ლაშა ჩხარტიშვილი: „ჩემი ფიქრების გამო დამაპატიმრეს“
„კონსერვატიული პარტიის“ წევრი ლაშა ჩხარტიშვილი 5 ივნისს ჰოლივუდში გადაღებული მხატვრული ფილმის „აგვისტოს 5 დღის“ პრემიერის დაწყებამდე  დააკავეს. კონსერვატიული პარტიის წევრებს და სხვა აქტივისტებს პარლამენტის შენობის წინ აგვისტოს ტრაგედიის შესახებ გადაღებული ფილმის პომპეზური პრეზენტაციის გაპროტესტება უნდოდათ. მცირერიცხოვანი აქცია პოლიციელებმა და სამოქალაქო ფორმაში გამოწყობილმა შეიარაღებულმა პირებმა დაშალეს.
ბატონო ლაშა, როგორ მოხდა თქვენი დაკავება?
- პარლამენტის წინ ვმოძრაობდი, როცა ჩემთვის უცხო პირებმა ქამარში ხელი ჩამავლეს და მომთხოვეს, სასწრაფოდ დამეტოვებინა ადგილი. უხეში ფორმით მომმართადნენ და როგორც მახსოვს, ხელისკვრასაც ჰქონდა ადგილი. პარლამენტის წინ მანუჩარ სიგუასა და კიდევ რამდენიმე პიროვნებასთან ერთად ვიყავი. ჩემთვის უცხო პირებს არანაირი დოკუმენტი არ წარმოუდგენიათ და არც რაიმე ახსნა-განმარტება მოუციათ. მე ვუხსნიდი, რომ არ ჰქონდათ უფლება, ჩემთვის გადაადგილება შეეზღუდათ. ამასთან, დავამატე, რომ ვაპირებდი ქაშუეთის მეორე მხარეს, ქუჩის მიმართულებით გადასვლას. დიდი კამათი მათთვის არ გამიმართავს, ხელი გავაშვებინე და ასე საუბრით, მათი მხრიდან უხეში მომართვებით, წამოვედით პირველი სკოლისკენ. ამ დრომ მათ, როგორც ჩანს, ჩემი დაკავების შესახებ ბრძანება მიიღეს და ყოველგვარი მოტივაციის გარეშე დამაკავეს. დაკავების დროს წარმოვთქვი ერთადერთი ფრაზა: „ძირს სააკაშვილის სისხლიანი დიქტატურა!“ ეს იყო და ეს. საბოლოო ჯამში, სამოქალაქო ტანსაცმელში ჩაცმულმა პირებმა (ხაზს ვუსვამ - არც ერთი არ ყოფილა პოლიციის ფორმით), ძალით ჩამსვეს შევჩენკოს ქუჩის მხარეს გაჩერებულ საპატრულო მანქანაში.
- თქვენი დაკავების მომენტში უკვე დაწყებული იყო საპროტესტო აქცია?
- უბრალოდ, აქციის დაწყებასაც კი არ ჰქონია ადგილი. რა თქმა უნდა, ვფიქრობდი აქციის გამართვას, მაგრამ ფიქრის და განზრახვის გამო, რამდენადაც ჩემთვის ცნობილია, ადამიანებს არ აპატიმრებენ. მითუმეტეს, აქცია პროტესტის კანონიერი ფორმაა. კანონიერი აქციის დროსაც დაპატიმრებული ვყოფილვარ არაერთხელ. თუმცა ეს იყო პირველი შემთხვევა, როცა საპროტესტო აქციაზე ფიქრისა და სურვილის გამო დამაპატიმრეს.
- დაკავების შემდეგ როგორ განვითარდა მოვლენები?
- თავდაპირველად, გადამიყვანეს 9 აპრილის ბაღის მიმდებარე ტერიტორიაზე, იქ ხელბორკილი დამადეს და შემდეგ ბაღის უკან, პოლიციის შუშებიან შენობაში წამიყვანეს. შემდგომ, როგორც ჩანს, მიიღეს გაფრთხლება, რომ ორთაჭალის შსს-ს შენობის ეზოში მივეყვანეთ, სადაც პოლიციური დანაყოფია. სწორედ იმ ეზოში დაიწყეს დოკუმენტაციის მომზადება - ისე, რომ  ფაქტობრივად ჩემთვის არაფერი უკითხავთ. მგონი, ერთი კითხვა დამისვეს მარტო სამუშაო ადგილთან დაკავშირებით. დანარჩენზე კი ვუთხარი, რომ არ ვაპირებდი ადვოკატის გარეშე არანაირ კითხვებზე პასუხის გაცემას. საბუთები შეადგინეს სხვა ადგილას, ჩემგან დამოუკიდებლად. დაჟინებით მოვითხოვე ჩემს ადვოკატთან დაკავშირება. მათ სატელეფონო ზარის განხორციელების საშუალება მომცეს, მაგრამ ადვოკატს ვერ დავუკავშირდი. მოგვიანებით, ისევ ვთხოვე დავეკავშირებინე ჩემს ადვოკატთან. თუმცა, ამჯერად ამის უფლება აღარ მომცეს. ამ მომენტში ტელეფონიც უკვე ჩამორთმეული ჰქონდათ.
მე ვნახე, როგორ მოიყვანეს სხვა საპატრულო მანქანით „დევნილთა სამოქალაქო მოძრაობის“ წარმომადგენელი გია ქარდავა,  გარკვეული პერიოდის შემდეგ კი ირაკლი ბათიაშვილის მეუღლე და შვილი. ყველანი ეზოში, სხვადასხვა საპატრულო მანქანებში ვისხედით.
- სასამართლო პროცესის დროს რა სახის დარღვევებს ჰქონდა ადგილი?
- მთავარი და არსებითი დარღვევა ის იყო, რომ მოსამართლემ არ დააკმაყოფილა შუამდგომლობა ვიდეომასალის ჩვენების და მისი მტკიცებულებად გამოყენების შესახებ. ვიდეომასალაში სრულად იყო ასახული ჩემი დაკავება. სასამართლო აშკარად მიკერძოებული იყო. ამიტომ არ განიხილა ვიდეომასალა. აღნიშნეს, მოწმეები ხომ გყავთ და რაღაში გჭირდებათ ვიდეომასალაო. ამის შემდეგ აშკარა იყო, რომ მოსამართლე არ აპირებდა რეალურ სიტუაციაში გარკვევას. სასამართლო პროცესის დროს მოსამართლემ სცადა, ადვოკატისთვის კითხვების დასმა შეეწყვიტა. ასევე მოხდა მოწმეების ხელოვნურად შემცირება 7-დან 4-მდე, სრულიად გაუგებარი მოტივით. საბოლოო ჯამში, მოსამართლემ გამოიტანა უსამართლო გადაწყვეტილება - მომისაჯა ათდღიანი პატიმრობა.
სასამართლო პროცესის დასრულების შემდეგ როგორ განვითარდა მოვლენები?
- სასამართლოს სხდომიდან გამოყვანის შემდეგ სარეზოლუციო ნაწილზე მომაწერინეს ხელი და შემდგომ გადამიყვანეს გორში - შიდა ქართლის დროებითი მოთავსების იზოლატორში. როგორც შემდგომ გაირკვა, ადვოკატისთვის არ შეუტყობინებიათ ჩემი ადგილსამყოფელი, რაც კიდევ ერთი დარღვევაა და ადამიანის გატაცების ტოლფასია.  ადვოკატმა, როგორც ჩემთვისაა ცნობილი, ომბუდსმენის დახმარებით გაარკვია ჩემი ადგილსამყოფელი.
პატიმრობის პერიოდში რა ტიპის დარღვევებს ჰქონდა ადგილი?
- პირველ ღამეს ჩემთვის არ აუკრძალიათ იმ ნივთების შეტანა, რაც დასაშვებია პატიმრებისათვის. თან მქონდა 4 კოლოფი სიგარეტი და ერთი გაზეთი. საკანში სამ პატიმართან ერთად  ვიყავი. დილიდან კი, ზემოდან მიღებული ბრძანების თანახმად, დაიწყო ჩემს მიმართ უფლებადარღვევების კასკადი. პირობები გასაგებია, რომ პირსაბანი არ არის საკანში, არის ღია ტიპის ტუალეტი და ა.შ. მაგრამ დამატებით, მეორე დღიდან მოყოლებული ხორციელდებოდა ჩემ მიმართ ანგარიშსწორების ფაქტები. ვგულისხმობ, გამორჩევას და დისკრიმინაციულ მოპყრობას სხვა პატიმრებთან შედარებით. დაკავებიდან პირველივე საღამოს ჩამომართვეს ჯერ 3 კოლოფი, შემდეგ კი მეოთხე კოლოფი სიგარეტი.
ჩემ მოსანახულებლად მოსულ პირებს არ აძლევდნენ უფლებას, სიგარეტი მოეწოდებინათ. არ შემოჰქონდათ ჟურნალ-გაზეთები, წიგნები, რაც ამანათით იყო გამოგზავნილი. ტანსაცმლის, ფეხსაცმლისა და საცვლების შემოტანის საშუალებასაც კი არ მაძლევდნენ. ვერ ვიღებდი ხელსახოცებსაც და  ეს იმის ფონზე, როცა დასაბანად წყლის გამოყენების არანაირი საშუალება არ იყო.  ასე რომ, არ მქონდა იმ ნივთების მიღების საშუალება, რაც დაშვებულია ადგილობრივი კანონმდებლობითა და შიდანორტიული აქტებით. სხვები ამ ყველაფერს იღებდნენ. ამის მომსწრე მეც ვარ. პირადად მე არ გავყავდით პირის დასაბანად და შხაპის მისაღებად. სხვა ადამიანები, როგორც მე ვიცი, გაჰყავდათ.
საჩივრის დასაწერად მოვითხოვე მათი სახელების დასახელება, რაზეც უარი მითხრეს. მოვითხოვე იზოლატორის ხელმძღვანელის სახელისა და გვარის დასახელება, რაზეც ასევე უარი მითხრეს.
დარღვეული იყო სამედიცინო მომსახურების უფლებაც. მე პირველივე დღიდან დავიწყე შიმშილობა, რის შესახებაც ზეპირად ვაცნობე ადმინისტრაციას. არ მქონდა არანაირი საშუალება - არც ფაქნარი, არც კალამი და არც ფურცელი, წერილობით რომ შემეტყობინებინა. დაპატიმრებიდან მესამე დღეს ადვოკატის საშუალებით შიმშილობის დაწყების თაობაზე წერილობით მივმართე როგორც შინაგან საქმეთა სამინისტროს, ასევე იზოლატორის ადმინისტრაციას. მხოლოდ მესამე დღეს გამსინჯა ექიმმა. რამდენჯერმე ცუდად ვიყავი და არ მაწვდიდნენ ურეცეპტო მედიკამენტებსაც კი.
აქციებთან დაკავშირებით დაკავებული პატიმრების მდგომარეობის შესახებ რა ინფორმაციას ფლობთ?
- გორში პატიმრობაში ჩემთან ერთად აქციის ორი მონაწილე იყო - 22 და 26 მაისს დაკავებულები. გავიგე, რომ ჩოჩიშვილიც იყო დაკავებული და იმავე იზოლატორში, სხვა საკანში იმყოფებოდა. მათ მიმართაც არაადამიანური მოპყრობას ჰქონდა ადგილი. ადვოკატებისგან და სხვა დაკავებულებისგან ვიცი, რომ იყო შეთხვევები, როცა უპატივცემულოდ ექცეოდნენ, მათ შორის იყო ფიზიკური ანგარიშსწორების ფაქტებიც.

Lasha Chkhartishvili from the Conservative Party was detained before the premiere of the Hollywood Movie „Five Days of August“on June 5. The members of the Conservative Party and other activists wanted to protest the pompous presentation of the film about the tragedy in August of 2008 and gathered in front of the parliament of Georgia. Police officers and armed people in civil cloths dismissed the demonstrators.
-Mr. Lasha, how were you detained?
-I was walking in front of the parliament when strangers grabbed my belt and demanded to immediately leave the area. They were talking in a rude tone with me and as far as I remember they even kicked me too. I was there together with Manuchar Sigua and several other people. The strangers did not show any documents to me and did not explain anything to me. I was explaining to them that they did not have right to restrict my movement. In addition, I told them I was going to the opposite side of Kashueti Church. I did not resist them, freed my arm and went towards the Public School # 1. At that moment, they received an order to arrest me and they detained me without any motivations. I said only one phrase: “Down with Saakashvili’s Bloody Dictatorship!” That was all. Finally, people in civil clothes pushed into the patrol police car in Shevchenko Street.
-Had the protest rally already started when you were detained?
-No, we had not started the rally yet. Of course, we were there to start protest demonstration but as far as I know people shall not be arrested for thinking and intentions. Moreover, demonstration is a lawful form of the protest. Although I have been detained during other legal demonstrations, it was first occasion when I was arrested for having thought over and intended the protest demonstration.
-What happened after detention?
-Initially they took me to the April 9 Park; there they put irons on me and then they took me to the police station behind the park. Later, they apparently received directives to take me to the police station nest to the Ortachala office of the MIA. There they started to draw up documents without asking any questions to me. The only thing they asked me was about my job. Then I warned them that I was not going to answer their questions without my lawyer. They drew up documents in another place in my absence. I categorically demanded them to allow me to get in touch with the lawyer but I could not get through the line. Later I again asked for the permission to call the lawyer but the law enforcement officers did not allow me to call him next time. At that moment, they had already seized my cell-phone.
I saw the representative of the Public Movement of IDPs Gia Kardava brought by another patrol police car; short time ago they brought wife and daughter of Irakli Batiashvili. We were sitting in the patrol police cars in the yard.
-What kind of violations was observed during the trial?
-The main and essential violation was committed by the judge who did not satisfy our solicitation on showing the video materials and other proofs. The video-recording completely demonstrated my detention. The Court was biased so they did not accept the video-recording. They said our witnesses were enough to make statements at the trial. So, it was clear the judge was not going to find out real situation. During the court proceeding, the judge tried to stop the lawyer when he was asking questions. Besides, the number of witnesses was artificially reduced from 7 to 4 for unclear reasons. Finally, the Judge passed unfair verdict – sent me to prison for 10 days.
- What happened after the end of the trial?
- After leaving the trial I was made to sign the resolution part of the verdict and then was transferred to Gori – in the preliminary detention cell of Shida Kartli. As it was found out later the lawyer was not informed about my location which is a human rights violation and almost equals to kidnapping. The lawyer, as I know found out about my location by the help of Ombudsman.
- What kinds of violations were made during the imprisonment?
- On the first night I was not prohibited to bring the items which are admissible for the prisoners. I had four packs of cigarettes and a newspaper. I was with three prisoners in the cell. But starting from the next morning, the human rights violations started according to the received order. Ok, there is not basin in the cell; the toilet is open and etc… But additionally, starting from the second day they have been taking vengeance against me. They picked me out and treated me discriminately compared to other prisoners. On the first night they seized three packs of cigarettes then the fourth.
My visitors were prohibited to pass me a cigarette. They would not bring the newspapers and magazines or books sent through the post. They did not allow me to bring clothes, shoes or underwear. I could not receive napkins and this happened when I had no chance of using bathing water. Thus, I did not have opportunity to receive those items which are allowed by local legislation and normative acts. Others received it all. I personally received it. I was not allowed to go out to wash my face or take shower. Others were, as far as I know.
In order to write a complaint I requested to tell me the names of the head of the detention cell. But they refused to name them.
The right of medical care was also violated. I started hunger strike from the first day and informed administration verbally. I had no chance – no pencil, pen or paper to inform them in written form. On the third day after the imprisonment I addressed the Ministry of Internal Affairs (MIA) and the detention cell in the written form through my lawyer. The doctor examined me on the third day. I was sick several times and was not even given medications without the prescription.
What kind of information do you have on the state of prisoners detained in relation with the protest rallies?
- Two protest rally participants were imprisoned with me in Gori – the ones detained on May 22nd and 26th. I found out that Chochishvili was detained too and was in the same building, in another detention cell. They were also treated inhumanly. I know from lawyers and other detainees that there were instances when they were treated disrespectfully. There were facts of physical assault as well.