ბათუმის მერი სოციალურად გაჭირვებულ მოქალაქეს ედავება
ბათუმის მერი, რობერტ ჩხაიძე თავის კედლის მეზობელს, სოციალურად გაჭირვებულ ედუარდ პოღოსიანს ედავება. ბათუმის საქალაქო სასამართლომ მერის და თავისი ნათესავების სარჩელი დააკმაყოფილა. დააკისრებს თუ არა ქუთაისის სააპელაციო სასამართლო მძიმე ეკონომიკურ მდგომარეობაში მცხოვრებ პოღოსიანს მერის ოჯახისა და ნათესავების სასარგებლოდ 13 300 აშშ დოლარს, 30 ივნისს გახდება ცნობილი.
ბათუმში, პუშკინის ქ. #112-ში, ედუარდ პოღოსიანის ოჯახმა 1990 წლის იანვარში, სახლმფლობელობის 1/7 ნაწილი: 824,7 კვ.მეტიდან 117 კვ.მეტრი და 67.8 კვ. მეტრი შენობის ფართი შეიძინა. შესაბამისად, ტექნიკური აღრიცხვის მონაცემებშიც იგივე ფართობია დაფიქსირებული. 1999 წელს, პოღოსიანმა, ბათუმის სასამართლოს მიმართა და მოითხოვა თავისი წილიდან 59 კვ.მეტრის გამოყოფა, რაც სასამართლომ დაუკმაყოფილა და პირად საკუთრებაში გადასცა.
რობერტ ჩხაიძის ოჯახი და ნათესაობა აღნიშნული გადაწყვეტილების ბათილად ცნობას ცდილობდა. თუმცა, იმ პერიოდში ჩხაიძეებს სასამართლო „არ სწყალობდა”. 2005 წელს რობერტ ჩხაიძე დასაქმდა ბათუმის მერიაში და სამეზობლო დავაც განახლდა. მან თავის ბიძაშვილთან, ზურაბ ჩხაიძესთან და მამიდაშვილ ისრაფილ ლორთქიფანიძესთან ერთად (ერთ ეზოში ცხოვრობენ) ახლად აღმოჩენილი გარემოებების გამო ხელახლა მიმართა სასამართლოს. სასამართლომ ეს სარჩელი კვლავ არ მიიღო. იმავე წლის 12 აპრილს, სასამართლოში ახალი განცხადება შევიდა კიდევ ერთი მეზობლის, სამველ აბრამოვის სახელით. აბრამოვი მაშინაც რუსეთში ცხოვრობდა და ახლაც იქ ცხოვრობს. ის პოღოსიანის მიერ მოგებულ სასამართლო პროცესს, 59 კვ.მეტრის გამოყოფასთან დაკავშირებით, შესაბამისად არ დასწრებია და სასამართლო პროცესის განახლება ამ მიზეზით მოითხოვა.
როგორც პოღოსიანების ადვოკატი, ირაკლი შავაძე აცხადებს, „ხუთწლიანი ვადა გადიოდა და ჩხაიძეებმა მიმართეს ხერხს: გამონახეს ისეთი მეზობელი, რომელიც რუსეთში იყო წლების წინ წასული და მას - სამველ აბრამოვს მოათხოვინეს სასამართლო გადაწყვეტილების ბათილად ცნობა, რადგან აბრამოვი თვითონ, როგორც ერთ-ერთი თანამესაკუთრე, არ ესწრებოდა სასამართლო გადაწყვეტილების გამოტანას. დღეს სამველ აბრამოვი უსაფუძვლო გამდიდრებაზე აღარ დაობს. უბრალოდ, ეს კაცი ფორმალურად გამოიყენეს საქმის გასაგრძელებლად“.
სამეზობლო დავის განახლების პარალელურად რობერტ ჩხაიძემ თანამდებობრივი აღმასვლა დაიწყო. ჯერ ვიცე-მერი გახდა, შემდეგ კი ბათუმის მერი. ამასობაში პოღოსიანებმა 2007 წლის 31 ოქტომბერს, 59 კვ. მეტრი მიწის ნაკვეთი გაყიდეს.
„რადგან ჩემი მარწმუნებლის ქონებაზე სარჩელის უზრუნველყოფის ღონისძიება არ იყო გამოყენებული, მან ეს მიწის ნაკვეთი გაასხვისა. ეს იყო სამართლებრივად სწორი და კანონსაწინააღმდეგო ამაში არაფერია, რადგან მიწის ნაკვეთზე ყადაღა არ იყო დადებული. ჩემმა მარწმუნებელმა გაასხვისა ის ფართობი, რაც მას ეკუთვნოდა“, - ამბობს ადვოკატი ირაკლი შავაძე. მისივე თქმით, „უსაფუძვლო გამდიდრება“ ნიშნავს იმას, რომ სხვის ხარჯზე გამდიდრდა, რომ პოღოსიანმა სხვების მიწის ნაკვეთი გაასხვისა. პოღოსიანს კი იმაზე მეტი არ გაუსხვისებია, რაც მას ეკუთვნოდა“.
ამ პერიოდის განმავლობაში, პოღოსიანების სამწევრიანი ოჯახი, პუშკინის #112-ში ჩხაიძეების მხრიდან შევიწროებულნი აგრძელებენ ცხოვრებას. სამეზობლო დავის დაწყებისთანავე ბათუმის მერის ოჯახმა პოღოსიანებს ეზოში სიარული აუკრძალა. ამის გამო ისინი სარეცხს არა ეზოში, არამედ პუშკინის ქუჩის ტროტუარზე ფენენ.
„გაყიდვა მინდა აქაურობის და წასვლა, მაგრამ ჩხაიძეები ამის საშუალებას არ მაძლევენ, ისინი კლიენტს ყიდვის საშუალებას არ აძლევენ. სიღარიბეში ვცხოვრობთ, მაგრამ ფულადი დახმარებას არ მაძლევენ. სოციალური აგენტები იმაზე მეტ ქულას მანიჭებენ, ვიდრე მეკუთვნის“, - ჩივის ვერა პოღოსიანი.
მისი სახლის სახურავი მას შემდეგ უფრო დაზიანებულა, რაც ჩხაიძეებს თავიანთი სახლის სახურავი შეუცვლიათ: „გადახურვისას ჩემს ძველ სახურავს ზიანი მიაყენეს, თუმცა, არც კი შეუკეთებიათ. ნახეთ რა დღეში ვარ! სახურავიდან ჩვეულებრივად წვიმს და ჩამოვარდნის პირასაა“, - გვეუბნება დიასახლისი.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა კომენტარისთვის რობერტ ჩხაიძეს მიმართა. თუმცა, ბათუმის მერმა ამ საკითხზე კომენტარი არ მოგვცა.
კომენტარისთვის დავუკავშირდით რობერტ ჩხაიძის ოჯახს. დედამისის, ეთერ ჩხაიძის თქმით, პოღოსიანების ბრალდებები უსამართლოა: „ეზოში როგორ არ დადიან. ვინ უშლით გავლას? მის სახლის სახურავზე კიდევ იქით გადავედით და გადავუხურეთ. რა სახურავი დავუზიანეთ?! თაღლითურად გამიყიდეს ჩემი მიწა. იმ მიწაში მე ნაღდი ფული მაქვს გადახდილი 1936 წელში. მაგას პატიმრობა ეკუთვნის, თაღლითურად გაყიდა ჩემი მიწა...“
ბათუმის მერმა რობერტ ჩხაიძემ თავისი სამსახურეობრივი მდგომარეობა კერძო სამეზობლო დავებში გამოიყენა და სასამართლო პროცესზე თავის წარმომადგენლად საჯარო მოხელე - მერიის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი გელა მახარაძე მიავლინა. მან 2010 წლის 25 ივნისს მახარაძეს მისცა საქართველოს ყველა სასამართლო ინსტანციაში წარმომადგენლობის უფლება ნოტარიუს ხათუნა კალანდაძის მიერ ნოტარიულად დამოწმებული. ამჟამად, კი ბათუმის მერის ოჯახის წევრისა და ნათესავების უფლებებს, გელა მახარაძის თანაკურსელი, დავით გაბაიძე იცავს. პოღოსიანის ადვოკატის, ირაკლის შავაძის განცხადებით, გელა მახარაძემ  ჩხაიძეების კერძო ინტერესების დასაცავად რამდენიმე სასამართლო პროცესში მიიღო მონაწილეობა: „მერი არღვევს კანონს, როცა თავის საჯარო მოხელეს უწევს ექსპლუატაციას. როცა მე ეს ვთქვი პროცესზე, მოსამართლემ მითხრა - პოლიტიკურ განცხადებებს ნუ აკეთებო“.
ბათუმის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე ნათელა ჯაშიაშვილმა 2011 წლის 13 იანვრის გადაწყვეტილებით, ედუარდ პოღოსიანს, ლიანა (ბათუმის მერის და) და ზურაბ (ბათუმის მერის ბიძაშვილი) ჩხაიძეებისა და ისრაფილ ლორთქიფანიძის (ბათუმის მერის მამიდაშვილი) სასარგებლოდ 7 700 აშშ გადახდა დააკისრა, ხოლო რუსტამ აბრამოვისთვის - 5 600 დოლარი. ასევე მხარის ადვოკატის მომსახურება - 500 ლარის ოდენობით და სახელმწიფო ბაჟი.
შეიცვლება თუ არა ბათუმის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე ჯაშიაშვილის განჩინება პოღოსიანების სასარგებლოდ, ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოში, 30 ივნისს გადაწყდება. ამჟამად, მათ საკუთრებაში არსებული ფართს საჯარო რეესტრის მონაცემებით, ყადაღა ადევს. დაყადაღებულია ასევე პოღოსიანების ყოფილი საკუთრება, ამჟამად, გასხვისებული 59 კვ.მეტრი ფართობი.

Batumi City Mayor Robert Chkhaidze has disagreement with his next-door neighbor, socially disabled Eduard Pogosyan. Batumi City Court satisfied the suit of the Mayor and his relatives. However, it is not clear whether Kutaisi Appeal Court will impose the payment of 13 300 USD on the impoverished family of Pogosyan in favor of the Mayor or not; the decision will be made on June 30.
In January of 1990, the family of Eduard Pogosyan purchased 1/7 part of the space in Pushkin Str. # 112 in Batumi: they purchased 117 sq.meter and 67.8 sq. meter from the entire space of 824,7 sq. meters. Consequently, the technical registration data provides the information about the same space. In 1999, Pogosyan appealed to the Batumi Court and requested 59 sq. meters from his share in the space; the court satisfied his request and registered the space on him as a private property.
Robert Chkhaidze’s family and relatives tried to cancel the abovementioned court decision. However, in 1999 the court did not “support” the Chkhaidzes. In 2005, Robert Chkhaidze was employed at the Batumi City Hall and the disagreement between the neighbors renewed. He, together with his cousins Zurab Chkhaidze and Israpil Lortkipanidze (they lived in one yard) appealed to the court due to recently discovered new circumstances. On April 12, a new suit of another neighbor Samvel Abramov was submitted to the court. Abramov has lived in Russia since 1990s. So, he did not attend the trial when the court assigned 59 sq. meter land to Pogosyan and requested to renew the court proceeding on the issue again.
Pogosyan’s Lawyer Irakli Shavadze said “five-year term was expiring and the Chkhaidzes decided to find a neighbor who had moved to Russia years ago and asked him – Samvel Abramov, to request the court to cancel its decision because Abramov, as a share-holder of the land, did not attend the trial in 1999. Today, Samvel Abramov is not complaining about groundless enrichment. They just formally used the man for re-launching the case discussion.”
In parallel to the renewed neighborhood disagreement Robert Chkhaidze was being promoted in the local authority. Initially he was vice-mayor and then he became Batumi Mayor. Meanwhile, on October 31, 2007 the Pogosyans sold the 59 sq. meter plot.
“Since maintenance measures were not taken in regard with my client’s property, he sold the plot. It was lawful decision and he did not breach the law at all; the plot was not sealed up. My client sold the plot which belonged to him,” said lawyer Irakli Shavadze and added that groundless enrichment means to enrich at other’s expense – as if Pogosyan sold other’s property. However, he sold only his property and nothing else.”
Meanwhile, three-member family of Pogosyan continues living in the Pushkin Str. # 112 under oppression of the Chkhaidzes. As soon as the neighbors started argument, the family of the Batumi City Mayor prohibited the Pogosyans to walk in the yard. So, they could not use yard to hang their washed clothes and they dry them on the Pushkin Street pavement.
“I want to sell our house and move from here but the Chkheidzes do not allow me to. They do not allow clients to buy my house. We live in poverty but nobody gives social allowance to us. Social agents always evaluate our family with higher points than we deserve,” said Vera Pogosyan.
Their roof got more damaged after the Chkhaidze’s changed their roof. “When changing their roof, they damaged our roof. Though, they did not repair our roof. Since then, the rain is leaking into the house and the roof is about to collapse,” said the hostess.
The Human Rights Center asked comments from Robert Chkhaidze but he refused.
Then we asked comments from Robert Chkhaidze’s mother Eter Chkhaidze. She said Pogosyan’s accusations are groundless. “Of course they can walk in the yard; who prohibits them to walk there? We repaired his roof; but he alleges that we have damaged it. They sold our land illegally. I paid money for that land in 1936. He shall be imprisoned for having sold my land illegally…”
Mayor Robert Chkhaidze used his position in the disagreement with the neighbors and sent head of City Hall Administration Gela Makharadze to the trial as his representative. On June 25, 2010 the Mayor assigned warrant to Makharadze in every court of Georgia and the warrant was approved by Notary Khatuna Kalandadze. Currently, Gela Makharadze’s course-mate Davit Gabaidze represents Chkhaidze and his family in the court. Pogosyan’s lawyer Irakli Shavadze said Gela Makharadze participated in several trials as a representative of Chkhaidze. “The mayor breaches the law when he exploits his employee. When I said it at the trial, the judge rebuked me saying: “do not make political statements.”
On January 13, 2011 Judge Natela Jashiashvili from the Batumi City Court imposed payment of 7 700 USD on Eduard Pogosyan in favor of Liana (sister of the mayor) and Zurab Chkhaidzes   and Israpil Lortkipanidze. Pogosyan has to pay 5 600 USD to Abramov. They have to pay 500 GEL to the lawyer and state tax.
On June 30, Kutaisi Appeal Court will decide whether the decision of the Judge Jashiashvili will be change in favor of the Pogosyans or not. Currently, according to the Public Registry, the property of Pogsyans is sealed up. Their former property was also sealed up –59 sq. meter plot which was already sold.