სოციალურად გაჭირვებული პოღოსიანები ბათუმის მერთან სააპელაციო სასამართლოშიც დამარცხდნენ
ქუთაისის სააპელაციო სასამართლომ ბათუმის მერის რობერტ ჩხაიძის ოჯახსა და სოციალურად გაჭირვებულ პოღოსიანებს შორის ქონებრივ დავაზე გადაწყვეტილება კვლავ ბათუმის მერის სასიკეთოდ მიიღო.
პირველი ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილებით, პოღოსიანებს მერისა და მისი ნათესავებისთვის 13 300 აშშ დოლარის გადახდა ეკისრებოდა. სააპელაციო სასამართლომ დაკისრებული თანხის ოდენობა მხოლოდ 2 000 აშშ დოლარით შეამცირა.
ირაკლი შავაძე, ედუარდ პოღოსიანის ადვოკატი: „ქუთაისის სააპელაციო სასამართლომ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა ჩვენი სააპელაციო საჩივარი. ახალი გადაწყვეტილებით, პოღოსიანებს 2 000 აშშ დოლარი დააკლეს. გადაწყვეტილებამდე, სააპელაციო სასამართლომ მორიგება შესთავაზა მხარეებს, რაც ითვალისწინებდა, რომ პოღოსიანების საკუთრებას გამოკლებულიყო სადავო ფართი _ 59 კვ/მეტრი, რაც გასხვისებულია. ეს ლოგიკური იყო და ჩემი დაცვის ქვეშ მყოფს ამაზე არც პრეტენზია გააჩნია. თუმცა, მეორე მხარე ამაზე არ დათანხმდა. ჩვენ კი, შესაბამისად საკასაციო საჩივრის შეტანას ვაპირებთ“.
სასამართლოს მიერ შეთავაზებული მორიგების მიუხედავად, სასამართლო გადაწყვეტილება ბათუმის მერისა და მისი ნათესავების სასიკეთოა. ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილება აღნიშნულ საქმეზე, 30 ივნისს გამოიტანეს. წერილობითი გადაწყვეტილების მიღების შემდეგ, სოციალურად გაჭირვებული პოღოსიანები დავის გაგრძელებას აპირებენ. ამჟამად, მათ საკუთრებაში არსებულ ფართს საჯარო რეესტრის ყადაღა ადევს. დაყადაღებულია ასევე პოღოსიანების ყოფილი საკუთრება - ამჟამად გასხვისებული 59 კვ.მეტრი ფართობი.

Socially Needy Family of Poghosianis Loses Case against Batumi Mayor in the Appellate Court
Regarding the dispute between the family of Mayor of Batumi and socially needy family of Poghosianis Kutaisi Appellate Court made decision for the benefit of Batumi mayor.
According to the decision of the court of first instance, Poghosianis will have to pay 13 300 US dollars to the mayor and his relatives. The Appellate Court decreased the amount of imposed money only by 2 000 US dollars.
Irakli Shavadze, Eduard Poghosiani’s lawyer: “Kutaisi Appellate Court partially satisfied our complaint. Poghosianis were deducted 2 000 US dollars. Before making the decision, the Appellate Court offered the parties to make plea bargain agreement that envisaged the deduction of disputed property – 59 square meters which has been alienated. This would be logical and my client did not have a pretension about it. However, another party did not give its consent. We are going to submit cassation complaint to against this decision.”
Despite the proposal to plea bargain agreement, the Court decision is beneficial for Batumi mayor and his relatives. Kutaisi Appellate Court made decision on this case on June 30th. After making the written decision, socially needy Poghosianis are going to continue their dispute. The property under their ownership has been sequestrated. The former property of Poghosianis – now an alienated property of 50 square meters is also sequestrated.