შინაგან საქმეთა სამინისტროს განცხადება
2006 წლის 27 სექტემბერს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ საზოგადოებას გააცნო საქართველოს ხელისუფლების მიერ მიღებული გადაწყვეტილება, რომლის მიხედვითაც, პირი რომელიც გამოცხადდებოდა შინაგან საქმეთა სამინისტროში და სამართალდამცავებს მიაწვდიდა ინფორმაციას, მისი უცხო ქვეყნის სპეცსამსახურებთან კავშირის შესახებ გათავისუფლდებოდა პასუხიმგებლობისგან.
აღნიშნული განცხადება გაკეთდა მას შემდეგ რაც შინაგან საქმეთა სამინისტროს კონტრდაზვერვის დეპარტამენტმა დააკავა საქართველოს 11 მოქალაქე, რომლებიც თანამშრომლობდენენ რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს გენერალური შტაბის მთავარი სადაზვერვო სამმართველოსთან (გრუ).
ანალოგიური განცხადებით შინაგან საქმეთა სამინისტრომ საზოგადოებას მიმართა 2010 წლის 11 მაისს, როდესაც სამართალდამცავების მიერ ჩატარებული იქნა მაშტაბური სპეცოპერაცია „ენვერი“.
კონტრდაზვერვის დეპარტამენტი აქტიურად განაგრძობს მუშაობას, საქართველოში უცხო ქვეყნის ჯაშუშური ქსელის გამოსავლენად და კვლავ მოუწოდებს საქართველოს მოქალაქეებს, რომ თუ პირი, რომელიც დაკავშირებულია უცხო ქვეყნის სპეც-სამსახურებთან, ნებაყოფლობით გამოცხადდება კონტრდაზვერვის დეპარტამენტში ან დაუკავშირდება საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ვებ-გვერდზე მითითებულ ტელეფონის ნომერზე, ან ელექტრონულ ფოსტაზე და  ითანამშრომლებს შინაგან საქმეთა სამინისტროსთან, გათავისუფლებული იქნება სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობისგან.

On September 27th of 2006, the Ministry of Internal Affairs (MIA) introduced the decision of Georgian government to the society according to which the individual who applies to the MIA and presents the information to the law-enforcement regarding the connections with the Special Forces of a foreign country will be released from criminal responsibility.
This statement was made after the Counter-Intelligence Department of MIA detained 11 citizens of Georgia who cooperated with the Main Intelligence Agency of Russian Defense Ministry.
The MIA addressed the public with the same statement on May 21st of 2010 when the law-enforcement conducted mass special operation Enver.
The Counter-Intelligence Department actively continues to work in order to reveal the espionage network in Georgia and calls on the Georgian citizens who are connected to Special Services to come to MIA Counter-Intelligence Department or call the telephone indicated at MIA’s website or its e-mail and cooperate with the MIA and they will be released from criminal responsibility.
The hot line of Counter-Intelligence department (832) 241 22 11, e-mail: counterintelligence@mia.gov.ge