წამების, არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობის ფაქტები საქართველოში
წამება, სხვა სასტიკი, არაადამიანური ან ღირსების შემლახავი მოპყრობა ან სასჯელი როგორც საერთაშორისო, ასევე ქართული კანონმდებლობით აბსოლიტურად აკრძალულია, თუმცა არასათანადო მოპყრობასთან ბრძოლა ჩვენს ქვეყანაში მაინც პრობლემას წარმოადგენს. უფლებადამცველთა თქმით,  სახეზეა დაუსჯელობის სინდრომი, რაც არაეფექტურ გამოძიებაში გამოიხატება. ასეთ ვითარებას ხაზს უსვამს როგორც წამების საწინააღმდეგო კომიტეტის 2010 წლის საქართველოში ვიზიტის ანგარიში, ასევე სახალხო დამცველის საპარლამენტო ანგარიშები, მათ შორის, 2010 წლის ანგარიში.
უფლებადამცველთა თქმით, ზემოაღნიშნულის მიზეზი, ერთი მხრივ, სამართალდამცავი ორგანოებისა და სასამართლო ხელისუფლების არაობიექტური და მიკერძოებული დამოკიდებულება, ხოლო, მეორე მხრივ, თავად საკანონმდებლო ნაკლოვანებებია, რომელიც კიდევ უფრო უწყობს ხელს არაეფექტურ გამოძიებასა და დაუჯელობას.
„ვარდების რევოლუციის შემდეგ, 2003-2004 წლებში, შეინიშნებოდა არასათანადო მოპყრობის ფაქტების მკვეთრი ზრდა, თუმცა  2005 წლიდან, სასჯელაღსრულების სისტემაში რეფორმა დაიწყო და შეიძლება ითქვას, რომ საგრძნობლად შემცირდა არაადამიანური მოპყრობის ფაქტები. ამის მიუხედავად, პრობლემა დღემდე არ  აღმოფხვრილა, ვინაიდან არ არსებობს პოლიტიკური ნება, რათა დამნაშავეები დაისაჯონ“, - განაცხადა, უჩა ნანუაშვილმა, “ადამიანის უფლებათა ცენტრის” აღმასრულებელი დირექტორი.
„ახალი სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის კოდექსის (სსსკ) მიხედვით, დაზარალებული სისხლის სამართალწარმოების მხარეს აღარ წარმოადგენს, იგი სასამრთლოში გამოდის როგორც მოწმე. არასათანადო მოპყრობასთან დაკავშირებული დღევანდელი ვითარება, ერთის მხრივ, დაუსჯელობის მზარდი ტენდენცია და, მეორეს მხრივ, სახელმწიფოს მიერ აღებული ვალდებულება - ებრძოლოს მას, სახელმწიფოს ავალდებულებს, რომ კონკრეტული ნაბიჯები გადადგას, რათა საკანონმდებლო დონეზე გააძლიეროს დაუსჯელობასთან ბრძოლა. ამ მხრივ კი, განსაკუთრებულ რეჟიმში დაზარალებულს უნდა მიენიჭოს დამატებითი უფლებები არასათანადო მოპყრობის შესახებ საჩივართან დაკავშირებით“,- განაცხადა ჩვენთან საუბრისას ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის იურისტმა, ეკა ხუციშვილმა.
სახალხო დამცველის 2010  წლის  ანგარიშის მიხედვით, გასულ წელს ხშირი იყო დაკავების პროცესში პოლიციის თანამშრომლების მიერ საჭიროებისთვის აშკარად შეუსაბამო ძალის გამოყენებისა და შესაძლო უფლებამოსილების გადამეტების ფაქტები.  ამასთან, პოლიციის მიერ ძალის გამოყენება ხდება როგორც დაკავებისას,  ისე დაკავებული პირების პოლიციის განყოფილებაში მიყვანის შემდეგ. აღსანიშნავია, რომ მსგავსი შემთხვევები უმეტესწილად დაფიქსირდა დასავლეთ საქართველოში.
კანონის მიხედვით, იმ შემთხვევაშიც კი, თუ პოლიციის მიერ ძალის გამოყენება გამოწვეულია აუცილებლობით, პოლიციის თანამშრომელი ვალდებულია, დაასაბუთოს, თუ რამ გამოიწვია ფიზიკური იძულების გამოყენების აუცილებლობა, ამასთან, გამოყენებული ძალა აუცილებლად პროპორციული უნდა იყოს.
სახალხო  დამცველის აპარატის  მიერ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროდან გამოთხოვილი ინფორმაციის თანახმად,  2010  წლის განმავლობაში საქართველოს მასშტაბით, დროებითი მოთავსების იზოლატორებში მოთავსებული იყო 21603  პირი,  მათ შორის, სისხლის სამართლებრივი წესით დაკავებული 13009; ადმინისტრაციული პატიმრობაშეფარდებული – 2839;  ადმინისტრაციული წესით დაკავებული – 7684;  19 - არასრულწლოვანი გოგო და 437 - არასრულწლოვანი ბიჭი.2010  წელს სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში მოთავსებულ პირთაგან 856–მა დაკავებულმა პირმა განაცხადა პრეტენზია დაკავების დროს პოლიციის მხრიდან ძალის გადამეტებაზე, თვით დაზიანება კი მიიყენა 85–მა დაკავებულმა.
ამასთან, სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში 2011 წელს პატიმართა რაოდენობა, შარშანდელთან შედარებით, 2 586-ით გაიზარდა. კერძოდ, 2011 წლის 1 ივნისის მონაცემებით, საქართველოს პენიტენციალურ სისტემაში 23 968 ადამიანია განთავსებული. აქედან 22 597 მამაკაცი; 1162 ქალი; 94 უვადო თავისუფლებააღკვეთილი პირი;  209 არასრულწლოვანი და 368 უცხო ქვეყნის მოქალაქე. 2011 წლის მაისის მონაცემებით კი, პირობით მსჯავრდებულ პირთა საერთო რაოდენობა 35 152-ს შეადგენს.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის იურისტი გიორგი გოცირიძე სამართალდამცავების მხრიდან 26 მაისის აქციის დაშლისას არაპროპორციული ძალის გამოყენებაზე საუბრობს. „აბსოლუტურად ყველა მოწმე ადასტურებს, რომ პოლიციამ ღამის 12 საათისთვის და მანამდე ადრეც გადაკეტა ყველა გზა და ქუჩა, რომელიც აქციის მონაწილეებსა და სხვა პირებს აძლევდა პარლამენტის შენობის მიმდინარე ტერიტორიის დატოვების შესაძლებლობას. ეუთოს მიერ გამოცემული მშვიდობიანი შეკრების თავისუფლების სახელმძღვანელო პრინციპების შესაბამისად, აქციის მონაწილეებს პოლიციის ჩარევამდე უნდა მიეცეთ გონივრული ვადა და უსაფრთხო გასასვლელი. ამასთან, პოლიციამ მათ უნდა მიუთითონ გასასსვლელის შესახებ და აცნობოთ, რომ, თუ არ დაიშლებიან, ისინი შეიძლება დაექვემდებარონ დაკავებას. 26 მაისს კი აქციის მონაწილეებს გონივრული ვადა არ მისცემიათ და შესაბამისად გაფრთხილება ატარებდა ფორმალურ ხასიათს. ამასთან, დაკავებულ ადამიანთა მიმართ მოხდა ძალის გამოყენება“, - განაცხადა გიორგი გოცირიძემ.
2011 წლის 15 ივლისს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ საქართველოს სახალხო დამცველს მიაწოდა ინფორმაცია, რომ 2011 წლის 26 მაისს, რუსთაველის გამზირზე აქციის დაშლაში მონაწილე 16 პოლიციელი დისციპლინური წესით დაისაჯნენ. მათ მიმართ გამოყენებული იქნა სხვადასხვა სახის დისციპლინური პასუხისმგებლობის ზომა, მათ შორის, 4 შემთხვევაში, დაკავებული თანამდებობიდან გათავისუფლება.
წამების საწინააღმდეგო კონვენცია საქართველოს ავალდებულებს, გამოიძიოს წამების ყველა ფაქტი, პასუხისმგებლობაში მისცენ და დასაჯონ დამნაშავეები, გადაუხადონ კომპენსაცია მსხვერპლს, ანუ მიიღონ ყველა აუცილებელი ზომა დაუსჯელობასთან საბრძოლველად.
გამოძიება, მათ შორის წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის ფაქტებზე სამართლებრივი რეაგირება,  პროკურატურის პრეროგატივას წარმოადგენს.  ამ სფეროში მომუშავე იურისტები აღნიშნავენ, რომ ერთ–ერთი მთავარი პრობლემა, რომელიც დაკავშირებულია არასათანადო მოპყრობის ფაქტების გამოძიებასთან,   მათი არასწორი კვალიფიკაციაა – ხშირად გამოძიება იწყება არა წამების ან და მამცირებელი ან არაადამიანური მოპყრობის მუხლით, არამედ სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტების მუხლით,  რაც სამოხელეო დანაშაულს წარმოადგენს და გაცილებით უფრო მსუბუქ სანქციას ითვალისწინებს.
„საქართველოში ისევ პრობლემად რჩება არასათანადო მოპყრობის ფაქტების არაეფექტური გამოძიება,  რაც ქმნის დაუსჯელობის სინდრომს და ყველაზე მეტად უშლის ხელს პრობლემის აღმოფხვრას. დაუსჯელობამ უკვე მიიღო სისტემური ხასიათი, რამაც შეიძლება საფრთხის ქვეშ დააყენოს ის მიღწევები რომელიც ქვეყანას, სხვა მიმართულებით  აქვს.“ განაცხადა ნათია იმნაძემ, სახალხო დამცველის პრევენციისა და მონიტორინგის დეპარტამენტის უფროსი.
„ერთ-ერთი პატიმარი (ი.მ.), რომლის ინტერესებსაც ვიცავ ფსიქიკურად დაავადებულია და რუსთავის N17 საპყრობილეში ჩვეულებრივ პატიმრებთან ერთად იხდის სასჯელს. მან საპყრობილეში სამჯერ სცადა თვითმკვლელობა, გამუდმებით ესმის ხმები და დაუყოვნებლივ გადაყვანას საჭიროებს, თუმცა მისი გადაყვანა ფსიქიატრიულ დაწესებულებაში არ ხდება,“ - განაცხადა ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტმა ნინო ანდრიაშვილმა.
კიდევ, ერთი საქმე, რომელიც არაადეკვატურ ფსიქიატრიულ მკურნალობას ეხება სტრასბურგის ადამიანის უფლებათა სასამართლოშია გასაჩივრებილი.
უფლებადამცველები აღნიშნავენ, რომ გარკვეული გამონაკლისების გარდა, როგოც წესი პატიმრები არასათანადო მოპყრობის ფაქტებზე ღიად საუბარს ერიდებიან. “ზოგ შემთხვევაში, ისინი ელოდებიან საპროცესო შეთანხმებას, ან  კიდევ პროკურატურის მხრიდან უფრო ლმობიერ მოპყრობას და მიაჩნიათ, რომ მსგავსი ფაქტების გახმაურებით საქმეს გაირთულებენ. ამიტომაც ისინი ხშირად პრობლემის წერილობით დაფიქსირებისაგან თავს იკავებენ. თავად დაზიანებები კი აშკარად მიუთითებს არასათანადო მოპყრობას”, - განაცხადა ნათია იმნაძემ, სახალხო დამცველის პრევენციისა და მონიტორინგის დეპარტამენტის უფროსი.
მისი თქმით, ასევე არასწორი პრაქტიკაა, როცა დაზარალებულის საჩივრის გარეშე გამოძიება არ იწყება, მიუხედავად პატიმრის დაზიანებების ხარისხისა.
ფსიქოლოგი ლელა ცისკარიშვილი აღნიშნავს, რომ 21-ე საუკუნეში წამება შეიძლება ისეთი მეთოდებით განხორციელდეს, რომ ადამიანის სხეულზე რაიმე განსაკუთრებული კვალი არც დატოვოს.
„წამება ეს არის მიზანმიმართული თავდასხმა მასზე რაც ჩვენთვის ყველაზე მნიშვნელოვანია - ჩვენს სხეულზე.  არასათანადო მოპყრობის მსხვერპლები, როგორც წესი არიან ღირსებააყრილები, გაბრაზებულები, რომ მათზე მსგავსი ქმედება განხორციელდა და აქვთ საოცარი უსამართლობის განცდა. ამასთან, არიან ძალიან შეშინებულები. დასჯის ერთი პრეცედენტი მაინც რომ შეიქმნას, ეს მსხვერპლებს გააძლიერებს“, - განაცხადა ლელა ცისკარიშვილმა.
აღსანიშნავია, რომ საერთაშორისო საზოგადოების მიერ თითოეული ადამიანის უფლება - არ დაექვემდებაროს წამებას, აღიარებულია როგორც აბსოლუტური უფლება და მასში ჩარევა არ შეიძლება გამართლდეს თუნდაც ყველა მაღალ საფეხურზე მდგომი საზოგადოებრივი  აუცილებლობით და ფორს მაჟორული სიტუაციით.

Facts of Torture, Inhuman, and Degrading Treatment in Georgia
The prohibition of torture and other cruel, inhuman and degrading treatment or punishment is enshrined in the national and international law, though similar facts still occur in Georgia.  Human rights defenders note about impunity syndrome, which is expressed by ineffective investigation. The report of the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment on the visit to Georgia in 2010, also annual reports of the Georgia’s Public Defender, notably the 2010 Report, highlights the same problem.
Human rights defenders note the main causes of ill-treatment on the one hand can be partial and biased investigation carried out by judicial and law enforcement bodies and on the other hand the legislation gaps in terms of fight against ill treatment, which further assists the ineffective investigation and impunity syndrome.
“After the Rose Revolution, in 2003-2004 the facts of ill-treatment increased, though in 2005 reforms started in the penitentiary system and since then the number of inhuman treatment in custodies has significantly decreased.  Nevertheless, the problems still exists, as there is no political will to punish those responsible for the crimes,” said Ucha Nanuashvili, the Executive Director of the Human Right Center.
“According to the new Criminal Procedural Code of Georgia, victims are no longer part of the criminal procedures and now they are invited to the court as witnesses. The current situation about the facts of ill-treatment- the high tendency of impunity and on the other hand the obligation of state to fight against it - entitles Georgia to take significant steps to enhance its fight against the impunity on the legislative level.  With this purpose torture victims shall have additional rights to sue the violator,” said the lawyer from the Georgian Young Lawyers’ Association, Eka Khutsishvili.
According to the Public Defender’s 2010 Report degrading treatment and use of disproportionate force by law enforcement officers when implementing their duties, remain a pressing problem. The Office of Public Defender revealed cases of using excessive force against detainees and cases of arbitrary detention of individuals, including juveniles. The reports of Public Defender for 2009 stated that facts of inhuman and degrading treatment by the MIA officers were specifically frequent in the Western Georgia. This tendency continues to be problematic in 2010 as well.
According to the Georgian law if law enforcement officer uses disproportionate force, he should prove that it was proportional and inevitable.
According to the information provided by Chairman of the Penitentiary Department of the Ministry of Corrections and Legal Aid of Georgia during 2010, 21603 person were placed in pretrial detention isolators in total, out of which 13009 were detained under criminal law; 7684 were detained under administrative law; 2839 were imprisoned under administrative law; 19 were female juveniles and 437 were male juveniles. Throughout 2010, 856 detainees complained about excessive use of force against them during the detention, out of which 85 detainees stated that injuries were inflicted during detention.
In 2011, the number of prisoners increased at 2,586. More precisely, by June 1, 2011 there were 23,968 inmates in the penitentiary settings of Georgia, out of which 22, 597 were male and 1162- female; 94 serve life sentence, 209 were juveniles, 368 of them are foreigner. By May of 2011 the number of inmates with conditional sentence was 35 152.
Lawyer Giorgi Gotsiridze from the Georgian Young Lawyer’s Association (GYLA) speaks about the use of disproportionate force by riot police officers during dispersal of the May 26 Rally. “Every eye-witnesses interviewed by the GYLA confirm that at 12:00 midnight and even earlier the police blocked all surrounding streets and roads from where the rally-participants could leave the area outside the parliamentary building. According to the OSCE guidelines on freedom of peaceful assembly, participants shall have reasonable time and safe exit to leave the area prior to the intervention of the police. The participants should have been informed about exit(s) and notified that if they choose not to dismiss they may be subjected to detention. In this particular case police blocked all streets and participants did not have an opportunity to follow the instructions of the police officers on willful dismissal which made the warnings completely pointless; in addition, excessive force was used against the detainees,” said  Giorgi Gotsiridze.
July 15, 2011, the Ministry of Internal Affairs of Georgia reported to the Public Defender of Georgia that 16 police officers who participated in the dispersal of the protesters in the Rustaveli Avenue on May 26, 2011, were subjected to disciplinary punishment. The Ministry used different disciplinary sanctions against them, including dismissal of four police officers from their positions.
The Convention against Torture (OPCAT) entitles Georgia to undertake all effective measures to fight against ill-treatments, particularly investigate all facts of ill-treatments, punish offenders and give compensation to victims.
Investigation in general and particular of the facts of torture and inhuman treatment is responsibility of the prosecutor’s office. The lawyers state one of the main problems in relation with the investigation of inhuman treatment is incorrect qualification of the crime – mostly criminal prosecution is launched for the abuse of power instead torture and ill-treatment; the former is a professional crime and is punished by less severe sanctions.
“The ineffective investigation of ill-treatment facts is still problem in Georgia, which results into an impunity syndrome and frustrates to solve the problem. The impunity has already became systematic problem, which can hinder all other achievements of the country”, said Natia Imnadze, head of the department of prevention and monitoring in Public Defender’s Office.
“One of my clients, convicted I.M. has mental problems and he serves his term in the Rustavi prison # 17 together with other inmates. He tried to commit suicide three times in the custody; he permanently hears voices and shall be immediately placed in mental hospital but it has not been done yet,” said lawyer Nino Andriashvili from the Human Rights Center.
Another case about the inadequate psychiatric treatment was already sent to the European Court of Human rights.
Human rights defenders note that mostly prisoners avoid speaking about inhuman treatment openly. “In some cases, they are waiting for plea-bargain or more generosity from the prosecutor’s office and think complaining about ill-treatment might complicate their situation. So, they refuse to file complaints about it. However, the injuries on their bodies demonstrate ill-treatment towards them,” said Natia Imnadze from the Public Defender’s Office.
She added there is faulty practice when investigation is not launched without victim’s appeal regardless the injuries of the prisoner.
Psychologist Lela Tsiskarishvili said a person can be tortured in the 21st century without leaving any particular trace on his/her body.
“Torture is assault on the most important part of the person – on the body. Victims of ill-treatment, as a rule, feel themselves degraded and are angry because they became targets of ill-treatment and have feeling of injustice. In addition, they are extremely scared. If at least one perpetrator is punished for ill-treatment, the victims will feel themselves safer,” said Tsiskarishvili.
It is noteworthy that international society acknowledges that the right of a person not to be subjected to torture is absolute right and its prevention can be justified neither by high public necessity or emergency situation.