რუსეთმა და საფრანგეთმა „მისტრალის“ ტიპის ოთხი ვერტმფრენმზიდის შესყიდვაზე კონტრაქტი გააფორმეს
რუსეთმა და საფრანგეთმა „მისტრალის“ ტიპის ოთხი ვერტმფრენმზიდის შესყიდვაზე კონტრაქტი გააფორმეს. ამის შესახებ „კომერსანტი“ იუწყება.  გამოცემის ინფორმაციით, პირველი ორი ხომალდი საფრანგეთში აიგება და რუსეთს 1.2 მლრდ. ევრო დაუჯდება.
„როსობორონექსპორტსა“ და ფრანგულ კორპორაცია DCNS-ს შორის შეთანხმება პარიზში, 10 ივნისს გაფორმდა.  შეთანხმების პირობების მიხედვით, ხომალდები აღჭურვილი იქნება ტაქტიკური ინფორმაციის საზღვაო საექსპლუატაციო სისტემით (SENIT-9). ამასთან, შეთანხმება რუსეთისთვის ტექნოლოგიების გადაცემას არ ითვალისწინებს.
ფრანგული გამოცემა La Tribune წერს, რომ პირველი ორი ხომალდი საფრანგეთის დასავლეთში, სენ ნაზერის პორტში აიგება, ხოლო დანარჩენი ორი - რუსეთში. რუსეთში ხომალდებს გაერთიანებული გემთსაშენი კორპორაცია ააგებს.
21 ივნისს პარიზში რუსეთის პრემიერ-მინისტრი ვლადიმერ პუტინი ჩავა, რომელიც კონტრაქტს საბოლოოდ მოაწერს ხელს.
რუსეთის მიერ „მისტრალის“ შეძენის შესახებ საფრანგეთთან მოლაპარაკებები თითქმის 2 წელი გრძელდებოდა. პირველად გარიგების შესახებ 2009 წლის სექტემბერში გახდა ცნობილი. 2010 წლის 2 მარტიდან ოფიციალური მოლაპარაკებები დაიწყო, თუმცა მხარეების უთანხმოების გამო მოლაპარაკებები არაერთხელ გადაიდო. ერთ-ერთი საკამათო საკითხი კონტრაქტის ღირებულება იყო.

Russia and France Signed Contract on Purchase of 4 Mistral Helicopter Carriers
Russia and France signed a contract on purchase of four Mistral helicopter carriers, reports Kommersant. According to the publication, first two helicopter carriers will be built in France and Russia will pay 1.2 billion EUROs.
An agreement was signed between Rosoboronexport and French corporation DCNS in Paris on June 10th. According to the terms of the contract, the helicopter carriers will be equipped with marine exploitation system of tactical information (SENIT-9). The contract does not envisage transferring technologies to Russia.
French publication La Tribune states that first two helicopter carriers will be built in the West of France, in the port of Sen Nazer and the rest – in Russia.
On June 21st the Prime-Minister Vladimir Putin will visit Paris to ultimately sign the contract.
The negotiations on the purchase of Mistral helicopter carriers lasted for almost two years. Information about the contract was first disseminated in 2009. Since March 2nd of 2010 the official negotiations started. However, the negotiations got postponed numerous times due to disagreement between the parties. One of the disputed issues was the contract cost.