რესპონდენტთა 26,8% უჭერს მხარს მედვედევის იდეას სააკაშვილის გამო ტრიბუნალის შექმნის შესახებ
რადიო „ეხო მასკვის“ ვებგვერდზე მიმდინარეობს გამოკითხვა - ეთანხმებით თუ არა რუსეთის პრეზიდენტის დიმიტრი მედვედევის იდეას საქართველოს პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის გამო საერთაშორისო ტრიბუნალის შექმნის შესახებ.
რესპონდენტებს პოზიციის დაფიქსირება შეუძლიათ როგორც ინტერნეტის, ისე სატელეფონო ზარის საშუალებით.
ინტერნეტის საშუალებით გამოკითხულთა 69% რუსეთის პრეზიდენტის ამ იდეას მხარს არ უჭერს, ხოლო 26,8% მიიჩნევს, რომ სააკაშვილი უნდა წარდგეს საერთაშორისო ტრიბუნალის წინაშე. გამოკითხულთა 15%-ს კითხვაზე პასუხის გაცემა უჭირს.
სატელეფონო გამოკითხის შედეგები ასეთია: 31% მიიჩნევს რომ სააკაშვილი უნდა წარდგეს საერთაშორისო ტრიბუნალის წინაშე, ხოლო 69%-ს პასუხი უარყოფითია.
რუსეთის პრეზიდენტი დიმიტრი მედვედევი მიხეილ სააკაშვილის გამო საერთაშორისო ტრიბუნალის შექმნას მიესალმებოდა, მაგრამ მიაჩნია, რომ ამჟამად ეს არარეალურია. ამის შესახებ მედვედევმა ტელეკომპანიების – „პიკ“-ის, „რაშა თუდეის“ და რადიოსადგურ „ეხო მასკვისთვის“ მიცემულ ინტერვიუში განაცხადა.
„მე თუ მკითხავენ, ვუპასუხებდი: „დიახ“. უბრალოდ მიმაჩნია, რომ საქართველოს თავდასხმა სამხრეთ ოსეთზე 2008 წელს იყო საერთაშორისო სამართლის ნორმების დარღვევა. იმის გათვალისწინებით, რომ აქ შეუძლებელია მხოლოდ რუსეთის პოზიციაზე დაყრდნობა, ვფიქრობ, რომ მსგავსი ტრიბუნალის შექმნა მოცემულ მომენტში შეუძლებელია“, – განაცხადა მედვედევმა.

26.8% of Respondents Supporting Idea of Creation of International Tribunal to Judge Saakashvili
Radio “Ekho Moskvi” is conducting pubic inquiry on its official web site. The quiestion is: Do you support Dimitri Medvedev`s idea of creation of International Tribunal for Mikheil Saakashvili. The respondents have opportunity to express their position by internet as well as by phone calls.
69% of respondents who answered the question by internet do not support the idea. 26,8% consider that Saakashvili must be judged by the International tribunal and 15% abstained from answering.
As for the phone calls: 69% of the respondents also do not support the idea of International tribunal for Saakashvili, against 31% who supported it.
In the Interview with PIK, Russia Today and radio Ekho Moskvi, the President of Russia stated that he would support the idea of International tribunal for Saakashvili, but at this point it seems to be unrealistic.
“If I was asked, I would say “Yes.” I just think that attack against South Ossetia in 2008 was a violation of international law. Considering that it is impossible to rely on only Russia’s position I think that it is impossible to create such tribunal at this stage,” – stated Medvedev.