ალექსეი ვენედიქტოვი: „ფოტორეპორტორების საქმესთან დაკავშირებით შსს-ს საჯარო განცხადებებში ბევრი რამ ერთმანეთს არ ემთხვევა“
ე.წ. ფოტორეპორტორების საქმესთან დაკავშირებით, შსს-ში გაკეთებულ საჯარო განცხადებებში ძალიან ბევრი რამ ერთმანეთს არ ემთხვევა. ეს განცხადება რადიო
„ეხო მასკვის“ მთავარმა რედაქტორმა ალექსეი ვენედიქტოვმა დღეს, თბილისში, ქართველ ჟურნალისტებთან შეხვედრისას გააკეთა.
„სამწუხაროდ, შინაგან საქმეთა მინისტრს ე.წ. ფოტორეპორტიორების საქმის დაწყებამდე ვესაუბრე. დარწმუნებული ვარ, ძალიან კარგად გესმით, რომ ამ საქმეს გვერდს ვერ ავუვლით და არა იმიტომ, რომ ისინი რუსეთის სასარგებლო ჯაშუშობაში არიან ბრალდებულები, არამედ იმიტომ, რომ ფოტორეპორტიორები ჩვენი კოლეგები არიან. საქმეს გრიფით „საიდუმლო“ ადევს. ჯერ ერთი, საქართველოსა და რუსეთშიც უდანაშაულობის პრეზუმპცია არსებობს, მეორეც _ შინაგან საქმეთა სამინისტროში გაკეთებულ საჯარო განცხადებებში ძალიან ბევრი რამ ერთმანეთს არ ემთხვევა. ყველა ჩანაწერი არაერთხელ ვნახე: ერთ-ერთ მათგანში ერთი, ვითომდა აგენტი მეორეს სთხოვს, რომ საბანკო ანგარიში გახსნას. ეს სისულელეა, იმიტომ, რომ საბანკო ანგარიში ფულის გადარიცხვა-გადმორიცხვას ააშკარავებს. მინდა შეგახსენოთ, შარშან, როცა ამერიკელებმა რუსული ჯაშუშური ქსელი გამოააშკარავეს, საქმის მთელი არსი ის იყო, რომ ფულს ჩემოდნებით გასცემდნენ და არა საბანკო ანგარიშებით, რათა კვალი არ დარჩენილიყო. აქ კი ანგარიშებია გახსნილი, როგორც ჩანს, სახელმწიფო სადაზვერვო სამმართველომ მთლად აურია, იქნებ გადასახადებიც კი გადაიხადეს?!" _ განაცხადა ვენედიქტოვმა.
თუმცა, „ეხო მასკვის“ რედაქტორი არც იმას გამორიცხავს, რომ დაკავებული ფოტორეპორტიორები მართლაც ჯაშუშები იყვნენ. "შემიძლია საქმის მხოლოდ იმ ნაწილზე ვისაუბრო, რაც ღიაა. შესაძლოა, საქმის დახურულ ნაწილში არის მასალები, რომელთა მიხედვითაც ფოტორეპორტიორები ნამდვილად ჯაშუშები არიან, თუმცა გარე დამკვირვებლისთვის ამ საქმეში ძალიან ბევრი რამ ერთმანეთს არ ემთხვევა და შეუთავსებლობაა. ნახეთ, ცოლს ათავისუფლებენ და ქმარი მაშინვე, 30 წუთში, ღამის 2 საათზე, გამოძიებას აღიარებით ჩვენებას აძლევს. ძალიან დიდი ბოდიში, მაგრამ მთელ მსოფლიოში უკვე დიდი ხანია, რაც აღიარებითი ჩვენება მტკიცებულებად არ ითვლება, მით უმეტეს, ისეთ შემთხვევაში, როცა ცოლი, მოდით, ასე ვთქვათ, მძევლად არის აყვანილი. კიდევ ერთხელ ვიმეორებ, შესაძლოა, ისინი მართლა არიან ჯაშუშები, თუმცა, იქიდან გამომდინარე, რაც ოფიციოზმა წარმოადგინა, ძალიან ბევრი რამ გაუგებარია. ვფიქრობ, ჩვენი კოლეგები შსს-ს განცხადებების ტრანსილირების ნაცვლად, კითხვებს უნდა სვამდნენ _ ეს არის ჩვენი სამსახური“, - აღნიშნა ვენედიქტოვმა.
მისივე თქმით, ყველა სახელმწიფო ჯაშუშობს და ეს სახელმწიფო აპარატის შემადგენელი ნაწილია.
„ჩვენ ვჯაშუშობდით და გავაგრძელებთ ამას საქართველოში, თქვენც ჯაშუშობდით და გააგრძელებთ ამას რუსეთში და ეს სრულიად ნორმალურია. აქ ამერიკელი, ბრიტანელი და სხვა ქვეყნის ჯაშუშებიც არიან. ეს სახელმწიფო აპარატია. აი, ჩვენც ალბათ დავიჭერთ სადღაც, სოჭში საქართველოს 20 ჯაშუშს... თან შეხედეთ, სასამართლო მოსმენა 1 სექტემბრისთვის დაინიშნა, ბიჭებო, მორჩით უკვე გამოძიებას, იქნებ 1 ოქტომბრამდე მოგიწევთ სასამართლო მოსმენის გადადება?! ადვოკატებს და დაკავებულის მეუღლეს ხელი მოაწერინეს იმაზე, რომ არავითარ ინფორმაციას არ გასცემდნენ: საქმე საზოგადოებრივად აქტუალური არის თუ არა? _ ვკითხულობ. ეს არის ის კითხვები, რომელსაც ჩვენ ვსვამთ რუსეთში, როცა მსგავსი საქმეები აღიძვრება ხოლმე. ჩვენ არ გვაქვს პასუხები, ჩვენ მხოლოდ კითხვები გვაქვს“, - აღნიშნა „ეხო მასკვის“ მთავარმა რედაქტორმა.

Aleksei Venediktov: “There Are Many Contradictory Allegations in Public Statements of MIA about Photo-Reporters’ Case”
There are many contradictory allegations in public statements of the MIA in regard with the so-called photo-reporters’ case. Editor-In-Chief of the Radio “Ekho Maskvi” Aleksei Venediktov stated during his meeting with Georgian journalists.
“It is a pity that I talked with the Minister of Interior before the case about the photo-reporters launched. I am sure, you are fully aware that I could not avoid talking about this case not because they are accused of espionage for Russia, but because they are my colleagues. The case is Top Secret. First of all, there is presumption of innocence both in Georgia and Russia; on the other hand – many allegations in the public statements of the MIA do not coincide with each other. I watched the audio-recordings of phone conversations several times: in one of them, the alleged spy is asking the second to create bank account. It is nonsense because it only proves transfer of the money from one to another bank-account. I would like to remind everybody that last year, when American authority disclosed a Russian spy network, the accused people were giving money to each other side in cases and never used bank accounts not to leave traces behind them. Here, these people had bank accounts; apparently the state intelligence department has mixed up everything; maybe, those people even paid income tax for that money,” said Venediktov.
However, editor of the Ekho Maskvi does not exclude possibility that the detainees are really spies. “I can speak only about the part of the evidence that was open. Maybe, there is some evidence in the closed part of case materials, which prove their espionage; but for an ordinary observer there are many contradictory allegations in that case. Just see, they released the wife and 30 minutes later the husband made a confession statement at 2:00 am. I am sorry but the confession statement has not been the evidence worldwide for a long time; particularly, when the wife is hostage. I repeat again, those people might really be spies, but according to published materials, the situation is very obscure. I think, our colleagues should ask questions instead transmitting the statements of the MIA directly; that is what we should do,” said Venediktov.
He added that every state has spies and it is part of state administration.
“We always had spies and will always have in Georgia; you also had spies in Russia and will continue doing it in future too; it is completely normal situation. Here you have American, British and other spies too. It is state administration. We will also arrest about 20 spies of Georgia in Sochi… And pay attention, the court hearing was scheduled for September 1; have you, guys already finished investigation? Maybe you will need the trial on October 1? They compelled the lawyers and the wife of the detainee to sign the document on Top Secret; is the case of high public interest? I am asking you; we ask these questions in Russia when similar cases are launched there. We do not have replies; we have only questions,” said the chief editor of the Ekho Maskvi.