„საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო“: „გოლდენ კომის“ აუქციონში გამარჯვება ბევრ კითხვის ნიშანს აჩენს“
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო“ მიიჩნევს, რომ „გოლდენ კომის“ აუქციონში გამარჯვება ბევრ კითხვას აჩენს.
როგორც ორგანიზაციის ხელმძღვანელმა, ეკა გიგაურმა განაცხადა, „გოლდენ კომის“ ხელმძღვანელი ვასილ ბოლაშვილი აუქციონში გამარჯვებამდე ინდმეწარმე იყო; 2010 წლიდან „ნაციონალური მოძრაობის“ ფონდშიც შეიტანა შემოწირულობა. იგი, დოკუმენტების მიხედვით, არის დავით აღმაშენებლის ხეივანში მდებარე სასტუმრო „ფიროსმანის“ მფლობელი, ასევე, აუქციონის დოკუმენტებში მითითებულია სხვა სასტუმროს მისამართიც, რომლის მფლობელიც ბოლაშვილია.
გიგაურის განცხადებით, კომპანია „გოლდენ კომი“ აუქციონამდე შვიდი დღით ადრეა დარეგისტრირებული. მისივე თქმით, სხვა შესაძლო კონკურენტებს ინფორმაცია აუქციონთან დაკავშირებით არ ჰქონდათ, რის გამოც არათანაბარი მდგომარობა იყო.
ამასთან, „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველომ“ მოიპოვა მასალა, რომელთა მიხედვითაც, აუქციონის დოკუმენტაციაში დაფიქსირებული "გოლდენ კომის" საიდენტიფიკაციო ნომერი ემთხვევა ბოლაშვილის სხვა კომპანიების, კერძოდ რესტორნებთან დაკავშირებულ დოკუმენტაციას.
1 აგვისტოს ჩატარებულ ელექტრონულ აუქციონზე გამარჯვებულად გამოცხადდა კომპანია „გოლდენ კომი“ და მას 4 წლის ვადით, სამართავად გადაეცა შპს „ალფა კომის“ საკუთრებაში არსებული 100%-იანი წილი.
ეკონომიკის სამინისტროს ინფორმაციით, „ალფა კომის“ მართვის უფლება წელიწადში 110 000 ლარად გაიყიდა.
ახალი ინვესტორი ვალდებულია, „ალფა-კომს“ პროფილი შეუნარჩუნოს. აუქციონის პირობების მიხედვით, იგი „ალფა კომში“ უახლოეს 4 წლის მანძილზე 12 მილიონი დოლარის ინვესტიციას განახორციელებს. მოხდება ანძის ტექნიკური გადაიარაღება და დაინერგება ახალი ტიპის სატელეკომუნიკაციო სერვისები და გაუმჯობესდება არსებული.
კომპანია „გოლდენ კომი“ სამეწარმეო რეესტრში რეგისტრირებულია 2011 წლის 11 ივლისს და კომპანიის ხელმძღვანელად დასახელებულია ვასილ ბოლაშვილი.
„ალფა-კომი“ შპს „საქართველოს ტელერადიოცენტრის“ ბაზაზე შეიქმნა და მისი სამართალმემკვიდრე იყო. მის მფლობელობაში შედიოდა არა მხოლოდ თბილისის, არამედ საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში არსებული კიდევ 35 ანძა. მარტო თბილისის ფუნიკულიორზე მდებარე ანძა ემსახურება 16 ტელე და 30-მდე რადიოკომპანიას.

Transparency International – Georgia thinks the victory of the Golden Com in the auction raises many questions.
The head of the organization Eka Gigiauri said before winning the auction, the head of the Golden Com Vasil Bolashvili was individual entrepreneur. In 2010 he even donated to the fund of the National Movement. According to the documents, he owned a hotel “Pirosmani” in Davit Agmashenebeli Alley, Tbilisi. One more hotel is also mentioned in the documents provided to the auction whose owner is Bolashvili.
Gigauri stated that Company Golden Com was registered 7 days before the auction. She added that other possible rivals did not have information about the auction in advance so the conditions were not equal. In addition, the TI-Georgia got hold of materials which show that the identification number of the Gold Com in the auction documents is same as the ID numbers in the documents of Bolashvili’s other companies like restaurants.
Company Golden Com won the online auction on August 1 and 100% share of the LLC Alpa Com was assigned to it for four-year management.
According to the Ministry of Economy and Sustainable Development, the management right of the Alpa Com was sold for 110 000 GEL per year.
The new investor has to maintain the profile of the Alpa-Com. According to the auction conditions, the investor has to invest 12 million USD in the Alpa-Com throughout 4 years. The TV-Tower will be technically re-equipped, new TV-communication services shall be installed and the old ones shall be developed.
Company “Golden Com” was registered in the Enterprise Registration Agency on July 11, 2011 and Vasil Bolashvili is the head of the Company. Alpa-Com was created on the basis of the Georgian TV-Radio Center and was its heir-at-law. It owned not only the Tbilisi TV-Tower but 35 TV-Towers in various regions of Georgia. The Tbilisi TV-Tower serves 16 TV and 30 Radio Companies.