თვალთვალი ადამიანის უფლებათა ცენტრის წინააღმდეგ
20 ივლისს ადამიანის უფლებათა ცენტრმა საგანგებო პრესკონფერენცია მოიწვია და მედიას მიაწოდა ინფორმაცია უფლებადამცველებზე განხორციელებული ზეწოლის, სისტემატიური და ტოტალური თვალთვალის შესახებ, რომელიც უკვე რამდენიმე თვეა მიმდინარეობს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელმა დირექტორმა უჩა ნანუაშვილმა ჟურნალისტებსა და პრესკონფერენციაზე მოსულ უცხოელ სტუმრებს წარუდგინა თვალთვალის ამსახველი ფოტომასალა, კერძოდ - სხვადასხვა მარკის ავტომანქანის ფოტოსურათები, სადაც დაფიქსირებულია, რომ მათი მფლობელები თვალთვალის დროს იდენტური სახელმწიფო ნომრით სარგებლობენ. ცენტრს ასევე აქვს იმ უცხო პირების ფოტოსურათები, რომლებიც ესწრებოდნენ არასამთავრობო ორგანიზაციის აქციებ და უთვალთვალებდნენ აქციის მონაწილეებს.
უჩა ნანუაშვილმა ჟურნალისტებს გააცნო ადამიანის უფლებათა ცენტრის საგანგებო განცხადება, სადაც აღნიშნულია, რომ სავარაუდოდ, უახლოესი თვეების განმავლობაში გაგრძელდება აგრესიული ფორმებით სხვადასხვა სახის ზეწოლა დამოუკიდებელ მედიასაშუალებებსა და არასამთავრობო ორგანიზაციებზე; ფოტორეპორტიორთა სკანდალური დაკავების შემდეგ იგეგმება ხელისუფლების მიერ ე.წ „არაკონტროლირებად“ სამოქალაქო საზოგადოებებზე წერტილოვანი დარტყმები.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი აპირებს, მიმართოს შს მინისტრს და მოითხოვოს განმარტებები, თუ რატომ უთვალთვალებენ ცენტრის თანამშრომლებს ძალოვანი სტრუქტურები.
არასამთავრობო ორგანიზაციის მოთხოვნაა, შეწყდეს ჯაშუშომანია ხელისუფლების მხრიდან, შეწყდეს პოლიციის მხრიდან საზოგადოების დაშინება, მშვიდობიანი დემონსტრაციების დარბევა, ზეწოლა თავისუფალ მედიასა და სამოქალაქო სექტორზე.

Spying on Human Rights Center
On July 20th the Human Rights Center held a special press conference and presented information to media regarding the pressure, systematic and total spying on the human rights defenders which has been taking place for several months now.
The executive director of Human Rights Center Ucha Nanuashvili presented the photo namely the photos of different types of cars which indicate that their owners used identical state licenses while spying. The Center also has the photos of the individuals who attended the actions of NGO and watched the action participants.
Ucha Nanuashvili introduced the special statement of Human Rights Center to the journalists stating that the pressure against the independent media outlets and NGOs will continue in different forms in the nearest future; after the scandalous detention of the photo reporters the attacks are planned against the so-called “uncontrolled” civil society.
Human Rights Center is going to address the Ministry of Internal Affairs and request the explanations to why the law-enforcement bodies are spying on the Center employees.
NGOs request the government to stop mania of convicting people in espionage, to stop intimidation of society by the police, raid against the peaceful demonstrations and pressure against the free media and civil sector.