დავა ბიზნესმენის სახლზე
თელავის რაიონულმა სასამართლომ აწ გარდაცვლილი ბიზნესმენის ნოდარ საქუაშვილის შვილის, ინგა საქუაშვილის სარჩელის განხილვა დაიწყო. ინგა საქუაშვილი სასამართლოს იმ დოკუმენტის ბათილად ცნობას სთხოვს, რომლის საფუძველზეც თელავის რაიონის სოფელ სანიორეში მდებარე ბინა 2007 წელს საკუთრებად მისმა ბებიამ დაირეგისტრირა.
„საკომლო წიგნის ჩანაწერებით, სანიორეში მდებარე სახლში მე, ჩემი დები, დედა და მამა ვართ ჩაწერილები. პაპა-ბებია კი იმავე სოფელში, მათ კუთვნილ სახლში არიან ჩაწერილები. მიუხედავად ამისა, ახლა ჩვენს სახლში ბებია-პაპა ცხოვრობენ. მოვიძიეთ დოკუმენტიც, რომლის საფუძველზეც გაიფორმა ბებიაჩემმა ბინა, რომელიც შემდგომ ჩუქების ხელშეკრულებით მამიდას აჩუქა, მან კი ვინმე მაია მარღნიშვილზე გააფორმა და ამბობს, რომ გაყიდა. აღმოჩნდა, რომ ბინა 73-ე ხულშეკრულებით გაიფორმა. მოვიკითხეთ, რა იყო ეს ხელშეკრულება. გავარკვიეთ, რომ ასეთი ხელშეკრულება არ არსებობს. მოვიძიეთ ცნობაც, რომლის თანახმადაც ჩვენ და ბებია-პაპა ცალკე კომლად ვწერივართ. მიუხედავად ამისა, სოფლის რწმუნებულმა გასცა ყალბი ცნობა, რომ ბებია იყო ჩვენი კომლის წევრი და ამის საფუძველზე მან შეძლო ბინის დარეგისტრირება. ჩვენ სწორედ იმ დოკუმენტის გაბათილებას ვითხოვთ, რომლის საფუძველზეც მათ ეს ბინა დაირეგისტრირეს“, -განაცხადა ინგა საქუაშვილის დამ ნანა საქუაშვილმა.
სასამართლოზე მოპასუხე მხარეს ნოდარ საქუაშვილის დის ქეთევან ჯინჭველაძისა და მაია მარღნიშვილის ადვოკატი მირდატ ქამატაძე და საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს თელავის სარეგისტრაციო სამსახურის წარმომადგენელი შოთა ბაკურიძე წარმოადგენდნენ.
მოპასუხე მხარემ სხდომაზე წარმოადგინა სოფელ სანიორის ტერიტორიული ორგანოს რწმუნებულის მიერ გაცემული ცნობები. ერთ-ერთი ცნობის მიხედვით, ქეთინო საქუაშვილის მფლობელობაში იყო 0, 3730 ჰექტარი მიწა და მასზე განლაგებული სახლი. მეორე ცნობის მიხედვით კი, ქეთინო საქუაშვილძს ოჯახი შედგებოდა 2 წევრისგან, მისგან და მისი მეუღლისგან.
სასამართლოზე ინგა საქუაშვილის ადვოკატმა ვაჟა შოშიაშვილმა, ნინო და ნანა საქუაშვილებისა და მათი დედის ლია ელიზბარაშვილის დაკითხვის შესახებ შუამდგომლობა დააყენა. თელავის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე ქეთინო ლუაშვილმა შუამდგომლობა დააკმაყოფილა. სასამართლო პროცესი 7 ივლისს 12:00 საათზე განახლდება.
შეგახსენებთ, რომ ვარდების რევოლუციის შემდეგ ნოდარ საქუაშვილი კახეთში პრეზიდენტის მასპინძელი იყო. მიხეილ სააკაშვილს სანიორეში მასთან წლების განმავლობაში მაღალი რანგის სტუმრებიც ჩაჰყავდა. ნოდარ საქუაშვილი სააკაშვილის ხელისუფლების პირობებში პრივილეგირებულ ბიზნესმენად იქცა, რასაც დიდწილად საქართველოს შს მინისტრის ვანო მერაბიშვილის ოჯახთან საქუაშვილის დის ნათესაობითაც ხსნიდნენ. ნოდარ საქუაშვილის გარდაცვალების შემდეგ თითქმის მთლიანი ქონება ვანო მერაბიშვილის ნათესავებმა დაიტაცეს.

Argument on Businessman’s House
Telavi District Court started discussion of Inga Sakuashvili’s suit, daughter of the late businessman Nodar Sakuashvili. Inga Sakuashvili requests abolishment of the document which became the basis to register the house in Saniore village in Telavi district on her grandmother in 2007.
“According to the registration journal, my sister, my mother and father and I were registered in the house in Saniore village. My grandparents were registered in another house in the same village. Despite that, my grandparents live in our house now. We found the document, based of which my grandmother registered the house on her name and then assigned it to my aunt; the latter registered the house on Maia Margnishvili though she claims that she has sold the house. As we have found out, she registered the house based on the 73rd agreement. We inquired about the agreement. However, we cleared up that similar agreement does not exist. We inquired about the notice which states that we and our grandparents are separate families. Despite that, the village councilor issued a notice which stated that grandmother was our family member and consequently she could register the house. We request the court to annul that document which became the basis to register the house,” said Inga Sakuashvili’s sister Nana Sakuashvili.
At the trial, the defense side – Nodar Sakuashvili’s sister Ketevan Jinchveladze and Maia Marghnishvili were represented by the lawyer Mirdat Kamatadze and official from the Telavi Registration Service of the National Agency of Public Registry Shota Bakuridze.
The defense side provided the notices issued by the territorial commissary of Saniore village at the trial. According to one notice, Ketino Sakuashvili owned 0, 3730 hectares of land and the house in it. According to the second notice, Ketino Sakuashvili’s family consists of two members – herself and her husband.
Inga Sakuashvili’s lawer Vazha Shoshiashvili requested interrogation of Nino and Nana Sakuashvili and their mother Lia Elizbarashvili at the trial. Judge Ketino Luashvili from the Telavi district court satisfied their request and the next trial is scheduled at 12:00 am on July 7.
After the Rose Revolution, Nodar Sakuashvili used to host president Saakashvili in Kakheti region. The president used to take high-level guests to Saniore in Nodar Sakuashvili’s family; the latter became a privileged businessman during the current government and it was more or less associated with his sister’s relation with Vano Merabishvili’s family (minister of interior). After Nodar Sakuashvili died, almost his entire property was misappropriated by Merabishvili’s relatives.