გადასაყენებელი მინისტრების ხუთეული - humanrights.ge-ს ვერსიით
ადამიანის უფლებათა ცენტრის  ინტერნეტ გაზეთის humanrights.ge-ს გამოკითხვის მიხედვით, 5 ყველაზე არაპოპულარული მინისტრი გამოვლინდა. საბოლოო შედეგების მიხედვით, ესენი არიან: ვანო მერაბიშვილი, დიმიტრი შაშკინი, ბაჩო ახალაია, ხათუნა კალმახელიძე და ბაკურ კვეზერელი.
„უფლებამოსილება რომ გქონდეთ, დღევანდელი მთავრობის შემადგენლობიდან რომელ მინისტრს გაათავისუფლებდით თანამდებობიდან?“ ამ კითხვაზე პასუხი 15 მაისისთვის www.humanrights.ge – ს 100 ვიზიტორს ჰქონდა პასუხი გაცემული. იმ დროისათვის  ყველაზე არაპოპულარული მინისტრების ხუთეული ასე გამოიყურებოდა:
1) შინაგან საქმეთა მინისტრი - ვანო მერაბიშვილი - 17.8% %
2) განათლების მინისტრი - დიმიტრი შაშკინი -  11, 6 %
3) თავდაცვის მინისტრი - ბაჩო ახალაია - 11, 4 %
4) სოფლის მეურნეობის მინისტრი - ბაკურ კვეზერელი -8,6
5) ეკონომიკის მინისტრი - ვერა ქობალია - 8,2 %
15 მაისის შემდეგ გამოკითხვაში კიდევ 46-მა მკითხველმა მიიღო მონაწილეობა. მათმა ხმებმა სურათი ოდნავ შეცვალა. „დიდი ძმა“ - ვანო მერაბიშვილი ისევ პირველია (გამოკითხულთა 19,9% მას სიამოვნებით მოხსნიდა, ამის უფლებამოსილება რომ ჰქონდეს). განათლების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა მეორე არასაპატიო ადგილიდან მესამეზე გადაინაცვლა (11,6%) და კუთვნილი პოზიცია  ბაჩო ახალაიას (13,7%) დაუთმო. თვალჟუჟუნა ვერა ქობალიამ ხუთეული დატოვა. თუმცა, ამით გენდერული სურათი არ შეცვლილა. მისი ადგილი სასჯელაღსრულების მინისტრმა, ხათუნა კალმახელიძემ დაიკავა (8,9%). სოფლის მეურნეობის მინისტრი, ბაკურ კვეზერელი კი მე-5 ადგილზე დარჩა (8,9%).
ამჟამად გამოკითხვა დასრულებულია და საბოლოო შედეგების ნახვა შეგიძლიათ  humanrights.ge-ს გამოკითხვების არქივში. გამოკითხვა, ფაქტობრივად, იმ მინისტრების შესახებაც გვაძლევს ინფორმაციას, რომელთაც გამოკითხვის მონაწილეები არ შეცვლიდნენ, ამის უფლებამოსილება რომ ჰქონდეთ. ასეთები არიან: ვიცე-პრემიერი გიორგი ბარამიძე, საგარეო საქმეთა მინისტრი გრიგოლ ვაშაძე, რეგიონული განვითარების მინისტრი რამაზ ნიკოლაიშვილი, ჯანდაცვის მინისტრი ანდრია ურუშაძე, კულტურის მინისტრი ნიკა რურუა, დიასპორის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი პაპუნა დავითაია. ყველა მათგანი შესაცვლელად მხოლოდ გამოკითხულთა 1,4%-მა გაიმეტა.
humanrights.ge-მ გამოკითვის შედეგებზე კომენტარი და მინისტრების საქმიანობის შეფასება რესპუბლიკური პარტიის ლიდერს, ლევან ბერძენიშვილსა და  საპარლამენტო უმრავლესობის წევრს, თემურ წურწუმიას  სთხოვა. კომენტარები ჩაწერილია 15 მაისის მდგომარეობით. სტატია გამოსაქვეყნებლად მზად იყო, როცა ქვეყანაში საპროტესტო აქციები დაიწყო. 26 მაისს პარლამენტის წინ განვითარებული  მოვლენების გამო გამოკითხვის სურათი შეიცვალა და ამიტომ აქამდე ამ სტატიის გამოქვეყნებისგან თავს ვიკავებდით. თუმცა, მაინც ჩავთვალეთ, რომ ოპოზიციისა და სახელისუფლებო გუნდის წარმომადგენელთა შეფასებები არ მოძველებულა და საზოგადოებისთვის კვლავაც საინტერესო იქნება, მით უფრო, რომ ხუთეულის 4 მინისტრი კვლავ „მოწინავეთა“ რიგებში რჩება.
ლევან ბერძენიშვილი: „თევზი თავიდან ფუჭდება ხოლმე“
ლევან ბერძენიშვილი, რესპუბლიკური პარტიის წევრი:  ვანო მერაბიშვილი ისეთი სამინისტროს ხელმძღვანელია, რომელიც საერთოდ ეწინააღმდეგება დემოკრატიის არსს.  დემოკრატიულ ქვეყნებში უშიშროება და პოლიციური ფუნქციები ასე არ არის შერწყმული და სამინისტრო არ წარმოადგენს არჩევნების დროს საზოგადოებაზე ზეწოლის მექანიზმს. მას შემდეგ, რაც ამ სტრუქტურის ხელმძღვანელი ვანო მერაბიშვილი გახდა, შსს მონსტრად იქცა. კონკრეტული სამინისტრო როცა მონსტრად აღიქმება საზოგადოებაში, მისი მინისტრიც ასევე აღიქმება. ვანო მერაბიშვილი იმიტომ არ არის პოპულარული, რომ მისი უწყება ძალადობასა და უსამართლობასთან უფრო ასოცირდება, ვიდრე სამართლიანობასთან. ამასთანავე, მინდა აღვნიშნო, რომ მერაბიშვილს აქვს კარგი მენეჯმენტის უნარი და ის ბოროტების პატარა სამყარო, რომელსაც ახლა ჩვენი შინაგან საქმეთა სამინისტრო წარმოადგენს,  სწორედ მან ააშენა და საკმაოდ მყარადაც.  ამიტომაც მე ამ მინისტრს ხელწამოსაკრავ ფიგურად არ მივიჩნევ.
დიმიტრი შაშკინი საერთოდ არ შეესაბამება იმ როლს, რომელიც მას მთავრობაში აქვს მინიჭებული. ის არ შეიძლება იყოს განათლების მინისტრი არა იმიტომ რომ, როგორც ბევრი ამბობს, გვარი აქვს არაქართული, არამედ იმიტომ, რომ ჩემი აზრით, ჯერ შსს-ში, შემდეგ არასამთავრობო სექტორში, ბოლოს კი ციხეებში ნამუშევარი კაცი, არ არის განათლების მინისტრობის შესაფერისი კანდიდატურა. იგი ატარებს რეფორმებს, არის ძალიან ენერგიული, მაგრამ მისი რეფორმები კონტრპროდუქტიულია. შაშკინის ხელში მოსწავლეებს ისიც დაავიწყდათ, რაც იცოდნენ. განათლების მინისტრის მუშაობა უნდა შევაფასოთ იმის მიხედვით, თუ რა ცოდნა აქვთ მოსწავლეებს. მოსწავლეების განათლების დონე კი, მოგეხსენებათ, დღეს დაუშვებლად დაბალ დონეზეა. შესაბამისად, მიმაჩნია, რომ შაშკინი არის განათლების ყველაზე უარესი მინისტრი, ვინც კი ოდესმე ყოლია ჩვენს ქვეყანას.
ბაჩო ახალაია მინისტრი კი არა, ჩემი აზრით, საერთოდ არ უნდა იყოს ხელისუფლებაში. ამას მე მისი პიროვნული თვისებებიდან გამომდინარე გეუბნებით. ვფიქრობ, პოლიტიკაში საერთოდ არ არის ისეთი წარმონაქმნის ადგილი, როგორიცაა ახალაიების ოჯახი - მამა და ორი ვაჟი. ახალაიას მინისტრობის დროს როგორ უნდა შევაფასოთ ჩვენი სამხედრო პოტენციალი, მე ვერ გეტყვით, რადგან ყველამ ვიცით, რა იყო მანამდე და არა მგონია, რამე გაუმჯობესება მომხდარიყო ბაჩო ახალაიას ხელში. ამჟამინდელი თავდაცვის სამინისტრო არის ერთ-ერთი ყველაზე გაუმჭვირვალე სამინისტრო. ჩვენ არ ვიცით არაფერი, რაც იქ ხდება. ისიც კი არ ვიცით, რამდენი რეზერვისტი გვყავს, რა თანხმები იხარჯება მათზე. აბსოლუტურად დახურული და გაუმჭვირვალეა ყველაფერი, რაც ბაჩო ახალაიას და მის საქმიანობას ეხება.
ვერა ქობალია, ჩემი აზრით, აბსოლუტურად არ შეესაბამება არა მარტო მინისტრის პოსტს, არამედ სამინისტროს რომელიმე სამმართველოს უფროსის რანგსაც კი. იგი არაკვალიფიციური და არასერიოზული კადრია. რა თქმა უნდა, მინისტრთა კაბინეტში ყველაზე ლამაზი არსებაა, მაგრამ ვფიქრობ, სილამაზე არ უნდა იყოს საკმარისი იმისათვის, რომ ადამიანი მინისტრად დავნიშნოთ. ვერა ქობალია არაკომპეტენტურობით მხოლოდ შაშკინს შეიძლება შეედაროს - აბსოლუტურად აზრზე არაა, რას აკეთებს.
ბაკურ კვეზერელზე ვერაფერს ვერ გეტყვით. სოფლის მეურნეობის ქვეყანაში ვცხოვრობთ და კვეზერელი უნდა იყოს ყველაზე აქტიური. ახლა სოფლის მეურნეობა გამოცხადდა პრიორიტეტად და უნდა იყოს კიდეც საქართველოში პრიორიტეტად. თუმცა,  მე არ ვარ ამ სფეროში იმდენად ჩახედული და ვერ გეტყვით რამდენად შეესაბამება კვეზერელი იმ პოსტს, რომელიც უჭირავს.  არა მგონია, კვეზერელი ყველაზე ცუდი მინისტრების ხუთეულში  მოსახვედრი ყოფილიყო, რადგან ისეთი მინისტრებია გამოტოვებული, როგორიცაა ხათუნა კალმახელიძე და სხვები, რომლებიც არა თუ მინისტრად არ ვარგიან, არამედ უბრალოდ სამართალში არიან მისაცემი.
ამ ხუთეულს პრემიერ-მინისტრსაც დავამატებდი. თევზი თავიდან ფუჭდება ხოლმე. ნიკა გილაური კი არის ნომერ პირველი ჩაუხედავი საქმეებში, მერე - დანარჩენი მინისტრები.
თემურ წურწუმია: „გადასახედია ის, ვინც ეს გამოკითხვა ჩაატარა“
თემურ წურწუმია, საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი: მე იმ გუნდს წარმოვადგენ, რომელსაც ზემოხსენებული მინისტრები წარმოადგენენ. მეეჭვება, რომ ჩამოთვლილი მინისტრები არაპოპულარული მინისტრები არიან საქართველოში. მეც ვენცობი სხვადასხვა წყაროებს, ვესაუბრები თვითონ მოქალაქეებს და წარმოუდგენელია, ვანო მერაბიშვილი არაპოპულარული მინისტრების სათავეში იყოს. საქართველოს მოსახლეობის 80 პროცენტი ფიქრობს, რომ ის წარმატებული მინისტრია.
ჩემი მხრიდან არაკორექტულად მიმაჩნია, შევაფასო ამ მინისტრების მუშაობა, იქიდან გამომდინარე, რომ ამ გუნდის წევრი ვარ მეც. თითოეული სამინისტროს და თითოეული მინისტრის უკან არის უზარმაზარი შრომა.
თუმცა ხაზგასმით ვიმეორებ - ეს არის პირველი შემთხვევა, როცა მოვისმინე, რომ თურმე ვანო მერაბიშვილი ყველაზე არაპოპულარული მინისტრია. გადასახედია ის, ვინც ეს გამოკითხვა ჩაატარა.
დასახელებული მინისტრებიდან რამდენიმეს იმპიჩმენტის საკითხიც დადგა ცოტა  ხნის წინ პარლამენტში და რასაკვირველია, მე ამას მხარი არ დავუჭირე, რადგან ოპოზიციამ ვერ წარმოადგინა სერიოზული არგუმენტები ამ საკითხთან დაკავშირებით.
პ.ს. 26 მაიის პარლამენტის წინ მანიფესტანტების სასტიკად დარბევის შემდეგ, humanrights.ge კვლავ დაუკავშირდა საპარლამენტო უმრავლესობის წევრს, თემურ წურწუმიას. მას ვკითხეთ, ისევ დადებითად აფასებს თუ არა შს მინისტრ ვანო მერაბიშვილის მუშაობას.
თემურ წურწუმია: მაშინაც გითხარით და ახლაც გიმეორებთ, ძალიან უცნაური გამოკითხვაა - დაუჯერებელია, რომ ვანო მერაბიშვილი ამგვარი სიის სათავეში იყოს. ყველა გამოკითხვით, რაც კი ჩატარებულა, ვანო მერაბიშვილი ყოველთვის ყველაზე პოპულარულ და წარმატებულ მინისტრად ითვლება.
-26 მაისის მოვლენების შემდეგაც მიგაჩნიათ, რომ ვანო მერაბიშვილი ყველაზე წარმატებული მინისტრი არის და უნდა იყოს?
- 26 მაისის მოვლენების შემდეგაც ჩემთვის ვანო მერაბიშვილის მუშაობის შეფასების კუთხით არაფერი შეცვლილა.

Top Five Most Unpopular Ministers according to Poll of humanrights.ge
According to the internet survey of Human Rights Center internet magazine humanrights.ge, top 5 most unpopular Ministers are: Vano Merabishvili, Dimitri Shashkin, Bacho Akhalaia, Khatuna Kalmakhelidze and Bakur Kvezereli.
“If you had competence which Minister from the current government of Georgia would you have fired?” 100 visitors had answered this question by May 15th. The list of top five most unpopular ministers is such:
1) Minister of Internal Affairs – Vano Merabishvili – 17.8 %
2) Minister of Education – Dimitri Shashkin – 11.6 %
3) Minister of Defense – Bacho Akhalaia – 11.4 %
4) Minister of Agriculture – Bakur Kvezereli – 8.6 %
5) Minister of Economics – Vera Kobalia – 8.2 %
46 more people participated in the survey after May 15th. Their votes changed the picture just a little. Vano Merabishvili “Big Brother” is still heading the list (19.9 % of the inquired would dismiss him from his post if they had competence.) The Minister of Education Dimitri Shashkin transferred to the third place (11.6%) and exchanged places with Bacho Akhalaia (13.7%). Vera Kobalia left the list. The Minister of Corrections and Legal Assistance of Georgia Khatuna Kalmakhelidze replaced her with 8.9 %. The Minister of Agriculture Bakur Kvezereli remained on the 5th position (8.9 %).
You can see the final results of the poll in the archive of surveys at humanrights.ge.  Only 1.4% of the inquired wished to fire the following officials: Vice Premier Giorgi Baramidze, Minister of Foreign Affairs Grigol Vashadze, Minister of Regional Development Ramaz Nikolaishvili, Minister of Health Andria Urushadze, Minister of Culture Nika Rurua, State Minister in Issues of Diaspora Papuna Davitaia.
We contacted the leader of the Republican Party Levan Berdzenishvili and the member of parliamentary majority Temur Tsurtsumia for the comments and the assessment of the work of the Ministers. The comments were received on May 15th. The article was ready to be published when the protest rallies started in the country. However, because of the May 26th developments we refrained from publishing the article as the poll picture changed. However, we considered that the assessments of the opposition and government representatives are still relevant and interesting for public, especially considering that the 4 Ministers still head the list.
Levan Berdzenishvili, member of Republican Party: Vano Merabishvili is a head of the Ministry that entirely contradicts the essence of democracy. In the democratic countries the defense and police functions are not combined in this way and the Ministry does not represent a mechanism for public pressure. After Vano Merabishvili became the head of the structure, the Ministry of Internal Affairs turned into the monster. Vano Merabishvili is not popular because his agency is more associated with the violence and injustice than justice. Also, I would like to note that Merabishvili has a good skill of management and that little world of evil represented by the Ministry of Internal Affairs was built by him and it is rather firm. That is why I do not think he is insignificant figure.
Dimitri Shashkin is absolutely irrelevant for the role granted to him in the government. He cannot be the Minister of Education not because he has a foreign last name, but because I think that the person who first worked in the MIA, then in the NGO sector and lastly in the prisons is not the right candidate for the Education Minister. He implements the reforms, is very energetic but his reforms are contra productive. Under Shashkin’s management the students forgot what they knew. The work of Education Minister must be assessed according to the knowledge of students. The education level of students is inadmissibly low as you know. Thus, I think Shashkin is the worst Minister of Education that we ever had.
Bacho Akhalaia should not be in the government at all consequent from his personal characteristics. I think that the family of Akhalaias – father and two sons – has no place in Georgian politics. I cannot tell you how to assess our military potential during Akhalaia’s leadership. We all know what was before and I do not think anything changed under him. The current Defense Ministry is one of the most closed Ministries. We do not know what is going there. We do not even know how many reservists we have, how much is spent on them. Everything related to Bacho Akhalaia and his works is absolutely closed.
I think Vera Kobalia absolutely contradicts not only the post of Minister but a rank of the head of any agency of the Ministry. She is non-qualified and non-serious Minister. Of course, she is the most beautiful person in the stuff of Ministers but I do not think the beauty should be sufficient for appointing Ministers. Vera Kobalia can be compared only to Shashkin by non-competence – she has absolutely no idea of what she is doing.
I cannot tell you much about Bakur Kvezereli. We live in the agricultural country and Kvezereli should be the most active figure. The agriculture is announced to be the priority in the country. However, I am not aware of this sphere and cannot tell you how well Kvezereli complies with the post that he is holding. I do not think Kvezereli should have been included in the top list of the worst Ministers considering that Khatuna Kalmakhelidze and others are omitted who not only are bad Ministers but they should be tried according to the law.
I would add the Prime-Minister to this list as he is heading the stuff. Nika Giluari is number one incompetent.
Temur Tsurtsumia:“The ones who conducted this survey should be examined”
Temur Tsurtsumia, the member of Parliamentary majority: I represent the team of these Ministers. I doubt that they are unpopular in Georgia. I check different sources and talk to people. I cannot imagine that Vano Merabishvili is heading the list of the most unpopular Ministers. 80% of the Georgian population thinks that he is a successful Minister.
I do not think it would be correct to assess the work of the Ministers whose team I belong to. Each Ministry and each Minister performs huge work.
However, I would like to emphasize – this is the first case when I heard that Vano Merabishvili is the most unpopular Minister. The one conducted this survey should be examined.
The impeachment issue of several Ministers was raised in the Parliament a while ago and I did not support it as the opposition could not present the serious arguments regarding this issue.
P.S. On May 26th after the severe disruption of the protest in front of Parliament, humanrights.ge contacted Temur Tsurtsumia again. We asked whether he still positively evaluated the work of the MIA Minister Vano Merabishvili.
Temur Tsurtsumia: “I told you back then and I am repeating that this survey is weird – it is unimaginable that Vano Merabishvili could head this list. Every survey that was ever conducted shows that Vano Merabishvili was always a popular and successful Minister.
- Do you still think that Vano Merabishvili should be the most successful Minister?
- Nothing has changed since the May 26th developments regarding the assessment of Vano Merabishvili’s work.