ტელეკომპანია „თრიალეთი“ „აგვისტოს 5 დღის“ ავტორებს უჩივის
ტელე-რადიო კომპანია „თრიალეთი“ ღირსებისა და საქმიანი რეპუტაციის შელახვისთვის, ფილმ „აგვისტოს 5 დღის“ რეჟისორს რენე ჰარლინს, პროდიუსერებს - პაპუნა დავითაიასა და კობა ნაყოფიას სასამართლოში უჩივის. „თრიალეთი“ ავრცელებს განცხადებას ავრცელებს, რომელსაც უცვლელად ვაქვეყნებთ.
„ტელე-რადიო კომპანია „თრიალეთი“ აპროტესტებს რენე ჰარლინის გახმაურებელ ფილმ „აგვისტოს 5 დღეს“, რომლის ერთ-ერთ ეპიზოდში „თრიალეთის“ შესახებ არაობიექტური ინფორმაციაა ასახული.
ამ ეპიზოდის მიხედვით, თითქოს უცხოელი ჟურნალისტები ცდილობენ ტელეკომპანიაში მასალის მიტანას, მაგრამ შენობა დაკეტილი ხვდებათ. რეჟისორი კადრში აჩვენებს „თრიალეთის“ ლოგოს და ჯაჭვით დაკეტილ კარს.
სინამდვილეში საქმე სულ სხვაგვარად იყო. ჩვენი კარი არათუ დაკეტილი იყო, არამედ სწორედ ჩვენს ტელეკომპანიაში იყო განთავსებული მედიაცენტრი, საიდანაც ათეულობით ჟურნალისტი (მათ შორის მსოფლიო წაყვანი მედიასაშუალებებიდან) გადასცემდა ახალ ამბებს.
საომარი მოქმედებების დროს ყველა ველოდებოდით, რომ პირველ დარტყმას სწორედ ჩვენ მივიღებდით, მაგრამ მიუხედავად ამისა, არც ერთ თაამშრომელს, საკუთარი სიცოცხლის რისკის ფასადაც კი, შენობა არ დაუტოვებია. მას შემდეგ, რაც გორის ტელეცენტრი დაიკავეს, მწყობრიდან გამოვიდა გადამცემი და მოსახლეობის გაფრთხილების გარეშე ქალაქიდან გაიქცნენ ადგილობრივი ხელისუფლება, გუბერნატორი და სხვა სამართალდამცავი ორგანოები, მხოლოდ მაშინ დატოვა ქალაქი თანამშრომლების ერთმა ნაწილმა, თანამშრომელთა დიდი ნაწილი კი კვლავ ტელეკომპანიის შენობაში იმყოფებოდა.
კატეგორიულად ვაცხადებთ, რომ ტელეკომპანია „თრიალეთის“ კარი არც ერთი წუთით არ დაკეტილა.
თუ ფილმის რეჟისორს დაკეტილი კარის გადაღება უნდოდა, მას შეეძლო, გუბერნიის შენობა გადაეღო!
ხელისუფლება საკუთარი სარეკლამო ფილმით სამაგიეროს გვიხდის იმის გამო, რომ ჩვენს ეთერში შუქდება მიუკერძოებელი და ობიექტური ინფორმაცია, რაც მათთვის მიუღებელია.
ასეთი საშინელი, შეკვეთილი სიცრუითა და ცილისწამებით, თითქოს „თრიალეთის“ თანამშრომლები გაიქცნენ ომის ეპიცენტრიდან, - ხელისუფლება ცდილობს, შელახოს ჩვენი ტელეკომპანიის თანამშრომლების პროფესიული და ადამიანური ღირსება.
აქედან ნათლად ჩანს, თუ როგორ ხორციელდება ტელეკომპანიაზე ზეწოლა და რამდენად რთულ და საშიშ მდგომარეობაში გვიწევს მუშაობა!
ფილმის რეჟისორს ამ კონტექსტში ტელეკომპანია „თრიალეთის“ ლოგოსა და შენობის ჩვენების არანაირი უფლება არ ჰქონდა.
ჩვენ საქმე გვაქვს ფაქტების განზრახ დამახინჯებასთან, რაც ტელეკომპანია „თრიალეთის“ დისკრედიტაციას ისახავს მიზნად. დარწმუნებულნი ვართ, ეს ქვეყნის პირველი პირების დავალებით მოხდა.
ტელე-რადიო კომპანია „თრიალეთი“ ღირსებისა და საქმიანი რეპუტაციის შელახვისთვის, ფილმის რეჟისორის რენე ჰარლინის და პროდიუსერების პაპუნა დავითაიასა და კობა ნაყოფიას წინააღმდეგ სასამართლოს მიმართავს“.

TV Company Trialeti Files Suit against Authors of 5 Days of August
TV-Radio Company Trialeti files suit against the director Renny Harlin and the producers – Papuna Davitaia and Koba Nakopia of the movie Five Days of August. Trialeti disseminates a statement regarding the issue:
“TV - Radio Company Trialeti protests famous film of Renny Harlin 5 days of August in which one of the scenes gives false information about TV Trialeti.
According to this scene the foreign journalists try to deliver the information in the TV Company but the building is closed. The director of the film shows the TV’s logo and closed door with a chain.
In fact, the case was very different. Our door was not only open but there was a media center in there, where tens of journalists (including from media outlets around the world) broadcasted news.
During the war we all expected that the first blow would hit us, but, nevertheless, none of the employees left the building at the expense of the risk of their lives. After the Gori TV center was occupied, transmission got out of control and the local government, governor and other law-enforcement bodies left the building without warning the population. Only then the part of the officials left the city. Majority remained in the building of the TV Company.
We categorically declare that the door of Trialeti was never closed.
If the movie director wanted to shoot the closed door, he could shoot the Building of the Local Administration!
The government by its advertisement movie tries to pay us back for the unbiased and objective information that we covered.
By this terrible, booked lie and slander as if the Trialeti officials escaped the war epicenter, the government tries to abuse the professional and human dignity of our officials.
This shows how the TV Company was pressured and what a difficult and dangerous state we worked in!
The movie director had no right to show the logo and the building of TV Company Trialeti in this context.
We are encountering the deliberate falsification of facts that aims at discrediting the TV Company Trialeti. We are sure that it was ordered by the high government officials.
TV-Company Trialeti files complaint against the director of movie Renny Harlin and the producers Papuna Davitaia and Koba Nakopia for abuse of its dignity and work reputation.”