ენერგოომბუდსმენი და „სემეკი“ არცერთ დარღვევაზე რეაგირებას არ ახდენენ
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელ ეროვნულ კომისიას და მომხმარებელთა ინტერესების საზოგადოებრივ დამცველს ვალერი ფხაკაძეს „კახეთის ენერგოდისტრიბუციის“ მიერ აბონენტთა უფლებების დარღვევის ფაქტებზე გულგრილობაში ადანაშაულებს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის ინფორმაციით, „კახეთის ენერგოდისტრიბუცია“ უხეშად და მასობრივად არღვევს მომხმარებელთა უფლებებს, სემეკი და ენერგოომბუდსმენი კი არცერთ დარღვევაზე, რომელიც საინფორმაციო საშუალებებით ხშირად ვრცელდება, რეაგირებას არ ახდენენ.
„უფრო მეტიც, არც კი ინტერესდებიან. ისინი მომხმარებლების ინტერესებს კი არა, ენერგოსადისტრიბუციო კომპანიის ინტერესებს იცავენ. სემეკს მიღებული აქვს დადგენილება, ე.წ. დროებითი წესი, რომლის მოშველიებითაც „კახეთის ენერგოდისტრიბუცია“ აბონენტებს მოხმარებული ელექტროენერგიის გადასახადის გარდა, ასობით და ათასობით ლარის გადახდას აიძულებს, წინააღმდეგ შემთხვევაში კი აბონენტებს ელექტროენერგიას არ აძლევს“, - აღნიშნეს ადამიანის უფლებათა ცენტრში.

Energy Ombudsman and National Commission of Electricity Regulation not Reacting upon the Violations
Human Rights Center accusses National Commission of Electricity Regulation and Public Defender of Subscribers’ interests Valeri Pkhakadze in the indifference towards the violations of subscribers’ rights by Kakheti Energy Distribution.
According to Human Rights Center, Kakheti Energy Distribution gravely violates rights of subscribers and the violations are of mass scale. National Commission of Electricity Regulation and Energy Ombudsman do not react upon the violations disseminated by the media outlets.
“Moreover, they do not even show interest. Instead of protecting subscribers interests they protect interests of energy distribution company. National Commission of Electricity Regulation has adopted a decree, the so-called temporary rule according to which Kakheti Energy Distribution forces subscribers to pay hundreds and thousands of GEL apart from the consumed electricity fee. Otherwise, they are denied the electricity,” – states the Human Rights Center.