დაპატიმრებულია აი ია.-ს გამომცემელი ზურაბ ხუციშვილი
ამა წლის 21 ივლისს, სამსახურეობრივი მოვალეობის შესრულების დროს, თბილისში, კოსტავას ქუჩაზე, სპეციალური ოპერატიული დეპარტამენტის მიერ, დაპატიმრებულ იქნა აი ია.-ს გამომცემელი და მფლობელი ზურაბ ხუციშვილი. იგი დაახლოვებით დილის 11:30 საათზე, სოდ-ის თანამშრომლებმა ტაქსიდან ძალის გამოყენებით გადმოიყვანეს, ასფალტზე პირაღმა დააწვინეს და ხელებგაკრულს ჰეროინი ჩაუდეს. მას ბრალი ედება 260-ე მუხლის მეორე ნაწილით, რომელიც ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთას 7-დან 14 წლამდე.
ამა წლის 23 ივლისს, თბილისის საქალაქო სასამართლომ ზურაბ ხუციშვილს 45 დღიანი წინასწარი პატიმრობა შეუფარდა.
შემდეგი სასამართლო პროცესი ა.წ. 5 სექტემბერს გაიმართება.
ყურადსაღებია, რომ აღნიშნულ ფაქტამდე 10 დღით ადრე, 11 ივლისს, დაახლოებით 00:35 საათზე, ბორჯომში, ადგილობრივი პოლიციის სამმართველოს მუშაკების მიერ, მერაბ მაღლაკელიძის მანქანაში «ხმამაღალი საუბრისათვის» (!) (გამონათქვამი ეკუთვნის ადგილობრივი პოლიციის სამმართველოს თანამშრომლებს) დაკავებულ იქნენ ზურაბ ხუციშვილი და მერაბ მაღლაკელიძე. მათ სასამართლომ მიუყენა 166-ე და 179-ე მუხლები და დაუდგინა ადმინისტრაციული სასჯელი, ფულადი ჯარიმა 400 ლარის ოდენობით.
«აი-ია» მიმართავს ქართულ და მსოფლიო მასობრივი მედიის საშუალებებს, “რეპორტიორები საზღვრების გარეშე», საერთაშორისო ადამიანის უფლებადამცველ ორგანიზაციებს, დასავლეთის დიპლომატიურ სტრუქტურებს - დემოკრატიულ ქვეყანათა მმართველ პირებს, ორგანოებსა და პარტიებს, დაინტერესდნენ აღნიშნული ფაქტით და აქტიურად დაგვეხმარონ უდანაშაულო ზურაბ ხუციშვილის განთავისუფლებაში.
დაიბადა 1964 წლის 23 იანვარს. 1980 წელს დაამთავრა ახალციხის პირველი საშუალო სკოლა. 1984-89 წლებში სწავლობდა ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ისტორიის ფაკულტეტზე.
1988 წლიდან ეროვნულ-განმანთავისუფლებელი მოძრაობის წევრია. იყო წმინდა ილია მართალის საზოგადოების მესხეთ-ჯავახეთის ფილიალის თავმჯდომარე, 1990 წლიდან საარჩევნო ბლოკის «მრგვალი მაგიდა-თავისუფალი საქართველოს» მესხეთ-ჯავახეთის სპიკერი, 1992 წელს 9 თვის განმავლობაში პოლიტიკური პატიმარი, 2004 წლიდან დაშლამდე «მომავლის პარტიის» საზოგადოებასთან ურთიერთობის განყოფილების კურატორი. 2011 წლის 14 მარტიდან გერმანულ საინფორმაციო სააგენტო Getmanpictures – თან ერთად აი ია.-ს ბეჭდვითი და ონლაინ გამოცემათა გამომცემელი, შპს «აი ია.»-ს მფლობელი, საინფორმაციო სააგენტო Getmanpictures – ის წარმომადგენელი საქართველოში.
«აი-ია» - საგანმანათლებლო ბეჭდვითი და ონლაინ გამოცემა.
დაარსდა 2011 წლის 14 აპრილს. ბეჭდვითი გამოცემა «აი ია.» გამოდის 2011 წლის 9 აპრილიდან ყოველ 2 კვირაში ერთხელ, გამოიცა 6 ნომერი. ონლაინ – გამოცემა «აი ია.» - www.ai-ia.info გამოდის 2011 წლის 31 მარტიდან
«აი-ია»-ს გამოცემები მის მკითხველს იმას, რაც მისი შემქმნელების აზრით საინტერესო და გამოსადეგი შეიძლება იყოს მათთვის დასავლური თუ აღმოსავლური, ჩრდილოური თუ სამხრეთული კულტურებიდან და აზროვნებიდან.
«აი-ია» - ს რედაქცია
საინფორმაციო სააგენტო Getmanpictures
25.07.2011
ზურაბ ხუციშვილის ადვოკატის – პაპუნა სანდუხაძის ინფორმაციით, სასამართლო პროცესის შემდეგ, ზურაბ ხუციშვილი გადაყვანილ იქნა თბილისის სასჯელაღსრულების Nr. 8-ე დაწესებულების განმარტოებით საკანში, ე.წ. კარცერში, რომელშიც არ დგას საწოლი, იქ იგი დღემდე იმყოფება. ზურაბ ხუციშვილის ჯანმრთელობა და სიცოცხლე საფრთხეშია!

On July 21, 2011 Special Operative Department arrested publisher and owner of the Ai Ia Zurab Khutsishvili in his office in Kostava Street, Tbilisi. At about 11:30 am the SOD officers dragged him out of the taxi, put him on the ground and planted Heroine after having put irons on his hands. He is charged under Article 260 Part II of the Criminal Code of Georgia which envisages imprisonment from 7 to 14 years.
On July 23, the Tbilisi City Court sentenced Zurab Khutsishvili to 45-day pretrial detention.
The next trial is scheduled for September 5.
It is noteworthy that 10 days before, on July 11, at about 00:35 am, in Borjomi the local police officers detained Zurab Khutsishvili and Merab Maghlakelidze because of “loud speech” in Maghlakelidze’s car (the police officers explained the detention). The court charged them under Article 166 and 179 and imposed administrative fine of 400 GEL on them.
“Ai Ia appeals to Georgian and international media organizations, Reporters Without Borders, international human rights organizations, western diplomatic institutions, governments and political parties of democratic states, to address to the fact and actively support in the release of innocent Zurab Khutsishvili.
He was born on January 23, 1964. In 1980 he graduated Akhaltsikhe secondary school and in 1984-89 he studied at History Faculty of the Tbilisi Ivane Javakhishvili State University.
Since 1988 he was member of the national-independence movement. He was chair of the Meskhet-Javakheti office of the St. Ilia Society; in 1990 he was Meskhet-Javakheti regional speaker of the election block Round Table – Free Georgia; in 1992 he was political prisoner during 9 months; since 2004 he was head of public relation department of the Party of Future. Since March 14 of 2011, he has been publishing printed and online edition Ai Ia together with the German News Agency Getmanpictures; he was official representative of the Getmanpictures in Georgia.
Ia Ia – educational printed and online edition
It was founded on April 14 of 2011. The printed version has been issued since April 9, 2011 once in two weeks. 6 issues have been published so far. Online edition “Ai Ia” www.ai-ia.info has been working since March 31, 2011.
The “Ai Ia” offers its readers very interesting and useful information from western and eastern, northern or southern cultures and traditions.
Editorial board of Ai-Ia
News Agency Getmanpictures
25.07.2011
Zurab Khutsishvili’s lawyer Papuna Sandukhadze said after the court hearing Zurab Khutsishvili  was taken to Tbilisi Prison # 8. There, he was placed in an isolated cell without bed, so Zurab Khutsishvili’s health and life is in danger.