ჭკუის სასწავლი პრეცედენტი
დასავლეთ საქართველოს საოლქო პროკურატურამ ადამიანის უფლებათა ცენტრის დაცვის ქვეშ მყოფი პატიმრის, რამაზ პატარაიას საქმეზე დაზარალებულის სასარგებლო გადაწყვეტილება მიიღო. დაკავებულები არიან სასჯელაღსრულების დაწესებულების თანამშრომლები, რომლებიც პატიმრის წამებასა და  სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტებაში იყვნენ ეჭვმიტანილნი.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურიდიული ჯგუფის ხელმძღვანელი ნინო ანდრიაშვილი 2010 წლის სექტემბრიდან იცავს პატიმარ რამაზ პატარაიას, რომელიც მასზე განხორციელებული ფიზიკური ზეწოლის გამო უმძიმეს მდგომარეობაშია - ქვედა კიდურები პარალიზებული აქვს და ეტლით გადაადგილდება, აღენიშნება პოსტტრავმული სტრესული აშლილობა და კრუნჩხვები.
როგორც თავად პატიმარი წერს ახსნა-განმარტებით ბარათში, 2009 წლის 3 დეკემბერს ქუთაისის #2 საპყრობილეში სასტიკად სცემეს ციხის თანამშრომლებმა - ვინმე დათომ (რომლის გვარიც არ ახსოვდა) და ნუგზარ ჟორჟოლიანმა. ისინი პატარაიას ურტყამდნენ  წიხლებს ფეხებში, ზურგსა და თავში, აყენებდნენ სიტყვიერ შეურაცხყოფას. ცემის შემდეგ პატიმარმა არაერთხელ ითხოვა ექიმის დახმარება და ციხის საავადმყოფოში გადაყვანა, მაგრამ მისთვის სამედიცინო დახმარება არ გაუწევიათ.
აღნიშნულ ინციდენტზე დასავლეთ საქართველოს საოლქო პროკურატურამ საქმე 2010 წლის 19 თებერვალს აღძრა.
2010 წლის 29 იანვარს რამაზ პატარაია მეორედ გახდა ძალადობის მსხვერპლი. იგი საბადრაგო სამსახურის თანამშრომელმა სცემა  ქუთაისის #2 საპყრობილიდან მსჯავრდებულთა და პატიმართა სამკურნალო დაწესებულებაში ეტაპირებისას. ამ ინციდენტის შემდეგ პატიმარი სახალხო დამცველის რწმუნებულმა მოინახულა და ოქმში მის სხეულზე არსებული დაზიანებები აღწერა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა საქმეში ჩართვის შემდეგ ,საქმის სტრასბურგში, ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოში გადაგზავნა უზრუნველყო. სტრასბურგიდან პროკურატურას მოსთხოვეს, მიეწოდებინათ ინფორმაცია, თუ როგორ მიმდინარეობდა რამაზ პატარაიას საქმის მოკვლევა და რა კეთდებოდა პატიმრის ადეკვატური მკურნალობისათვის.
რამაზ პატარაიას ცემის ფაქტითა და მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობით სახალხო დამცველის აპარატიც დაინტერესდა. ექსპერტიზის დასკვნის საფუძველზე, სახალხო დამცველის აპარატმა სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა სამინისტროს მიმართა რეკომენდაციით - პატარაიასთვის დაუყოვნებლივ ჩაეტარებინათ შესაბამისი მედიკამენტოზური და სტაციონარული მკურნალობა.
პროკურატურა სისხლის სამართლის საქმის გამოძიებას და ეჭვმიტანილთა დადგენა/დაკავებას დიდხანს აჭიანურებდა. ამ ხნის განმავლობაში ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოითხოვდა, დამნაშავე პირები პატიმრის წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის ბრალდებით გასამართლებულიყვნენ და მკაცრად დასჯილიყვნენ.
სტრასბურგის სასამართლოს ჩარევის შემდეგ, პროკურატურა იძულებული გახდა, საქმეზე მეტ-ნაკლებად ადეკვატური რეაგირება მოეხდინა.
2011 წლის 22 აგვისტოს, საგამოძიებო მოქმედების - ამოცნობის ჩატარების შემდეგ, დასავლეთ საქართველოს საოლქო პროკურატურამ დააკავა ქუთაისის #2 საპყრობილისა და მკაცრი რეჟიმის სასჯელაღსრულების დაწესებულების რეჟიმის განყოფილების ინსპექტორი, ნუგზარ ჟორჟოლიანი და კონტროლიორი დავით სვანიძე. ამოცნობის პროცედურის დროს რამაზ პატარაიამ დავით სვანიძე ადვილად ამოიცნო. ნუგზარ ჟორჟოლიანის ვინაობა კი გამოძიებისთვის თავიდანვე ცნობილი იყო, მაგრამ გამოძიება მის დაკავებას აქამდე არ ჩქარობდა.
2011 წლის 24 აგვისტოს აღნიშნულ პირებს წარედგინათ ბრალდება სსკ-ის 333-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით. იმ დღესვე დასავლეთ საქართველოს საოლქო პროკურატურამ ქუთაისის საქალაქო სასამართლოს მიმართა შუამდგომლობით, დავით სვანიძისა და ნუგზარ ჟორჟოლიანისთვს აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის შერჩევის თაობაზე.
2011 წლის 25 აგვისტოს ქუთაისის საქალაქო სასამართლომ დააკმაყოფილა პროკურატურის შუამდგომლობა და ბრალდებულებს ორთვიანი წინასწარი პატიმრობა შეუფარდა.
სამწუხაროა, რომ მართლსაწინააღმდეგო ქმედების განმხორციელებელი პირების გამოსავლენად დასავლეთ საქართველოს საოლქო პროკურატურას თითქმის ორი წელი დასჭირდა. არადა, გამოძიებას ადვილად შეეძლო დაედგინა, მომხდარი ფაქტის დღეს ვინ მორიგეობდა სასჯელაღსრულებით დაწესებულებაში. ამავე დროს, ჯერ კიდევ არ არის დადგენილი საბადრაგო სამსახურის იმ თანამშრომლის ვინაობა, რომელმაც რამაზ პატარაია 2010 წლის 29 იანვარს სამკურნალო დაწესებულებაში ეტაპირებისას სცემა.
მიუხედავად იმისა, რომ ქუთაისის #2 საპყრობილის თანამშრომლებს საბოლოოდ ბრალად არა პატიმრის წამება ან არაადამიანური მოპყრობა, არამედ სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტება წაუყენეს, ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიესალმება პატიმრის ფიზიკურ შეურაცხყოფაში დამნაშავე პირების დასჯის პრეცედენტს.
იმედია, ეს შემთხვევა დააფიქრებს ყველა მოხელეს, ვინც სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში პატიმრებს აწამებს, რომ ადრე თუ გვიან მათ სასჯელი არ ასცდებათ და სამართალი გაიმარჯვებს.

Prosecutor’s Office Arrested Officers Accused of Torture of Prisoner
West Georgia’s Regional Prosecutor’s Office passed verdict in favor of prisoner Ramaz Pataraia; the Human Rights Center represented him at the trial. As a result, the officers of the penitentiary department were detained as accused of the prisoner’s torture and abuse of their power.
Head of Legal Clinic of the Human Rights Center Nino Andriashvili has been defending the rights of prisoner Ramaz Pataria since September of 2010. The prisoner has serious health problems – his lower limbs are paralyzed and moves by wheelchair; has post-trauma stress and cramps.
The prisoner wrote in his explanation letter that prison officers – certain Dato (he did not remember his surname) and Nugzar Zhorzholiani ruthlessly beat him in Kutaisi Prison # 2 on December 3, 2009. They were kicking him in the legs, back and head; were insulting him. After the incident, the prisoner requested the assistance of the doctor and treatment in hospital several times but his request was not satisfied.
The West Georgia’s Regional Prosecutor’s Office launched criminal investigation on the incident on February 19, 2010.
On January 29, 2010 Ramaz Pataraia became victim of the violence for the second time. Officer of the bailiff service beat him when transporting him from Kutaisi Prison # 2 to jail hospital. After the incident, representative of the public defender visited him and mentioned his injuries in the protocol.
After the Human Rights Center took up the case, the Center the application was sent to the European Court of Human Rights in Strasbourg. The latter requested the Georgian prosecutor’s office to provide them with the information about the ongoing investigation on Ramaz Pataraia’s case and what was done for his adequate medical treatment.
Public Defender’s Office also got interested in Ramaz Pataraia’s physical assault and health conditions. Based on the expertise conclusion, the PDO sent recommendation to the Ministry of Corrections and Legal Aid to immediately provide Pataraia with corresponding medicines and place him in hospital.
The prosecutor’s office red taped the investigation of the criminal case and estimation/detention of the suspects. Meanwhile, the Human Rights Center was requesting to judge and punish the offenders for torture and inhuman treatment of the prisoner.
After the Strasbourg Court involved the case, the prosecutor’s office had to more or less adequately respond to the fact.
On August 22, 2011 as a result of the investigation procedure – recognition the Prosecutor’s Office of the West Georgia detained the inspector of the Kutaisi Prison # 2 Nugzar Zhorzholiani and controller Davit Svanidze. During the recognition procedure, Ramaz Pataraia easily recognized Davit Svanidze. The investigation knew about Nugzar Zhorzholiani from the very beginning but they never hurried to arrest him.
On August 24, 2011 the people were charged under Article 333 Part III – “b” of the Criminal Code of Georgia. On the same day, regional prosecutor’s office of the West Georgia petitioned to the Kutaisi City Court and requested imprisonment for Davit Svanidze and Nugzar Zhorzholiani.
On August 25, 2011 the Kutaisi City Court satisfied the petition and sent the accused to two-month pretrial imprisonment.
Unfortunately, the West Georgia’s regional prosecutor’s office needed two years to expose the offenders. However, the investigation could easily found out who was on duty in the custody on the day of incident. Simultaneously, they have not yet found out the personality of the bailiff officer who beat Pataraia on January 29, 2010 when transporting him to the jail hospital.
Although the officers from the Kutaisi Prison # 2 are not charged for torture or inhuman treatment of the prisoner but the abuse of power, the Human Rights Center appreciates the precedent of punishing harassers of the prisoner.
Hopefully, this fact will make law enforcement officers, who torture prisoners in custodies, to think over their activities because earlier or later they might also face criminal liability and justice will win.