თემურ ბასილიას წერილი humanrights.ge-ს რედაქციას
ბატონო რედაქტორო, მე გახლავარ თემურ ბასილია და ამ წერილით მოგმართავთ სტატიის - „თემურ ბასილია აშშ-ში საემიგრაციო წესების დარღვევისთვის დააკავეს“ თაობაზე, რომელიც 2010 წლის 5 თებერვალს გამოქვეყნდა ვებ პორტალ humanrights.ge-ს ვებ გვერდზე (იხ. ინფორმაცია). მსგავსი ინფორმაცია გამოქვეყნდა ვებ-პორტალის ინგლისურენოვან გვერდზეც.
აღნიშნული ინფორმაციის თანახმად, „თემურ ბასილია, ამერიკის შეერთებულ შტატებში საემიგრაციო წესების დარღვევისთვის დააკავეს“. უპირველეს ყოვლისა, მინდა აღვნიშნო, რომ მე არასოდეს დამირღვევია რაიმე კანონი ან წესი არც ამერიკის შეერთებულ შტატებში და არც სხვაგან, მათ შორის - არც საქართველოში. მეორე, მე არასოდეს დავუკავებივარ ვინმეს, მათ შორის - არც ამერიკის შეერთებულ შტატებში.
არასწორი ინფორმაცია, თითქოსდა ჩემი ამერიკის შეერთებულ შტატებში „დაკავების“ თაობაზე, გავრცელდა საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლების მიერ მათ მიერ კონტროლირებადი მედიასაშუალებებით. როგორც ჩანს, ზოგიერთმა დამოუკიდებელმა და პატივსაცემმა გამოცემამ, მათ შორის - თქვენმაც, გაიმეორა ეს არასწორი „ინფორმაცია“ და არ გადაამოწმა მისი საიმედოობა.
რაც შეეხება საქართველოს ხელისუფლების მიერ ჩემს წინააღმდეგ აღძრულ სისხლის სამართლის საქმეს და ქართული „დამოუკიდებელი“ და „მიუკერძოებელი“ სასამართლოს გადაწყვეტილებას, ეს სხვა არაფერია, თუ არ ჩემი პოლიტიკური მოტივით დევნის ერთ-ერთი ფორმა.
ის ფაქტები, რომ ჩემს წინააღმდეგ ხორციელდებოდა პოლიტიკური დევნა, გაზიარებულია ამერიკის შეერთებული შტატების საემიგრაციო სასამართლოს მიერ, რომელმაც 2011 წლის 26 მაისს განიხილა ჩემი საქმე და მომანიჭა პოლიტიკური დევნილის სტატუსი. ინფორმაცია ამის თაობაზე გავრცელდა სხვადასხვა უცხოური და ქართული საინფორმაციო საშუალებების მიერ.
გთხოვთ იხილოთ:
http://www.voanews.com/georgian/news/----georgia-124228999.html
http://news.yahoo.com/s/prweb/20110616/bs_prweb/prweb8578019
http://georgiamediacentre.com/category/tags/temur_basilia
მინდა მოკრძალებულად გთხოვოთ, ამოიღოთ ჩემს შესახებ გავრცელებული არასწორი ინფორმაცია თქვენი ქართულენოვანი და ინგლისურენოვანი ვებ გვერდებიდან.
წინასწარ გიხდით მადლობას.
პატივისცემით, თემურ ბასილია
humanrights.ge-ს რედაქტორის განმარტება
ბატონი თემურ ბასილიას წერილის პასუხად განვმარტავთ, რომ ადამიანის უფლებათა ცენტრის ინტერნეტგაზეთი - www.humanrights.ge ხელმძღვანელობს თავისუფალი პრესის აღიარებული პრინციპებით და ჟურნალისტიკის სტანდარტებით. 2010 წლის 5 თებერვალს ჩვენ გავავრცელეთ დამოუკიდებელი საინფორმაციო სააგენტო - „ინტერპრესნიუსის“ ინფორმაცია, სათაურით: „თემურ ბასილია აშშ-ში საემიგრაციო წესების დარღვევისთვის დააკავეს“. ბატონ თემურს ვერ დავეთანხმებით, რომ „ინტერპრესნიუსი“, რომელთანაც ადამიანის უფლებათა ცენტრი წლებია, თანამშრომლობს, „საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლების მიერ კონტროლირებადი მედიასაშუალებაა“. ამ სააგენტოს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციებს ვენდობით და ვაქვეყნებთ.
„ინტერპრესნიუსის“ ან სხვა გამოცემების სახელით www.humanrights.ge-ზე გამოქვეყნებული ინფორმაციების სისწორეზე და წყაროების სანდოობაზე პასუხს თავად ეს გამოცემები აგებენ. შესაბამისად, ბატონი თემურის „მოკრძალებული თხოვნის“ ადრესატი, ამ შემთხვევაში, „ინტერპრესნიუსია“.
აქვე მკითხველის ყურადღებას გავამახვილებთ იმ გარემოებაზე, რომ 2010 წლის 5 თებერვლიდან  დღემდე ერთ წელზე მეტი გავიდა და ამ ხნის განმავლობაში ბატონი თემურ ბასილია „ინტერპრესნიუსის“ მიერ გავრცელებულ ინფორმაციას არ გამოხმაურებია. ასეთ შემთხვევაში, ჩვენ მას აუცილებლად მივცემდით საშუალებას, მიემართა საზოგადოებისთვის და გაევრცელებინა საკუთარი ვერსია.  www.humanrights.ge-ს არა აქვს ვებ-გვერდიდან ამა თუ იმ ინფორმაციის წაშლის (გაქრობის) პრაქტიკა. შესაბამისად, „ინტერპრესნიუსის“ ცნობას, აშშ-ში თემურ ბასილიას დაკავების თაობაზე კვლავ ვტოვებთ ჩვენს არქივში.
რაც შეეხება აშშ-ს საემიგრაციო სასამართლოს მიერ თემურ ბასილიასთვის პოლიტიკური დევნილის სტატუსის მინიჭებას, ეს თემა ჩვენთვის ასევე საინტერესოა და www.humanrights.ge აშუქებს მას „ამერიკის ხმის“  სტატიით.

Temur Basilia’s Letter to the Editorial Office of the Humanrights.ge
Mr. Editor, I am Temur Basilia and I am writing to you about the article “Temur Basilia Was Arrested in the USA for the Violation of Immigration Law, which was published on the www.humanrights.ge  on February 5, 2010 (see article); English version of the same article was published on the English version of your website.
In accordance to the abovementioned article, “Temur Basilia was arrested in the USA for having breached the immigration law.” First of all, I would like to underscore that I have never breached any law or rules either in USA or elsewhere, neither in Georgia. And I have never been arrested anywhere, neither in USA.
Georgian governmental officials spread disinformation about my detention in USA through the government-controlled media sources. Apparently, several independent and respectful editions, like you are, also published this incorrect information without checking its reliability.
As for the criminal prosecution against me, launched by the Georgian authority and the judgment of the Georgian “independent” and “fair” court, it is nothing more than a method for my politically motivated persecution.
The US Immigration Court agreed that I was politically persecuted, discussed my case on May 26, 2011 and granted status of a political refugees. Various foreign and Georgian media sources have already spread information about the court decision.
See the information on:
http://www.voanews.com/georgian/news/----georgia-124228999.html
http://news.yahoo.com/s/prweb/20110616/bs_prweb/prweb8578019
http://georgiamediacentre.com/category/tags/temur_basilia
I kindly request you to remove the incorrect information from both Georgian and English versions of your website.
Thank you in advance,
Temur Basilia
Reply from the Editor-in-Chief of humanrights.ge
In reply to the letter of Temur Basilia, we would like to clarify that the Human Rights Center’s online newspaper– www.humanrights.ge works in accordance to the principles of free media and journalistic standards. On February 5, 2010 we published information spread by the Georgian independent news agency “Interpresnews”: “Temur Basilia Was Arrested in USA for the Violation of Immigration Law.” We cannot agree with Mr. Temur, who alleges that “Interpresnews”, with whom the Human Rights Center has been cooperating for years, is a “Georgian government controlled media source.” We trust and publish information published by this news agency without hesitation.
www.humanrights.ge publishes information spread by various news sources, including Interpresnews, but only those media sources are responsible for the validity of the information. Consequently, the addressee of Mr. Temur’s “kind request” is Interpresnews, not us.
We would like to note, that more than one year has passed since February 5, 2010 and Mr. Temur Basilia has not responded to the information spread by Interpresnews so far. If he had appealed to us, we would have published his appeal to the society regarding the incorrect information on our website. www.humanrights.ge never deletes news or articles from its website. So, we will have the news from the Interpresnews about Temur Basilia’s detention in USA in our archive.
As for the decision of the US Immigration Court to grant political refugee status to Temur Basilia, it is also interesting topic for us and the www.humanrights.ge has already published article of the Voice of America about it.