ქრისტიან-დემოკრატები რელიგიური გაერთიანებებისთვის საჯარო სამართლის იურიდიული პირის სტატუსის მინიჭების საკითხის შეჩერებას ითხოვენ
„ქრისტიან-დემოკრატები“ რიგი რელიგიური გაერთიანებებისთვის საჯარო სამართლის იურიდიული პირების სტატუსის მინიჭების საკითხის დროებით შეჩერებას ითხოვენ. ამის შესახებ პარლამენტის რიგგარეშე სხდომაზე „ქრისტიან-დემოკრატების“ წევრმა ნიკა ლალიაშვილმა „სამოქალაქო კოდექსში“ ცვლილებების პროექტის პირველი მოსმენით განხილვისას განაცხადა.
ლალიაშვილი დაინტერესდა, აქვთ თუ არა საქართველოს მეზობელ ქვეყნებსაც ანალოგიური კეთილი ნება ქართული ეკლესიის მიმართ.
„ვფიქრობ, ასეთი საკითხების ცალმხრივი გადაწყვეტილებისგან თავი უნდა შევიკავოთ. მივმართოთ ჩვენს ეკლესიას. გავიგოთ, რამდენად არის დაცული ჩვენი ეკლესიის სტატუსი მეზობელ ქვეყნებში“, - აღნიშნა მან.
ლალიაშვილის თქმით, პროექტი მიუღებელი არ არის, მაგრამ გაუგებარია განმარტება „საქართველოსთან მჭიდრო ურთიერთობაში მყოფი რელიგიური გაერთიანებები“.
„სამოქალაქო კოდექსში“ ცვლილებების თანახმად, საქართველოსთან მჭიდრო ურთიერთობაში მყოფი რელიგიური გაერთიანებები, კერძოდ, რომაული კათოლიკური ეკლესია, სომხური სამოციქულო წმინდა ეკლესია, ბაპტისტური ეკლესია, მუსლიმანთა თემი და იუდეველთა თემი, საჯარო სამართლის იურიდიული პირები უნდა იყვნენ.

Christian-Democrats Request Suspension of Granting Status of Legal Entity of Public Law to Religious Unions
Christian-Democrats are requesting suspension of granting status of legal entity of public law to religious unions. The member of Christian-Democrats Nika Laliashvili stated the corresponding at the special session of Parliament while discussing the draft law to Civil Code at the first hearing.
Laliashvili was interested whether the neighboring countries of Georgia are willing to do the same for Georgian church.
“I think we should not decide this issue unilaterally. We should address our church and find out how well the status of our church is protected in the neighboring countries,” – he noted.
According to Laliashvili, the project is not unacceptable but the explanation “the religious entities in close ties with Georgia” is unclear.
According to the draft amendments to Civil Code, the religious entities in close ties with Georgia, particularly Roman Catholic, Armenian Apostolic, Baptist, Muslim and Judaist Churches must be legal entities of public law.