ყოვლისშემძლე კეზერაშვილი
„სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ კანონის“ თანახმად 50 000 ლარზე მეტი შესყიდვის განხორციელება ტენდერის გარეშე არ შეიძლება. „საქართველოს ლატარიის კომპანიას“ კი შეუძლია 3 მილიონი ლარი უტენდეროდ განკარგოს.
„საქართველოს ფოსტისა“ და „საქართველოს ლატარიის კომპანიის“ „საინტერესო“ ურთიერთობაზე „ბანკები და ფინანსები“ ადრეც წერდა. სახელმწიფომ კერძო მფლობელობაში არსებული „საქართველოს ლატარიის კომპანია“ სრულიად უცნაურ ვითარებაში გადაიფორმა.
როგორც ცნობილია, „საქართველოს ლატარიის კომპანიის“ დაგეგმილი მოგება 10-წლიან პერსპექტივაში 4.3 მლრდ ლარი იყო. თავის დროზე, როცა კომპანიამ ლატარიის მოწყობის ექსკლუზიური მოწყობის უფლება მიიღო, სატენდერო პირობები ითვალისწინებდა, რომ ამ უფლების სანაცვლოდ მას 10 წლის განმავლობაში გადასახადების სახით 900 მილიონ ლარზე მეტი უნდა შეეტანა საქართველოს ბიუჯეტში. 2011 წლის 9 აგვისტოს შემდეგ „საქართველოს ლატარიის კომპანიის“ 70%-იანი წილი უკვე სახელმწიფოს მფლობელობაშია და მას „საქართველოს ფოსტა“ განკარგავს. ამ შემთხვევაში, გაურკვეველია, ვინ შეასრულებს სატენდერო პირობებს.
ზოგადად, ძალიან უცნაურია, რომ ამხელა მასშტაბის კერძო ბიზნესი, როგორ გადაიფორმა სახელმწიფომ. მეორე კუთხით კი დღეს აღარავინ საუბრობს იმ ვალდებულებებზე, რაც კომპანიას უნდა შეესრულებინა. როგორც ცნობილია, „საქართველოს ლატარიის კომპანიის“ ცნობილი პროდუქტი „ლოტო“ აღარ არის ისეთი პოპულარული, როგორც წინა წელს. შესაბამისად, კომპანიას დაგეგმილ მოგებასთან დაკავშირებით პრობლემები შეექმნა. აქედან ისიც გამომდინარეობს, რომ მას სახელმწიფოს წინაშე აღებული ვალდებულებების შესრულებაც გაუჭირდება.
გავიხსენოთ, რომ ყოფილი თავდაცვის მინისტრის, ამჟამად ბიზნესმენ დავით კეზერაშვილის ბიზნესი სახელმწიფომ იმ მოტივით წაიღო, რომ ამ გზით, „საქართველოს ფოსტის“ რენტაბელურობის ზრდა მომხდარიყო. საკითხავი ისაა, რომელი ბიზნესის რენტაბელობის ამაღლება უნდა მოხდეს ამ ოპერაციით.
რეალურად ეს გარიგება ორივე მხარისთვის მისაღებია, მხოლოდ იმის რეალური დაშვებით, რომ ეს ორი ბიზნესი მომავალშიც ერთობლივად გააგრძელებს არსებობას.
უპირველეს ყოვლისა, ეს გარიგება რეალურად მიანიშნებს, რომ „საქართველოს ფოსტაც“ კეზერაშვილის ინტერესის სფეროში მოხვდა. სადაც კეზერაშვილის ინტერესი ერთვება, იქ ყოველთვის მისი იმარჯვებს, ანუ დიდი ალბათობით საქართველოს ფოსტაც კეზერაშვილის მონოპოლიური სქემის ნაწილი გახდება.
გავიხსენოთ კიდევ ერთი საინტერესო გარემოებაც - „რატომღაც“ კეზერაშვილის ბიზნესინტერესები საქართველოს ხელისუფლებისთვის უზენაესია. ისევ ლატარიის კომპანიის სასარგებლოდ მიღებული კანონპროექტების მაგალითი რად ღირს. თუნდაც სულ ბოლოს, საქართველოს მთავრობის დადგენილებით „საქართველოს ლატარიის კომპანიას“, როგორც სახელმწიფოს მფლობელობაში არსებულ სუბიექტს, განსაკუთრებული უფლებები მიეცა.
საქართველოს „კანონით სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ სახელმწიფო სტრუქტურას 1 მილიონ ლარზე მეტი საქონლისა და მომსახურების შეძენა საერთაშორისო ტენდერის გარეშე არ შეუძლია. „საქართველოს ლატარიის კომპანიამ“ 3 მილიონ ლარამდე შესყიდვის ტენდერის გარეშე შესყიდვის უფლება მიიღო. განკარგულებაში მითითებულია, რომ შესყიდვების განხორციელებისას შესაძლოა გამოყენებული იქნეს საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და ქვეყნების მიერ განსაზღვრული შესყიდვის პროცედურები.
კომპანიამ წესის მიხედვით, შესყიდვები წინასწარ განსაზღვრული წლიური გეგმის მიხედვით უნდა განახორციელოს. საქონლისა და მომსახურების შესყიდვა შეიძლება განხორციელდეს ერთ პირთან მოლაპარაკების საშუალებით, თუ შესასყიდი საქონლის ან მომსახურების სავარაუდო ღირებულება არ აღემატება 3 მლნ ლარს. შესაძლებელია შესყიდვების ელექტრონული ტენდერისა და გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის საშუალებით წარმოება, „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ კანონის შესაბამისად.
მთავრობის ამ განკარგულებაში კიდევ ერთი დეტალია საინტერესო: „საქართველოს ლატარიის კომპანიას 3 მილიონამდე ღირებულების საქონლისა და მომსახურების შეძენა არა თუ საერთაშორისო ტენდერის გარეშე, არამედ ერთ პირთან მოლაპარაკების საშუალებით შეუძლია. აქ „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ კანონის“ კიდევ ერთი პუნქტია უგულველყოფილი. კანონის თანახმად, ჩვეულებრივ შემთხვევაში, სახელმწიფო სტრუქტურას 50 000 ლარზე მეტი ღირებულების შესყიდვა ტენდერის გარეშე არ შეუძლია. მთავრობის ეს განკარგულება კი საქართველოს ლატარიის კომპანიას საშუალებას აძლევს ყოველგვარი ტენდერის გარეშე კერძო პირთან მოლაპარაკების შედეგად შეიძინოს.
ეს ყველაფერი კარგი, მაგრამ თუ კომპანია კეთილსინდისიერად აპირებს ამ შესყიდვების გაფორმებას, რატომ დასჭირდა ამ პრივილეგიების მიღება. ზოგადად, სახელმწიფო შესყიდვებში დიდი ფული იშოვება. სახელისუფლებო ძალებთან დაახლოებული ბიზნესმენების მიერ სხვადასხვა ტენდერების მოგება ჩვეულებრივი ამბავია. შორს არ წავალთ და ისევ კეზერაშვილის და მისი კომპანია „უნიგრუპის“ მაგალითს გავიხსენებთ.
შპს „უნიგრუპი“ „ლუკოილს“ მარკეტინგულ და დისტრიბუტორულ მომსახურებას უწევს. ბოლო პერიოდში გამოცხადებული თითქმის ყველა სახელმწიფო ტენდერი, რომელიც საწვავის შესყიდვას გულისხმობს, „უნიგრუპს“ აქვს მოგებული. ანუ, „უნიგრუპი“ ყიდის „ლუკოილის“ მიერ იმპორტირებულ საწვავს. „უნიგრუპს“ განსაკუთრებით სოლიდური კონტრაქტები აქვს ისეთ სამინისტროებთან, რომლებიც დიდი რაოდენობით საწვავს მოიხმარენ. საინტერესოა, როგორ იგებს კომპანია სამთავრობო ტენდერებს, რომელსაც ვებ-გვერდიც კი არ აქვს. ან კიდევ, როგორ უგებს სხვა კომპანიებს სატენდერო შეთავაზებებით, როდესაც, მას თავადაც კი არ შემოაქვს საწვავი. ის უბრალოდ სხვის საწვავს ყიდის. ყველაფერი გასაგები ხდება მას შემდეგ, რაც ვიგებთ, რომ კომპანია „უნიგრუპის“ მფლობელი დავით კეზერაშვილია.
მთავრობის ხსენებული დადგენილების შემდეგ, კეზერაშვილის კომპანიამ, რომელსაც ოფიციალურად უკვე სახელმწიფო უწევს პატრონაჟს, მიიღო უფლება, რომ სახელმწიფოს ფული ისე ხარჯოს, როგორს მოეპრიანება. ერთ ჯერზე მხოლოდ სამი მილიონი (!)

11:01, Monday, 20.05.2013
In accordance to the Law on State Purchases, property of over 50 000 GEL shall not be purchased without tender. However, the Georgian Lottery Company can pay 3 million GEL without tender.
Magazine Banks and Finances has already written about interesting cooperation between the Georgian Post and Georgian Lottery Company GLC. The State registered the private property Georgian Lottery Company in a very strange situation.
Reportedly, the budgeted profit of the GLC within 10 years was 4.3 billion GEL. From the very beginning, when the company obtained exclusive right on lottery management, the tender requirements obliged the company to pay tax of more than 900 million GEL to the state budget within ten years. On August 9, 2011 70 % of the GCL was assigned to the state and the Georgian Post runs it now. In this case, we wonder who will implement the tender requirements.
Generally, it is very strange how the state got hold of such a huge private business. On the other side, nobody mentions the obligations of the company towards the state budget. It is clear that famous product of the GLC “Lotto” is not as popular as it was last year. Consequently, the Company faced problems with the budgeted profit. So, the GLC will hardly implement the assumed responsibility towards the state.
The state got hold of the business of the former defense minister and businessman Davit Kezerashvili in order to increase rentability of the Georgian Post. The question is the rentability of which business should have been increased with this operation.
In fact, the deal was acceptable for both parties if both businesses continue activities in future too. First of all, this deal demonstrates that Kezerashvili has interests in the Georgian Post too. Generally, whatever becomes target of Kezerashvili’s interest becomes his property too… so Georgian Post will also become part of his monopolist scheme.
We should recall another interesting fact – for uncertain reasons business interests of Kezerashvili are always ultimate for the government of Georgia. For example, draft-laws were adopted in favor of the lottery company. Furthermore, lately, exclusive rights were granted to the Georgian Lottery Company as a state entity.
In accordance to the Law of Georgia on State Purchases, a state institution cannot purchase materials and service of over 1 million GEL without international tender. However, the GLC was allowed to purchase the property of about 3 million GEL without tender. The resolution states that when purchasing the property, the procedures defined by the international organizations and states shall be applied.
According to the regulation, the Company shall purchase property according to the preliminarily worked out annual plan. Materials and service can be purchased through the negotiation with one person unless the presumed price of the property is no more than 3 million GEL. The purchase can be implemented in accordance to the Law on State Purchases via online tender and simplified online tender.
Another detail is interesting in this resolution of the government. “Georgian Lottery Company can purchase the materials and service of no more than 3 million GEL not only without international tender but through the negotiations with one person. Here, one more paragraph of the Law on State Purchases is neglected. In accordance to the law, generally, state institution cannot purchase property of more than 50 000 GEL without tender. However, the government’s resolution entitled the GLC to purchase the property without any tender through the negotiation of only with private person.
After all, if the Company intends to fairly purchase the property, why it needed the abovementioned privileges. Generally, much money can be earned from state purchases. Winning of various tenders by the businessmen close to the governmental officials is a usual fact. For example, the story about Kezerashvili and his company UniGroup.
UniGroup LLC provides the Fuel Company Lukoil with marketing and distribution service. UniGroup has won almost every state tender on fuel purchase announced recently. So, UniGroup sells the fuel imported by Lukoil. It has solid contracts with the ministries which waste much fuel. It is interesting, how the company without even a website, manages to win governmental tenders. And how it defeats other companies with its tender offers, when it does not import the fuel itself. They sell the fuel of other companies. But everything will get clear after we learn that Davit Kezerashvili is the owner of the UniGroup.
After the government passed the abovementioned resolution, Kezerashvili’s company, who is under official patronage of the state, obtained right to spend the state funds according to its own decision and the funds can reach even 3 million GEL each time (!).