ინტერპოლის ძებნილი პოლიტიკურ დევნილად იქცა
54 წლის თემურ ბასილიას, რომელსაც საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო ინტერპოლის ხაზით, წითელი ცირკულარით ეძებს ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა პოლიტიკური თავშესაფარი მისცა.
ეკონომისტი ბასილია ქართულ პოლიტიკაში რესპუბლიკურ-ფედერალური პარტიის რიგებში გამოჩნდა, შემდეგ კი ტრადიციონალისტთა კავშირის წევრი გახდა. სწორედ ამ პარტიის სიით შევიდა ბასილია 1992 წელს პარლამენტში, სადაც ჯერ საბიუჯეტო საკითხების კომიტეტის თავჯდომარე იყო, 1994 წელს კი მთავრობაში ვიცე-პრემიერის თანამდებობა დაიკავა.  ერთი წლის შემდეგ, როცა ტრადიციონალისტები პარლამენტში ვეღარ მოხვდნენ, ბასილიამ პარტია დატოვა და სახელმწიფო სამსახურში დარჩა. უკვე 1997 წელს იგი პრეზიდენტ შევარდნაძის ეკონომიკურ მრჩევლად დაინიშნა და ამ თანამდებობაზე „ვარდების რევოლუციამდე“ იმუშავა. ბასილია 2004 წელს რამდენჯერმე დაკითხეს, თუმცა არ დაუკავებიათ და ქვეყნის დატოვების საშუალება მისცეს. მოგვიანებით მასზე ძებნა გამოცხადდა, 2008  წელს საქალაქო სასამართლომ  დაუწრებლად, ბასილიას ცხრა წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა.  „ამერიკის ხმისთვის“ მიცემულ ექსკლუზიურ ინტერვიუში თემურ ბასილია ჰყვება თუ როგორ და რატომ მიიღო ამერიკაში პოლიტიკური თავშესაფარი.
„მიმდინარე წლის 26 მაისს, საემიგრაციო სასამართლომ ბალტიმორში ჩემი საკითხი განიხილა. მოსამართლემ მიიღო გადაწყვეტილება ჩემთვის აშშ-ში პოლიტიკური თავშესაფრის მონიჭების თაობაზე. ჩემი არგუმენტები ემყარებოდა იმ ფაქტებს, რომ ჩემს მიმართ გრძელდებოდა პოლიტიკური მოტივით დევნა, რაც გაიზიარა ამერიკის საემიგრაციო სასამართლომ და შესაბამისი გადაწყვეტილებაც მიიღო“.
საინტერესოა, რომ ძებნილი ბასილია ჩვეულებრივად განაგრძობდა მუშაობას. 2004-2005 წლებში ის ტაჯიკეთში, გაეროს მილენიუმის პროგრამის ხელმძღვანელი იყო.  მოგვიანებით, ისევ გაეროს თანამშრომლის რანგში ყაზახეთში ცხოვრობდა. 2009 წელს, ბასილია მოულოდნელად ვაშინგტონში „პროგრესის ცენტრში“ გამოჩნდა, რასაც თბილისში დიდი ხმაური მოჰყვა. შარშან, თებერვალში კი საქართველოს პროკურატურამ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ ბასილია ვაშინგტონში საემიგრაციო კანონმდებლობის დარღვევისთვის დააკავეს. პროკურორმა ნანა რაფავამ  მაშინ განაცხადა, რომ ამერიკა ბასილიას საქართველოსთვის გადაცემას გეგმავდა. დღეს თემურ ბასილია აცხადებს, რომ ეს შეგნებული დეზინფორმაცია იყო და იგი არავის დაუკავებია.
ნანა რაფავა: „თემურ ბასილია ამჟამად დაკავებულია ამერიკის შეერთებულ შტატებში, საემიგრაციო კანონმდებლობის დარღვევასთან დაკავშირებით და ამერიკის შეერთებული შტატების საემიგრაციო სამსახური გეგმავს მის დეპორტაციას საქართველოში უახლოეს მომავალში“.
თემურ ბასილია: „2010 წლის 4 თებერვალს როცა გავცელდა ინფორმაცია, რომ თითქოს მე აშშ-ი ამერიკის ხელისფლების წარმომადგენლებმა დამაკავეს საემიგრაციო წესების დარღვევის დროს, მე სინამდვილეში ამ დროს ვიმყოფებოდი საკუთარ სახლში და სრულიად ჩვეულებრივად ვცხოვრობდი“.
ძებნილი ბასილიასთვის ამერიკის მიერ პოლიტიკური თავშესაფრის მინიჭების თაობაზე კომენტარის გაკეთება საქართველოს არც აღმსარულებელი და არც საკანონმდებლო ხელისუფლების წარმომადგენლებმა ისურვეს. თავად ბასილია ამბობს, რომ პროფესიით აპირებს მუშაობის გაგრძელებას: „ახლა უკვე მე შევძლებ, ჩავერთო ჩემი პროფესიული საქმიანობის თვალსაზრისით. მე მაინც პირველ რიგში ვფიქრობ, რომ ჩემი პროფესიული კარიერა გავაგრძელო, როგორც ეკონომისტის და ამის შემდეგ შემეძლება დანარჩენ სხვაზე საუბარი“.
2004 წლის შემდეგ, თემურ ბასილიას მსგავსად, უცხოეთის ქვეყნებში პოლიტიკური თავშესაფარი საქართველოში გასამართლებულმა ან ძებნილმა რამდენიმე ცნობილმა პიროვნებამ მიიღო. საფრანგეთმა პოლიტიკური თავშესაფარი მისცა თავდაცვის ყოფილ მინისტრს ირაკლი ოქრუაშვილს და შიდა ქართლის ყოფილ გუბერნატორს მიხეილ ქარელს, რომელთაც საქართველოში შესაბამისად 11 და 16 წლით პატიმრობა აქვთ მისჯილი. ჰოლანდიამ თავშესაფარი მისცა თავდაცვის სამინისტროს ყოფილ მაღალჩინოსანს იასონ ჩიხლაძეს, რომელიც იძებნებოდა და გერმანიაში დაკავებულიც იყო. გერმანიამ თავის მხრივ თავშესაფარი მისცა ტელეკომპანია „რუსთავი2“-ის მეპატრონე ქიბარ ხალვაშს და თბილისს არ გადმოსცა სატყეო დეპარტამენტის ყოფილი უფროსი ბიძინა გიორგობიანი, რომელიც დღემდე წითელი ცირკულარით იძებნება. შვეიცარიაში თავშესაფარი მიიღო „მადნეულის“ ყოფილმა დირექტორმა ზურაბ ლობჟანიძემ, რომელსაც შვიდი წელი აქვს მისჯილი და ასევე ინტერპოლის ხაზით იძებნება. ბოლო წლებში, შვეიცარიამ პოლიტიკური თავშესაფარი ასევე მისცა „ნაციონალური მოძრაობის“ სწრაფი რეაგირების სამსახურის ყოფილ უფროსს სოსო ჯანდიერს, თბილისში მოკლული გურამ შარაძის ქალიშვილს, რუსუდან შარაძეს და ჟურნალისტ ვახტანგ კომახიძეს.
აშშ-მა 2008 წელს პოლიტიკური თავშესაფარი ასევე მისცა საქართველოს საზღვაო ძალების ყოფილ სარდალს გოჩა ვეტრიაკოვს.

Sought by International Police Is Now Political Refugee
The Georgian Ministry of Internal Affairs seeks Temur Basilia, 54, with the support of the INTERPOL. However, the USA granted political shelter to him.
Economist Basilia appeared in Georgian politics from the Republic-Federal Party; later he joined the Union of Traditionalists. In 1992, he became member of the parliament where he initially was chairman of the budget committee and then, in 1994, he occupied the position of the Vice-Premier in the government of Georgia. A year later, when Traditionalists lost elections to enter the parliament, Basilia left the political party and remained in the state service. In 1997, he became economic advisor to the President Shevardnadze and occupied the position before the Rose Revolution. In 2004, Basilia was several times interrogated, though not arrested and finally was allowed to leave the country. Later, he was declared wanted; in 2008, the Tbilisi City Court sentenced him to 9-year-imprisonment in absentia. In his exclusive interview with the Voice of America, Temur Basilia recalled why and how he received a political shelter in the USA.
“On May 26, Immigration Court in Baltimore discussed my case. The judge decided to grant a political shelter in the USA. My argument was still going politically motivated persecution against me in Georgia; the US Immigration Court considered my argument and made consequent decision on my case.”
It is interesting that wanted Basilia continued working in the USA. In 2004-2005 he was head of the UN Millennium Program in Tajikistan. Later, he lived in the Kazakhstan as a UN Officer. In 2009, Basilia suddenly joined a Progress Center in Washington and it caused serious discontent in Tbilisi. In February of 2010, Georgian Prosecutor’s Office spread information that Basilia was detained in Washington for having breached the immigration law. Prosecutor Nana Rapava said the US government was going to assign Basilia to Georgia. Today, Temur Basilia says, it was conscious disinformation and nobody has ever detained him in the USA.
Nana Rapava: “At the moment, Temur Basilia is detained in the USA because of the breached immigration law and the US Immigration Department intends to deport him to Georgia in near future.”
Temur Basilia: “On February 4, 2010, when it was reported that I was arrested in USA because of breached immigration law, I was at home and living a peaceful life.”
Officials of neither executive nor legislative government in Georgia commented on granting political shelter to Basilia in the USA. Basilia said he is going to continue his professional activities. “Now, I will be able to start working as an economist and afterwards I will think over other activities too.”
Since 2004, several famous people, judged or sought by Georgian authority, received political shelters abroad like Basilia. France granted shelter to the former Defense Minister of Georgia Irakli Okruashvili and former Shida Kartli regional governor Mikheil Kareli; they were sentenced to 11 and 16 year-imprisonment relatively. The Netherland granted a shelter to Iason Chikhladze, former high-ranking official of the defense ministry, who was sought and then arrested in Germany. Germany granted shelter to the former owner of the Georgian TV-Company “Rustavi 2” Kibar Khalvashi and did not deport former head of the Georgian Forest Department Bidzina Giorgobiani to Tbilisi; the latter is still sought by Interpol. Former director of the Georgian Madneuli (ores) Zurab Lobzhanidze received a shelter in Switzerland; Georgian Court sentenced him to seven-year-imprisonment and is sought by Interpol as well. Recently, Switzerland granted political shelter to Soso Jandieri, former head of Rapid Response Department of the National Movement; to Rusudan Sharadze - daughter of Georgian scientist Guram Sharadze, who was killed in Tbilisi and to journalist Vakhtang Komakhidze.
In 2008, USA gave a political shelter to the former commander of the Georgian Marine Forces Gocha Vetriakov.