სახალხო დამცველი მსჯავრდებულის სხეულის დაზიანების ფაქტის შესწავლას ითხოვს
სახალხო დამცველმა გიორგი ტუღუშმა წინადადებით მიმართა საქართველოს მთავარ პროკურორს მურთაზ ზოდელავას, დაიწყოს გამოძიება მსჯავრდებულ ახმედ აბილოვის სხეულის დაზიანების ფაქტთან დაკავშირებით. ომბუდსმენი ითხოვს, უმოკლეს დროში ჩატარდეს სასამართლო - სამედიცინო ექსპერტიზა მსჯავრდებულის სხეულზე არსებული დაზიანებების წარმომავლობის და ხანდაზმულობის დასადგენად.
ქუთაისის N2 დაწესებულებაში განთავსებულმა მსჯავრდებულმა ახმედ აბილოვმა სახალხო დამცველის აპარატს განცხადებით 2011 წლის 28 ივლისს მიმართა.
განმცხადებლის განმარტებით, 2011 წლის 25 ივლისს, იგი გაიყვანეს დაწესებულების „D“ კორპუსის მე-3 სართულზე განლაგებულ სამორიგეო ნაწილში, სადაც დაწესებულების თანამშრომლებმა ვინმე ანზორიმ და ირაკლიმ მიაყენეს ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფა. აღნიშნულს წინ უძღოდა პატიმრის მხრიდან სუფთა ჰაერზე გასეირნების მოთხოვნა და უარის მიღების შემდგომ შიმშილობის დაწყების სურვილის გაცხადება.
მსჯავრდებულის თქმით, დაწესებულების თანამშრომლები ასევე შეეხნენ მის ეთნიკურ წარმომავლობასაც და ეთნიკურ ნიადაგზე მიაყენეს სიტყვიერი შეურაცხყოფა. შემდეგ იგი გადაიყვანეს ამავე დაწესებულების საკნის ტიპის სადგომში, სადაც დაადეს ხელბორკილები და რეჟიმის უფროსი გაგა ლიპარტელიანი და კიდევ ერთი თანამშრომელი (რომლის სახელი და გვარიც არ იცის) აიძულებდნენ დაჩოქებას, რაზეც მსჯავრდებულმა უარი განაცხადა. მისი გადმოცემით, იგი კვლავ ცემეს და მიაყენეს სიტყვიერი შეურაცხყოფა. შემდეგ კი გადაიყვანეს დაწესებულების ე.წ. ბოქსში (F102), შიშველი და ხელებზე ბორკილებდადებული, სადაც გააჩერეს დაახლოებით 2 საათი. შემდეგ მასთან კვლავ მივიდა რეჟიმის უფროსი და მისთვის უცნობი თანამშრომელი და უთხრეს, რომ საკანში დააბრუნებდნენ.
მსჯავრდებულის გადმოცემით, მას საკანში დაეწყო თავის ტკივილები, გულისრევის შეგრძნება. აღნიშნულის გამო, მან მოითხოვა ექიმთან შეხვედრა, რაზეც მიიღო უარი.
2011 წლის 27 ივლისს სახალხო დამცველის რწმუნებულები შევხვდნენ და გაესაუბრნენ D-312 საკანში განთავსებულ პატიმრებს.
პატიმრების თქმით, მათი თანასაკნელი ახმედ აბილოვი 2011 წლის 25 ივლისს დაწესებულების თანამშრომლებმა საკნიდან გაიყვანეს და ცემეს. სახალხო დამცველის აპარატის ინფორმაციით, აჰმედ აბილოვის თანასაკნელები ადასტურებენ იმ ფაქტს, რომ ა.აბილოვი  25 ივლისს, დაახლოებით 11 საათზე, დაწესებულების თანამშრომლებმა გაიყვანეს საკნიდან და დაახლოებით 15 საათზე შეიყვანეს ნაცემ მდგომარეობაში.
სახალხო დამცველის რწმუნებულების მიერ ვიზუალური დათვალიერებისას მსჯავრდებულ ახმედ აბილოვს სხეულზე აღენიშნებოდა დაზიანებები: ზურგის არეში დაახლოებით 10–15 სმ–ის სამი სისხლნაჟღენთი, გულმკერდის და კისრის მიდამოებში მრავლობითი სისხლნაჟღენთები და ექსკორაციები, ორივე ფეხის მუხლზე ფუფხით დაფარული ნაჭდევები, ორივე ხელის მაჯაზე ჰიპერემია, ნაჭდევი და შეშუპება თავის არეში.
სახალხო დამცველმა ასევე რეკომენდაციით მიმართა სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის თავმჯდომარეს უმოკლეს ვადებში უზრუნველყოს ახმედ აბილოვის გადაყვანა სხვა სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში, ასევე, უზრუნველყოს მისი უსაფრთხოება.
სახალხო დამცველისადმი გაგზავნილ განცხადებაში მსჯავრდებული აღნიშნავს, რომ ზემოაღნიშნული განცხადების შემდეგ შესაძლებელია, მას  დაემუქროს საფრთხე დაწესებულების თანამშრომლების მხრიდან.
ახმედ აბილოვის ცემის ფაქტზე არც სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა სამინისტროში და არც სასჯელაღსრულების დეპარტამენტში კომენტარს არ აკეთებენ.

The Public Defender Demands Inquiry into the Fact of Infliction of Bodily Injuries on a Convict
Public Defender of Georgia Giorgi Tughushi has addressed the Prosecutor General of Georgia, Murtaz Zodelava, with a recommendation to launch investigation into the fact of infliction of bodily injuries on convict Ahmed Aboliv and to promptly conduct a forensic-medical examination to determine the origin and age of the injuries on the convict’s body.
On July 28, 2011, the Public Defender received an application of convict Ahmed Abilov who is serving a sentence in the Kutaisi Establishment No. 2.
According to the applicant, on July 25, 2011, he was taken to the unit for officers on duty located on the third floor of Building D of the establishment, where the establishment employees called Anzor and Irakli assaulted him physically and verbally. Before the aforementioned incident, the prisoner had demanded to be allowed to take a walk in the open air and declared of his intention to start a hunger strike after being denied to satisfy his demand.
According to the convict, the employees also touched his ethnic origin and assaulted him verbally on account of his ethnicity. Afterwards, they transferred him to a cell-type room of the same establishment where they put handcuffs on him and the head of the regime Gaga Liparteliani and one more employee (whose name he doesn’t know) were trying to make him stand on his knees, which he refused to do. According to him, he was again beaten and assaulted verbally. Then he was taken to the so-called box (F102) of the establishment, naked and handcuffed, where he was kept for about two hours. Then the head of the regime and the employee whose name he doesn’t know came to him again and told him they would return him to the cell.
According to the convict, after being returned to his cell, his head started to ache and he began to feel nauseous. Because of this, he demanded a doctor’s visit, but got a refusal.
On July 27, 2011, representatives of the Public Defender met and talked with prisoners placed in cell D-312.
According to the prisoners, on July 25, 2011, employees of the establishment took their cellmate Ahmed Abilov out of the cell and beat him.
Ahmed Abilov’s cellmates confirm that on July 25, at about 11 AM, employees of the establishment took Ahmed Abilov out of the cell and brought him back beaten at about 3 PM.
During the visual examination conducted by the Public Defender’s representatives, convict Ahmed Abilov bore the following injuries on his body: three bruises of 10-15 centimeters in the area of the back, bruises and excoriations on the areas of chest and neck, abrasions on both knees covered with scab, hyperemia on both wrists, an abrasion and a swell in the area of the head.
The Public Defender also addressed the Head of the Department of Prisons with a recommendation to ensure that Ahmed Abilov is transferred to another penal establishment within the shortest possible term and to ensure his safety.
In the application sent to the Public Defender, the convict notes that after sending the aforementioned application, he may be subjected to danger from the prison authorities.
Representatives of neither the Ministry of Corrections and Legal Aid nor the penitentiary department comment on the physical assault of Ahmed Abilov.