26 მაისს დაკარგულთა უმრავლესობა ნაპოვნია, სახალხო კრება, სულ მცირე, 5 ადამიანს ეძებს
"სახალხო კრება 26 მაისის აქციის დაშლის დროს გაუჩინარებულ 5 ადამიანს ეძებს. კრებაში ამბობენ, რომ დაზუსტებული ცნობით 5 ადამიანი მიიჩნევა დაკარგულად, რასაც ამ ადამიანთა ოჯახის წევრებიც ადასტურებენ. ხოლო დაუზუსტებელი ცნობით კი მათი რიცხვი 15-ია. თუმცა სახალხო დამცველის აპარატი და სხვადასხვა არასამთავრობო ორგანიზაციები, რომლებიც 26 მაისის შემდეგ გაუჩინარებულ ადამიანებს ეძებდნენ, ამბობენ, რომ ამ ეტაპზე არც ერთი ადამიანი დაკარგულად არ ითვლება და ყველა იმ ადამიანის მოძებნა მოხერხდა, რომლის ოჯახმაც ეს საკითხი გაახმაურა", - წერს გაზეთი "რეზონანსი" სტატიაში სათაურით 26 მაისს დაკარგულთა უმრავლესობა ნაპოვნია, სახალხო კრება სულ მცირე, 5 ადამიანს ეძებს.
"ცნობისთვის, ჯერ კიდევ 30 მაისს შს სამინისტრომ გაავრცელა განცხადება, რომ დაკარგულების შესახებ სამინისტროს სახელზე არც ერთი განცხადება არ შესულა, რის გამოც შსს არც ერთ მოქალაქეს დაკარგულად არ განიხილავდა. სახალხო დამცველის აპარატის პრევენციისა და მონიტორინგის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი ნათია იმნაძე "რეზონანასთან საუბრისას ამბობს, რომ 26 მაისი შემდეგ დაკარგულებზე რამდენიმე სახის სია არსებობდა, თუმცა შემდეგ დაკარგულთა დიდი ნაწილი გამოჩნდა. საბოლოოდ კი სახალხო დამცველის აპარატმა მხოლოდ იმ ადამიანების მოძიება დაიწყო, რომელთა ოჯახებმაც უშუალოდ მათ მიმართეს. იმნაძე ამბობს, რომ ამ ეტაპზე დასადგენია ორი ადამიანის ვინაობა, რომელთა ოჯახმაც სახალხო დამცველს მიმართა - იზოლატორში აღმოჩენილია აღნიშნული გვარის რამდენიმე ადამიანი, თუმცა სახელები არ ემთხვევა", - აღნიშნავს გამოცემა.
"სამწუხაროდ, ამ ოჯახებთან დაკავშირება ვერ ხერხდება", ამბობს იმნაძე. მისი თქმით, იყო კიდევ ერთი შემთხვევა, როდესაც დაკარგულის ოჯახმა განაცხადა, რომ შესაძლოა, ეს ადამიანი საზღვარგარეთ იყო წასული. იმნაძე ამბობს, რომ ივნისის დასაწყისიდან მიმართვები აღარ ყოფილა - "ამ ეტაპზე ჩვენ ხელთ რა ინფორმაციაც გვაქვს, ვერ ვიტყვით, რომ ვინმე დაკარგულია, რადგან უკვე აღარავინ დაგვკავშირებია. თუმცა, თუკი იქნებ ასეთი შემთხვევბი, ჩვენ მოძიებას გავაგრძელებთ", - აცხადებს იმნაძე. არასამთავრობო ორგანიზაცია "საზოგადოებრივი დამცველის" თავმჯდომარე ირინა ფუტკარაძე ამბობს, რომ სიების შედგენა 27 მაისიდან დაიწყო. ერთი კვირის შემდეგ გაირკვა, რომ ეს ადამიანები ან დაკავებული იყვნენ ან ახლობლებთან იმალებოდნენ.. "დღეის მონაცემებით, ის ადამიანები, ვინც ჩვენს სიაშია, ყველა გამოჩნდა", - ამბობს ფუტკარაძე. მისივე თქმით. ამ ეტაპზე დაუდგენელია 7 ადამიანის ადგილსამყოფელი, თუმცა ვარაუდობს, რომ ისინიც გამოჩნდნენ, რადგან მათ ახლობლებს დამატებით აღარ მოუმართავთ და დღეს არ ერთი ადამიანი დაკარგულად არ ირიცხება", - დასძენს გამოცემა.
"რაც შეეხება სახალხო კრების მონაცემებს, როგორც მისი წარმომადგენელი ვახტანგ ყოლბაია "რეზონანსთან" საუბრისას ამბობს, ამ ეტაპზე რამდენიმე დაკარგულზეა საუბარი და ინფორმაცია ზუსტდება. სიაში ამ ეტაპზე დაახლოებით 15 კაცია. მათგან 7-8 სახალხო კრების წარმომადგენელია, დანარჩენი - კრებასთან დაახლოებული ადამიანები არიან. მისი თქმით, მონაცემები ყოველდღე იცვლება. მაგალითად, მიმდინარე კვირაში 5 ადამიანი გამოჩნდა. ძირითადი პრობლემა ისაა, რომ დაკარგულთა ოლახის წევრებთან დაკავშირება ვერ ხერხდება. "ოჯახის წევრებიც რომ ადასტურებენ, ასეთ 5 ადამიანზეა საუბარი, მაგრამ ამ ეტაპზე ვინაობას არ ვახმაურებთ, ეს ადამიანები საპყრობილეშიც ვერ მოიძებნენ", - ამბობს ყოლბაია, თუმცა იქვე დასძენს, რომ შესაძლოა ამ ადამიანების მოძიება მოხერხდეს", - წერს სტატიის ავტორი.

Most Missing People from May 26 Were Found, but People’s Assembly Is Still Looking for 5 People
“People’s Assembly is looking for five people, who disappeared during the dispersal of the demonstration on May 26. The representatives of the political party said those five people are missing and the family members also look for them. According to the unverified information, the number of missing people is 15. Public Defender’s Office and various NGOs, who were looking for the missing people, state that everybody was already found whose families complained about their relatives,” article of the newspaper Resonance “Most Missing People from May 26 Were Found, but People’s Assembly Is Looking for 5 People.“
“On May 30, MIA spread information that nobody has petitioned to the ministry about missing people; so the MIA did not consider any person to be disappeared. Natia Imnadze, head of Prevention and Monitoring Department at the Public Defender’s Office told the Resonance that several lists of missing people were created after the events of May 26. However, later big part of disappeared people was found. Finally, the Public Defender’s Office started to look for those people whose families applied to them. Imnadze said, at the moment they are working on the identification of two people whose families applied to them; several people with same surnames were found in custodies; but the first names are different,” the newspaper reports.
“Unfortunately, we cannot contact those families,” said Imnadze. She recalled another case when the family of the missing person said the person might have gone abroad. Imnadze said nobody has applied to their office since beginning of June; “I cannot say that anybody is still missing according to the information what we currently have because nobody has applied to us for a long time. However, if somebody applies to us, we will continue our investigation,” said Imnadze. Chair of the NGO “Public Ombudsman” Irina Putkaradze said they created lists on May 27. A week later they found out that those people were either detained or were hiding in the families of their relatives. Everybody, who was on our list, has already turned up,” said Putkaradze and added that whereabouts of seven people are still unclear but she thinks they have already turned up since their relatives have not applied to their office again.
“As for the data of the People’s Assembly, their representative Vakhtang Kolbaia told the Resonance that they are speaking about several missing people and the information is being verified. There are 15 people on the list now; 7-8 of them are their party members; the rest supported them. Kolbaia said the data is changed every day. For example, five people turned up this week; the main problem is that they cannot contact the families. “There are only 5 persons whose family members are also looking for them; though we cannot publish their names now; we could not find them in custodies either,” said Kolbaia who is afraid that those people might not be found at all,” the author of the article wrote.