WikiLeaks – საქართველოს შესაძლოა, ევროკავშირის აღმოსავლეთის პარტნიორობის პროგრამა დაეტოვებინა
ბელორუსის მიერ აფხაზეთისა და ე.წ. სამხრეთ ოსეთის აღიარების შემთხვევაში საქართველოს შესაძლოა, ევროკავშირის აღმოსავლეთის პარტნიორობის პროგრამა დაეტოვებინა. როგორც WikiLeaks-ის მიერ გამოქვეყნებულ მორიგ მასალაშია ნათქვამი, ამის შესახებ 2009 წლის სექტემბერში პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის თანაშემწის მოადგილესთან თინა ქეიდენაუსთან შეხვედრაზე განაცხადა.
თბილისში აშშ-ს საელჩოს მიერ ვაშინგტონში გაგზავნილ ტელეგრამაში ნათქვამია, რომ სააკაშვილმა შეხვედრა დაიწყო შეშფოთების გამოხატვით, რომ ვენესუელას მიერ აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის დამოუკიდებლობის აღიარებას სხვათა მიერ მსგავსი ნაბიჯის გადადგმა მოყვებოდა.
„მან განაცხადა, რომ ბელორუსი გადაწყვეტილების მიღების ზღვარზეა და აღნიშნა, რომ იმედი აქვს დასავლეთი სწრაფად იმოქმედებს, რათა ბელორუსის ამგვარი ნაბიჯი არ დაუშვას. ქეიდენაუმ უთხრა სააკაშვილს, რომ ბელორუსი არათანმიმდევრული და არაპროგნოზირებადია, მაგრამ დაპირდა, რომ აშშ გააკეთებს რაც შეუძლია, რათა ხელი შეუშალოს ზოგადად აღიარების პროცესს, ხოლო კონკრეტულად ბელორუსის საკითხზე ევროპელებთან იმსჯელებს“, - ნათქვამია ტელეგრამაში.
ამავე დოკუმენტის მიხედვით, სააკაშვილს ეტყობოდა, რომ ის ნაკლებად წუხდა აფრიკის ქვეყნების მიერ სოხუმისა და ცხინვალის აღიარების შესაძლებლობაზე.
„მან უთხრა ქეიდენაუს, რომ თუ ბელორუსი გადაწყვეტდა აღიარებას, საქართველო ვეღარ შეძლებდა ბელორუსთან მუშაობას ევროკავშირის ახლად შექმნილი „აღმოსავლეთ პარტნიორობის ინიციატივის“ ფარგლებში. აღიარების შემთხვევაში თუ ევროკავშირი არ გააძევებდა ბელორუსს აღმოსავლეთ პარტნიორობიდან, მაშინ საქართველოს მოუწევდა მისი დატოვება. ქეიდენაუმ სააკაშვილს ევროკავშირთან ახლო კოორდინაციისკენ მოუწოდა და ურჩია არ განეხორციელებინა ნაჩქარევი ქმედებები, რაც კონტრპროდუქტიული იქნებოდა და დააზიანებდა საქართველოს ურთიერთობებს ევროკავშირთან“, - ნათქვამია ტელეგრამაში.

If Belarus had recognized independence of Abkhazia and South Ossetia, Georgia would have left the EU Eastern Partnership Program. The new materials released by the WikiLeaks states that in September of 2009, President Mikheil Saakashvili stated about it during his meeting with Tina Kaidanow, Principal Deputy Assistant Secretary, Bureau of European and Eurasian Affairs.
Telegram sent from the US Embassy in Tbilisi to Washington states that Saakashvili started the meeting with expressing his concern about recognition of the independence of Abkhazia and South Ossetia by Venezuela which could encourage other states to make similar decisions.
“He said Belarus is on the edge of making similar decision and added that he hoped the West would act promptly in order to prevent similar decision of Belarus. Kaidanow told Saakashvili that Belarus is not consistent and predictable in its decision; though she promised the USA will do its best to prevent general process of recognition; and they will discuss the concrete issue of Belarus with European officials,” the telegram reads.
According to the same document, Saakashvili seemed to be less worried about recognition of the independence of Sokhumi and Tskhinvali by African states. “He told Kaidanow that if Belarus decides to recognize [the break-away regions], Georgia will no longer cooperate with Belarus in the framework of the recently launched Eastern Partnership Initiative of the EU. In case of recognition, EU would not have expelled Belarus from the Eastern Partnership Program and Georgia would have to leave it. Kaidanow suggested Saakashvili to launch new coordination with the EU and not to take hasty measures that could be counter-productive and harmful for Georgia’s relation with the EU,” the telegram reads.