული რისკების გათვალისწინებით, აუდიტის შედეგად მრავალმხრივი დარღვევები გამოვლინდა. მისი თქმით, 2008-2010 წლებში, უმწეოთა დაზღვევის პროგრამის ფარგლებში, სადაზღვევო კომპანიების მიერ მოზიდული 311,3 მილიონი ლარიდან დაზღვეულთა სამედიცინო მომსახურებაში მხოლოდ 164,5 მილიონი დაიხარჯა, რაც პროგრამების ჯამური ბიუჯეტის მხოლოდ 53%-ს შეადგენს.
აუდიტის შედეგების თანახმად, წლიურად დაზღვეული 808 ათასი უმწეო მოქალაქიდან, დაზღვევით მხოლოდ 13,8%-მა ისარგებლა. სადაზღვევო კომპანიების მიერ ანაზღაურებული შემთხვევების 45,1%-ის ღირებულება კი 20 ლარს არ აღემატება. შესაბამისად, როგორც კონტროლის პალატაში აცხადებენ, რეალური ფინანსური რისკების დაზღვევის სიკეთით, მხოლოდ დაზღვეულთა 10%-მა ისარგებლა. აუდიტის შედეგების თანახმად, სადაზღვევო კომპანიების მიერ სადაზღვევო ხელშეკრულება დროულად არ გაფორმებულა დაზღვეულთა 75%-თან. დაზღვეულთა ბაზაში შეუძლებელია 13,4 ათასი მოქალაქის იდენტიფიცირება, პროგრამით დაზღვეულია სოციალური მომსახურების სააგენტოს 91 თანამშრომელი, 420 ოჯახის წევრი, რაშიც კონტროლის პალატის მონაცემებით, 109,9 ათასი ლარია გადახდილი.
დაზღვეულია 17,7 ათასი გარდაცვლილი და მოქალაქეობიდან გასული პირი, რომლებზეც, ჯამში, უკანონოდ 3,7 მილიონი ლარი გაიცა. აუდიტის შედეგების თანახმად, დაზღვეულთა ბაზაში გაორებულია 3743 მოქალაქის ჩანაწერი. მათ დასაზღვევად ზედმეტად გადახდილია 145,2 ათასი ლარი. დაზღვეული 3255 უმწეო პირი, ამავე დროს სარგებლობს საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს მოსამსახურეთა დაზღვევით, ხოლო 3183 პირი დაზღვეულია საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს პედაგოგთა დაზღვევის პროგრამით. უმწეოთა ორმაგად დაზღვევაში, კონტროლის პალატის მონაცემებით, ზედმეტად გადახდილია 1,13 მილიონი ლარი.
საქართველოს კონტროლის პალატის აუდიტის შედეგების საფუძველზე, სამართალდამცველი ორგანოების რეაგირების შედეგად, სადაზღვევო კომპანიების მიერ სახელმწიფო ბიუჯეტში 12 მილიონი ლარი დაბრუნდა.
"საქართველოს კონტროლის პალატა განაგრძობს საჯარო დაზღვევაში გამოვლენილი დარღვევების აღმოსაფხვრელად და პროგრამების მართვის გასაუმჯობესებლად შესაბამისი უწყებების მიერ გასატარებელი ღონისძიებების შესრულების მონიტორინგს", - განაცხადა გიორგი ალასანიამ.
სულ საუბარია ათ სადაზღვევო კომპანიაზე. ესენია: „არქიმედეს გლობალ ჯორჯია“, „ალდაგი ბი-სი-აი“, „ჯი-პი-აი ჰოლდინგი“, „აი-ი-სი ჯგუფი“, „იმედი L“, „ირაო“, „ვესტი“, „ალფა“, „სახალხო დაზღვევა“ და სადაზღვევო კომპანია „ქართუ“.

Control Chamber Reveals Shortcomings in the Insurance Programs
As the head of the Audit Department of Control Chamber Giorgi Alasania stated at today’s special briefing, considering the financial and program risks in the frameworks of preliminary audit, different kinds of violations were revealed as a result of the audit. According to him, in 2008-2010, in the frameworks of insurance for socially vulnerable people, out of 311.3 million GEL received by the insurance companies only 164.5 GEL was spent that amounts to 53% of the program budget.
According to the audit results, out of 808 thousand socially vulnerable citizens insured for these years, only 13.8% applied the insurance. The value of 45.1% of the reimbursed cases does not exceed 20 GEL. Accordingly, as the Control Chamber states for the virtue of insuring the real financial risks, only 10% of the insured applied the insurance. According to the results of the audit, the insurance agreement has not been registered with 75% of the insured. It is impossible to register 13.4 citizens in the base of insured. 91 employees of social service agency and their 420 family members are insured by the program. According to the Control Chamber, 109.9 thousand GEl has been paid for this.
17.7 thousand dead people and people without citizenship have been insured. 3.7 million GEL has been provided for them as a result. According to the results of the audit, the insurance documents of 3743 citizens have been doubled in the base of the insured. 145.2 thousand GEL has been paid additionally for their insurance. 3255 socially vulnerable have been insured. 3255 insured individuals also apply the insurance service of Georgian Defense Ministry. 3183 individuals are insured by the insurance program of the Ministry of Education and Science of Georgia. 1.13 million GEL has been paid for the double insurance of socially vulnerable.
According to the results, as a result of the work of law-enforcement bodies, 12 million GEL was returned to the state budget by the insurance companies.
“Control Chamber continues monitoring of the activities undertaken by the relevant bodies to eradicate the shortcomings in the public insurance and improve the managements of the program,” – stated Giorgi Alasania.