სახალხო დამცველი 314-ე მუხლის შეცვლას ითხოვს
საქართველოს სახალხო დამცველმა პარლამენტს საკანონმდებლო წინადადებით მიმართა. ომბუდსმენი სისხლის სამართლის კოდექსის 314-ე მუხლის პირველი ნაწილის იმგვარ ფორმულირებას ითხოვს, რომ გამოირიცხოს ნორმის კონსტიტუციის საწინააღმდეგო განმარტების შესაძლებლობა.
„საქართველოს სახალხო დამცველის მიერ საკუთარი ინიციატივით შესწავლილი იქნა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 314-ე მუხლის შესაბამისობა საქართველოს კონსტიტუციის მე–2 თავით აღიარებულ ადამიანის უფლებებთან და საერთაშორისო სტანდარტებთან. საკითხის შესწავლას საფუძვლად დაედო საქართველოს მოქალაქეთა ჯგუფის (ბატონები ლაშა ტუღუში, სანდრო ბარამიძე, ვახტანგ ხმალაძე) მიერ ნორმის არაკონსტიტუციურობასთან დაკავშირებით საჯარო სივრცეში გამოთქმული მოსაზრებები.
საკითხის შესწავლის შემდეგ სახალხო დამცველს მიაჩნია, რომ საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 314–ე მუხლის პირველი ნაწილის არსებული რედაქცია შესაბამისობაში არ მოდის საქართველოს კონსტიტუციით დაცულ უფლებებთან.
კერძოდ, საუბარია საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 314-ე მუხლის პირველი ნაწილის სიტყვების „აგრეთვე საქართველოს  ინტერესის საზიანოდ  უცხო  ქვეყნის დაზვერვის ან  უცხოეთის ორგანიზაციის დავალებით სხვა ინფორმაციის შეგროვება ან გადაცემა” წინააღმდეგობაზე საქართველოს კონსტიტუციის  24-ე მუხლის პირველ და მე-4 პუნქტებთან  და 42–ე მუხლის მე–5 პუნქტებთან მიმართებით.
სადავო დებულება - „აგრეთვე საქართველოს ინტერესის საზიანოდ უცხო ქვეყნის  დაზვერვის ან უცხოეთის ორგანიზაციის დავალებით სხვა ინფორმაციის შეგროვება ან გადაცემა“ არ აკონკრეტებს, თუ რა სახის „სხვა ინფორმაციის“ შეგროვებას ან გადაცემას კრძალავს კანონი. ასევე არ არსებობს მითითება რაიმე სხვა ნორმატიულ აქტზე, სადაც შეიძლება ამოვიკითხოთ განმარტება იმის თაობაზე, თუ რომელ „სხვა ინფორმაციაზეა“ საუბარი. „სხვა ინფორმაცია“ იმდენად ფართო შინაარსის სიტყვათა შეთანხმებაა, რომ მასში ფაქტობრივად შეიძლება ვიგულისხმოთ ნებისმიერი ინფორმაცია, ნებისმიერ თემაზე, თანაც, მათ შორის, არა მხოლოდ ფაქტები, არამედ პირის აზრები და შეხედულებებიც.
მეორე საკითხია, რომ ეს „სხვა ინფორმაცია“ აშკარად არ არის სახელმწიფო საიდუმლოებად მიჩნეული ინფორმაცია, რადგან თვითონ სიტყვა „სხვა“ მიუთითებს, რომ იგულისხმება ინფორმაცია, რომელიც საიდუმლო ინფორმაციისგან განსხვავებული ხასიათისაა.
სრულიად მიზანშეუწონელია დემოკრატიულ საზოგადოებაში პირის სისხლისსამართლებრივი წესით დასჯა ისეთი „სხვა ინფორმაციის“ მოპოვება-გავრცელებისთვის, რომელიც, საიდუმლო ინფორმაციისაგან განსხვავებით, არ შეიცავს მონაცემებს თავდაცვის, ეკონომიკის, საგარეო ურთიერთობის, დაზვერვის,  სახელმწიფო  უსაფრთხოების და მართლწესრიგის დაცვის სფეროებში, რომელთა გამჟღავნებას ან დაკარგვას შეუძლია ზიანი მიაყენოს საქართველოს ან საერთაშორისო ხელშეკრულებებისა და შეთანხმებების მონაწილე მხარის სუვერენიტეტს, კონსტიტუციურ  წყობილებას, პოლიტიკურ და ეკონომიკურ ინტერესებს;
როდესაც პირს ურთიერთობა აქვს, ვთქვათ, უცხო ქვეყნის კერძო სამართლის იურიდიულ პირთან, მას შეუძლია არ გაითვალისწინოს მართლსაწინააღმდეგო  შედეგის დადგომის  შესაძლებლობა, რადგან არ შეიძლება პირს მოეთხოვოს ვარაუდი იმისა, რომ ნებისმიერი უცხო ქვეყნის ორგანიზაცია სხვა ქვეყნისთვის საზიანო ინფორმაციის შეგროვებით არის დაკავებული. გამოდის, რომ 314-ე მუხლის პირველი ნაწილის მეორე წინადადება ისეა აგებული, რომ მისი შემადგენლობის დასადგენად საკმარისია აკრძალული ქმედების გაუფრთხილებლად ჩადენაც, მიუხედავად იმისა, რომ ეს მუხლი ამის თაობაზე პირდაპირ არაფერს ამბობს.
ყოველივე ზემოთქმული არ ტოვებს არავითარ ეჭვს, რომ 314-ე მუხლის პირველი ნაწილის მეორე წინადადება „აგრეთვე საქართველოს ინტერესის საზიანოდ  უცხო  ქვეყნის დაზვერვის ან  უცხოეთის ორგანიზაციის დავალებით სხვა ინფორმაციის შეგროვება ან გადაცემა“ ვერ აკმაყოფილებს კანონის წინასწარგანჭვრეტადობის (განსაზღვრულობის) კრიტერიუმს, რომელიც დადგენილია საქართველოს კონსტიტუციის 42-ე მუხლის მე-5 პუნქტით, ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-7 მუხლის პირველი პუნქტით, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს და ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს პრაქტიკით.
საქართველოს სახალხო დამცველს მიაჩნია, რომ მნიშვნელოვანია საქართველოს პარლამენტმა განსაკუთრებული ყურადღება დაუთმოს სახალხო დამცველის მიერ გამოგზავნილ საკანონმდებლო წინადადებას. ეს თავიდან აგვაცილებს ერთის მხრივ უფლებადამრღვევი საკანონმდებლო ნორმების პრაქტიკაში გამოყენებას, რაც თავისთავად მკვეთრად გააუმჯობესებს ქვეყანაში ადამიანის უფლებათა მდგომარეობას, მეორეს მხრივ დაზოგავს ფინანსურ და ადამიანურ რესურსებს, რაც გამოწვეული იქნება საკონსტიტუციო სასამართლოში დავის წარმოებით“.
შეგახსენებთ, რომ 7 ივლისს, შსს-ს კონტრდაზვერვის დეპარტამენტმა ფოტოკორესპონდენტები - ზურაბ ქურციკიძე (ევროპის ფოტოსააგენტოს წარმომადგენელი საქართველოში), ირაკლი გედენიძე (პრეზიდენტის ადმინისტრაციის პრესსამსახურის ფოტორეპორტიორი), მისი მეუღლე ნათია გედენიძე და გიორგი აბდალაძე (საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროსა და „ალია ჰოლდინგის“ ფოტორეპორტიორი) სწორედ 314-ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენის ბრალდებით დააკავა. „ჯაშუშობის’ ბრალდებით დაკავებულ ფოტორეპორტიორებთან პროკურატურამ საპროცესო შეთანხმება გააფორმა, რაც თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე ზვიად ესებუამ დაამტკიცა და ფოტორეპორტიორები დარბაზიდან გაათავისუფლა.

Public Defender Requests Amendment of Article 314
Public Defender of Georgia sent legislative petition to the Parliament of Georgia. The Ombudsman requested the formation of the Article 314 Part I of the Criminal Code of Georgia which will avoid anti-constitutional interpretation of the norm.
“The Public Defender of Georgia studied the compliance of the Article 314 of the Criminal Code of Georgia with the human rights ensured by the Chapter 2 of the Constitution of Georgia and international standards based on his initiative. The Public Defender started research of the issue after several citizens of Georgia (Lasha Tughushi, Sandro Baramidze, Vakhtang Khmalade) made public statements about incompliance of the norm with the Constitution.
Having studied the issue, the Public Defender concluded that the edition of the Article 314 Part I of the Criminal Code of Georgia contradicts the human rights ensured by the Constitution of Georgia.
More precisely, “Collecting, keeping of the object, document, information or any other data containing the state secret of Georgia or transferring thereof to a foreign country, foreign organization or their representative, or extortion or transference of other information by commission of the surveillance of a foreign state or a foreign organization to the detriment of the interests of Georgia” contradicts the Article 24 Part I and IV and Article 42 Part V of the Constitution of Georgia.
Disputable statement – “extortion or transference of other information by commission of the surveillance of a foreign state or a foreign organization to the detriment of the interests of Georgia” does not clarify the meaning of other information. There is no other indication about other normative acts which could provide clarifications about the “other information”. The term has such a wide meaning that any information, on any topic, including not only facts but personal opinions and views, might also be considered as crime.
Another point is that “other information” is not a state secret at all because the word “other” already indicates that the information is different from secret information.
Punishment of a person for collecting and transference of “other information”, which does not contain information about defense, economic, foreign relation, intelligence, state security and public order of the country, which can damage sovereignty, constitutional government, political or economic interests of Georgia or member-states of international conventions and agreements, under Criminal Law is unreasonable in a democratic society.
When an individual has a connection, for example, to the legal entity of private law of some foreign country, he/she might not be able to realize the possibility of criminal outcome considering that he/she cannot be requested to assume that any foreign organization can be preoccupied with collecting information dangerous for state interests. Thus, it turns out that the second sentence of part I of article 314 can be stipulated even in case it is committed without intention. However, this article does not talk about this directly.
The abovementioned clarifies that the second sentence of part I of the article 314 “also collecting or transferring other information to the Counter Intelligence of foreign country or foreign organization against the interests of Georgia” does not satisfy the criteria of predetermination of the law established by the paragraph 5 of article 42 of the Constitution, paragraph I of the article 7 of European Convention of Human Rights, practice of Georgian Constitutional Court and European Court of Human Rights.
Public Defender of Georgia considers that it is important that the Parliament pays special attention to the legislative proposal he submitted to the Parliament. On the one hand it will help us avoid the use of illegitimate legislative norms in practice that will improve the human rights situation in the state. On the other hand it will save the financial and human resources used in the Constitutional Court disputes.
On July 7th, the Counter-Intelligence Department of MIA detained the photo correspondents – Zurab Kurtsikidze (representative of European Press-Photo Agency (EPA)), Irakli Gedenidze (photo reporter of President’s administration), his wife Natia Gedenidze and Giorgi Abdaladze (photo reporter of Ministry of Foreign Affairs of Georgia and photo reporter of Alia Holding) under the charges envisaged by article 314 of the Criminal Code. The Office of Prosecutor made a plea-bargain agreement with the photo reporters detained under the charges of “espionage” which was later confirmed by the judge of Tbilisi City Court Zviad Esebua and the photo reporters were released.