პეტერ როჟიჩი: „ლუსტრაცია არა სამართლებრივი და მორალური, არამედ მხოლოდ პოლიტიკური გასამართლების ფორმაა“
საქართველოს პარლამენტის მიერ 31 მაისს მიღებული „ლუსტრაციის კანონის“ მიღების მოტივაციაზე, ეფექტურობასა და ხარვეზებზე „ინტერპრესნიუსი“ ჯორჯტაუნის უნივერსიტეტში აღმოსავლეთ ევროპასა და საქართველოში ლუსტრაციის პოლიტიკისა და პრაქტიკის მკვლევარს, პეტერ როჟიჩს ესაუბრა.
პეტერ როჟიჩი: აღმოსავლეთ ევროპის 30 ქვეყნიდან „ლუსტრაციის კანონი“ მხოლოდ 12 ქვეყანაშია მიღებული. 18 ქვეყანას „ლუსტრაციის კანონი“ დღემდე არა აქვს. ლუსტრაცია სინათლესთან არის დაკავშირებული და ერთგვარი განწმენდის რიტუალს უკავშირდება, რომელსაც ამა თუ იმ ქვეყანაში სხვადასხვა პოლიტიკური ჯგუფები ახორციელებენ.
ლუსტრაცია ბრძოლის წინ ან ბრძოლის შემდეგ ხორციელდება ხოლმე. პოლიტიკური მნიშვნელობით ლუსტრაცია რომში, იმპერატორ ტრაიანის ეპოქაში იღებს სათავსეს. აღსანიშნავია, რომ იმ 12 ქვეყანაში, რომელშიც მიღებულია კანონი „ლუსტრაციის შესახებ“, ისინი ერთმანეთისგან მნიშვნელოვნად განსხვავდებიან. ამ კანონების მიზანია რეჟიმების ყოფილ მსახურთა პოლიტიკური საქმიანობის შეზღუდვა. ეს არის მცდელობა, გადახედონ წარსულს და რეჟიმის ყოფილ მსახურებს ახალ რეალობაში შეუზღუდონ ან აუკრძალონ სახელმწიფო და საზოგადოებრივი საქმიანობა.
რიგ ქვეყნებში „ლუსტრაციის კანონის“ მიღების თემაზე პარლამენტში არც უმსჯელიათ. ჩემს მშობლიურ სლოვენიაშიც არ მიუღიათ „ლუსტრაციის კანონი“. არიან ქვეყნები, სადაც პარლამენტში კენჭისყრა შედგა, მაგრამ კანონი არ მიუღიათ. რიგ ქვეყნებში კანონი მიღებულია, მაგრამ ცხოვრებაში არ გატარებულა. იმ 12 ქვეყანაში, სადაც კანონი მიღებულია, შეიძლება ვთქვათ შემდეგი – კანონი მკაცრი, საშუალოდ მკაცრი ანდაც ჩვეულებრივია. აღსანიშნავია, რომ მკაცრი კანონები იმ ქვეყნებშია მიღებული, სადაც კომუნისტური რეჟიმი საკმაოდ მკაცრი იყო.
„ლუსტრაციის კანონის“ მიღებამდე საჯარო მსჯელობა მხოლოდ დემოკრატიულ ქვეყნებში აღმოჩნდა შესაძლებელი. კანონი ქმედუნარიანი იმავე დემოკრატიულ ქვეყნებში აღმოჩნდა. თუმცა, ამ ტიპის ქვეყნებშიც კი „ლუსტრაციის კანონის“ შედეგები პოლიტიკური კონკურენციის დროს ხშირად გამოიყენება. ამ მხრივ გარკვეული თვალსაზრისით „ლუსტრაციის კანონი“ ანტიდემოკრატიულიც შეიძლება იყოს. იმისათვის, რომ კანონმა სრულად იმოქმედოს, აუცილებელია დემოკრატიულობის გარკვეული დონე.
რუსეთმა „ლუსტრაციის კანონი“ 1991 წელს ვერ მიიღო. იმ პერიოდის რუსეთი უფრო დემოკრატიული იყო, ვიდრე დღეს საქართველოა, მაგრამ საქართველომ „ლუსტრაციის კანონი“ 2011 წელს მიიღო, რუსეთს კი იგი დღემდე არა აქვს მიღებული. 90-იან წლებში რუსეთში „ლუსტრაციის კანონის“ მიღებაზე ბევრს საუბრობდნენ, მაგრამ ამ კანონის მიღება ვერ მოხერხდა. რუსეთში „ლუსტრაციის კანონზე“ აქტიურად მუშაობდა გალინა სტარავოიტოვა, მაგრამ მისი ტრაგიკულად დაღუპვის შემდეგ ამ კანონზე პრაქტიკულად არც არავის უმუშავია. ამ კანონის მიღებაში პრეზიდენტი ელცინი იმ ადამიანებმა ვერ დაარწმუნეს, ვინაც მას ვიცე-პრემიერად ეგორ გაიდარის დანიშვნა ურჩია.
საქართველოში „ლუსტრაციის კანონის“ მიღება არ განუხორციელებია პრეზიდენტ გამსახურდიასაც, რომელიც დისიდენტი იყო და კომუნისტები არ უყვარდა. ამის მიზეზი შესაძლოა, ორი რამ ყოფილიყო - იგი თავად იყო დაკავშირებული სპეცსამსახურებთან ანდაც არ სურდა, გამოაშკარავებულიყო საბჭოთა წლებში მისი მამის სპეცსამსახურებთან სავარაუდო თანამშრომლობა.
რთული სათქმელია, კანონს შეუძლია თუ არა სამართლიანობის დამკვიდრება, მაგრამ ფაქტია, რომ მას ძლიერი პოლიტიკური დატვირთვა აქვს. უდავოა, რომ დემოკრატიულ პირობებში პოლიტიკური კონკურენციისას წარსულს აქვს მნიშვნელობა, მაგრამ „ლუსტრაციის კანონის“ ამოქმედება ქვეყანას და საზოგადოებას ძალიან ბევრი გამოწვევის წინაშე აყენებს. ვიმეორებ, რაც უფრო დემოკრატიულია ქვეყანა „ლუსტრაციის კანონის“ ამოქმედების შემდეგ წარმოქმნილ საფრთხეებს შედარებით იოლად უმკლავდება.
„ლუსტრაციის კანონის“ მიღებისას გასათვალისწინებელია მოტივაცია და სამართლებრივი საკითხები. ამ თვალსაზრისით აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნების პრაქტიკის შესწავლა ჯერ არ დამისრულებია, მაგრამ გარკვეულ შედეგებზე საუბარი შემიძლია. გერმანიაში ლუსტრაცია ასეთი ლოზუნგით ჩატარდა - „უმჯობესია, თქვენ მოხვიდეთ ჩვენთან, წინააღმდეგ შემთხვევაში, ჩვენ მოვალთ თქვენთან“.
გერმანიამ ლუსტრაციის მკაცრი კანონი მიიღო და სწრაფადვე განახორციელა. ეს გასაკვირი არც უნდა იყოს, ვინაიდან გერმანიის დემოკრატიულ რესპუბლიკაში შტაზის სახელწოდებით ცნობილ სპეცსამსახურზე საკმაოდ ბევრი მოქალაქე მუშაობდა. საკმაოდ მკაცრი ლუსტრაციის კანონი მიიღეს ჩეხეთში და ასევე სწრაფ ტემპებში განხორციელდა. პოლონეთმაც „ლუსტრაციის შესახებ“ მკაცრი კანონი 1996 წელს მიიღო. ამ კანონის საბოლოოდ მიღება 2007 წელს მოხდა, მაგრამ მისი სრულად განხორციელება ჯერ არ დაწყებულა. პოლონეთში მოქალაქეს ეკითხებიან მხოლოდ იყო თუ არა რეჟიმის ნაწილი. თუ იგი ამ საკითხში იცრუებს, მკაცრად ისჯება.
სხვადასხვა ქვეყნებში კანონის მიღების აუცილებლობა სხვადასხვა მიზეზით იყო განპირობებული. ჩეხეთში „ლუსტრაციის კანონის“ მიღება იმ გარემოებამ განაპირობა, რომ „ხავერდოვანი რევოლუციის“ შემდეგ, 10 დღეში პრაღაში გავრცელდა პროკლამაციები, რომ კომუნისტებს უნდა დაებრუნებინათ ძალაუფლება. ამან დააჩქარა კანონის მიღება. ჩეხეთში კომუნისტური პარტია არ აუკრძალავთ, ჩეხ კომუნისტებს პარლამენტში დღესაც ჰყავთ თავისი წარმომადგენლობა. კანონის მიღებისას აკრძალვა არ დაწესებულა არჩევით ორგანოებში კომუნისტთა ყოფნაზე, მაგრამ გარკვეული შეზღუდვები დაწესდა აღმასრულებელ ორგანოებში მათ საქმიანობაზე.
გერმანიაში კანონის განსაკუთრებული სიმკაცრით მიღება იმას დაუკავშირდა, რომ საჭირო იყო ქვეყნის დეკოლონიზაცია. საუბარია ქვეყნის გაერთიანების შემდეგ ყოფილი დემოკრატიული რესპუბლიკის დეკოლონიზაციაზე. ანუ, კანონის მიღება პოლიტიკურად იყო მოტივირებული.
აშკარაა, რომ საქართველოში „ლუსტრაციის კანონის“ მიღება პოლიტიკურად ძალიან მოტივირებული იყო. ძალიან ცუდია, რომ საქართველოში სამოქალაქო საზოგადოება სუსტია და ამ კანონის მიღების ინიციატორი სამოქალაქო საზოგადოება არ ყოფილა. ძალიან ცუდია ისიც, რომ კანონის მიღებამდე „ლუსტრაციის კანონზე“ და მის კონკრეტულ მუხლებზე მსჯელობა საზოგადოებაში საჯარო მსჯელობა არ გამართულა. 2007 წელს საქართველოში კანონის მიღება ვერ მოხერხდა, მაგრამ ახლა, როცა რუსეთიდან საფრთხის თვალსაზრისით პრაქტიკულად ისეთივე ვითარებაა, როგორც 2007 წელს, 2011 წელს კანონის მიღება შესაძლებელი გახდა.
2007 წელს საქართველოში „ლუსტრაციის კანონის“ მიღების ერთ-ერთმა ინიციატორმა მითხრა, რომ დეპუტატმა თორთლაძემ, რომლის ინიციატივითაც წელს იქნა მიღებული კანონი, სიტყვა-სიტყვით გაიმეორა ის კანონი, რაც თავად 2007 წელს ჰქონდა შემუშავებული. ჩემი აზრით, 2011 წელს „ლუსტრაციის კანონის“ მიღებას რამდენიმე ახსნა შეიძლება ჰქონდეს. შესაძლოა, ხელისუფლებას ამ ნაბიჯით ანტირუსული ქმედების განხორციელება სურდა ან ხელისუფლებამ გადაწყვიტა, მხარი დაეჭირა ოპოზიციის ინიციატივისათვის. შესაძლოა, იყოს უფრო სერიოზული ახსნაც - იმის გამო, რომ სააკაშვილის ხელისუფლების ყოფილი მაღალჩინოსნები რუსეთთან დაკავშირებული აღმოჩნდნენ, შსს-მ მოითხოვა „ლუსტრაციის კანონის“ მიღება. თუ მანამდე დეპუტატთა ნაწილი კანონის მიღებაზე თავს იკავებდა, 26 მაისის მოვლენების შემდეგ თავის შეკავება და წინააღმდეგობის გაწევა ვერავინ გაბედა.
ამრიგად, ჩემი აზრით, საქართველოში „ლუსტრაციის კანონის“ მიღება შიდა და გარე საფრთხეებით იყო მოტივირებული. არავინ დავობს, რომ რუსეთი საფრთხეა, მაგრამ ვიტყოდი, რომ საქართველო რუსეთით ზედმეტადაც არის შეშფოთებული. ის ადამიანები, რომლებიც დაკავშირებული იყვნენ საბჭოთა სპეცსამსახურთან, საქართველოში ძალაუფლებას ვერ დაიბრუნებენ. მიუხედავად ამისა, ისინი დღესაც ამ სტრუქტურებთან დაკავშირებულ ადამიანებად აღიქმებიან.
კითხვაზე, თუ რატომ მიება საქართველოში „ლუსტრაციის კანონს“ ანტიტერორისტული კონტექსტი? პეტერ როჟიჩის აზრი ასეთია - „ხელისუფლება შიშობს, რომ მარტო ლუსტრაცია საკმარისი არ იქნებოდა. „ლუსტრაციის კანონის“ ამოქმედების შემთხვევაში ლუსტრაცია არა სამართლებრივი და მორალური, არამედ მხოლოდ პოლიტიკური გასამართლების ფორმაა“.

Interpressnews interviewed Peter Rozic the reasearcher of the Georgetown University in the issues of politics and practice of lustration in Eastern Europe and Georgia regarding the motivation, efficiency and shortcomings of Lustration Law adopted on May 31st by Georgian Parliament.
Peter Rozic: Out of 30 states of Eastern Europe the Lustration Law has been adopted only in 12. 18 states still do not have it. The word lustration is connected to the light and represents a certain ritual of purification exercised by different political groups in different states.
Lustration takes place before or after the fight. A lustration of political significance took place in Rome, during the era of the emperor Trajan. It should be noted that those 12 countries where the Lustration Law was adopted significantly differ from each other. The goal of these laws is to restrict the political activity of the former officials of the regimes. This is an attempt to look through the past and to restrict or prohibit the state or public activity of former officials in new reality.
In certain countries, the Parliament did not even discuss the theme of adoption of Lustration Law. It was not adopted in my native country Slovenia either. There are states where the voting took place in the Parliament but the law was not adopted. In certain countries the law has been adopted but it has not been carried out in life. In those 12 countries where the law has been adopted we can say that the law is strict, averagely strick or ordinary. It should be noted that the strict laws are adopted in the states where the communist regime is rather strict.
The public discussions before the adoption of Lustration Law were possible only in democratic countries. The law happened to be effective in these democratic countries. However, even in these types of countries the results of Lustration Law are often used for political competitorship. In this regard, the Lustration Law can be considered anti-democratic. In order to fully operate the law, the certain level of democracy is needed.
Russia could not adopt the Lustration Law in 1991. At that time Russia was more democratic than Georgia today. However, Georgia adopted Lustration law in 2011 and Russia has not adopted it yet. A lot of talk occurred in 90ies in Russia regarding the adoption of Lustration Law, but it was not possible to do so. Galina Staravoitova actively worked for Lustration Law in Russia but after her tragic death practically nobody worked on this law. President Eltsin was not persuaded to adopt this law by the people who advised him to appoint Egor Gaidar as a Vice Premier.
President Gamsakhurdia who was a dissident and did not like communists did not adopt the Lustration Law either. There can be two reasons behind this – he himself was connected to Special Services or he did not want the supposed connection between his father and Special Services to be disclosed to public.
It is hard to say whether or not a law can establish justice but the fact is that it has a strong political connotation. It is unquestionable that in democratic conditions during the political competitorship the past has significance, but Lustration Law enforcement puts many challenges forward the state and society. I will repeat that more democratic a state is, easier it will overcome the dangers developed after the enforcement of Lustration Law.
While adopting the Lustration Law the motivation and legal issues must be taken into account. I have not finished studying the practice of Easter European countries in this regard, but I can still talk about certain results. The lustration in Germnay was conducted with this slogan – “you better come to me, or else I will come to you.”
Germany adopted strict law on lustration and implemented it swiftly. This should not be surprising since many German citizens worked in the famous Special Service of German Democratic Republic entitled Stasi. A rather strict lustration law has been adopted in Czech Republic and it has been implemented rather swiftly. Poland adopted a strict law on Lustration in 1996. Finally this law was adopted in 2007. However, its full implementation has not started yet. A citizen in Poland is just asked whether he/she was part of the regime. If he/she lies the punishment is strict. The necessity of adoption of lustration law was stipulated by different reasons in different countries. In the Czeckh republic the adoption of Lustration law was stipulated by different reasons, specifically after the “velvet revolution,” in ten days the proclamations were spread that the Communists would return to the power. This hastened the adoption of the law. The Communist Party was not prohibited in Czech Republic. Czech Communists still have their representation in the Parliament. There is no prohibition on the presence of Communists in the elective bodies. However, there are certain restrictions in their activity in the executive bodies.
The special strictness of law in Germany was connected to the issue of need of decolonization. The talk concerns the decolonization of the former democratic republic. Thus, the adoption of the law was politically motivated.
It is evident that adoption of Lustration Law was very motivated politically. It is very sad that the civil society in Georgia is weak and it was not the initiator of this law. It is sad that before the adoption of the law, the public discussion never took place regarding the Lustration Law and its concrete articles. In 2007 it was not managed to adopt the law in Georgia but now when there is the same kind of situation in terms of danger from Russia like in 2007, it was possible to adopt it in 2011.
One of the initiators of the Lustration Law in 2007 told me that the deputy Tortladze by whose initiative the law was adopted this year repeated the law word by word composed by him in 2007. I think the adoptin of Lustration Law in 2011 can have several explanations. The government might have wanted to carry out some anti-Russian conduct or it decided to support the opposition initiative. There might be a more serious explanation – since the former high officials of Saakashvili government happened to be related to Russia, the MIA requested to adopt the Lustration Law. If some deputies refrained from the adoption of this law, nobody dared to resist after the May 26th developments.
Thus, I think that the adoption of Lustration Law in Georgia was motivated by internal and external danger factors. Nobody argues that Russia is danger, but I would say that Georgia is overly alarmed by Russia. People related to Soviet Special Services will never be able to return to the power in Georgia. Despite this, they are still perceived to be related to these structures.
On the question to why the anti-terrorist context was tied to the Lustration Law, Peter Rozic’s answer is such – “the government is afraid that only lustration will not be enough. In case of enforcement the lustration is not the form of legal or moral judgement but the form political judgement solely.”