საინგილოდან მამა ბასილი გამოაძევეს
საინგილოდან ერთადერთი ქართველი მოძღვარი, მამა ბასილი გამოაძევეს. მამა ბასილი კახის წმინდა გიორგის ეკლესიაში მსახურობდა. გამოძევებამდე კახის რაიონის უშიშროების სამსახურის თანამშრომლებმა ეკლესიის ეზოს კეთილმოწყობა და ტაძრის ფასადის შეთეთრებაც აუკრძალეს, სამუშაოების დროს კი მორჩილები ხარაჩოებიდან ჩამოყარეს.
მამა ბასილზე ზეწოლის შესახებ ინფორმაციები ჯერ კიდევ მაისში გავრცელდა. კახის მაცხოვრებლები ამბობდნენ, რომ სხვა მღვდლებმა ასეთ ზეწოლას ვერ გაუძლეს და საინგილოდან წავიდნენ. მამა ბასილი კი შეურაცხყოფას მოთმინებით იტანდა.
„მამაოს ძალიან ემუქრებოდნენ და ავიწროვებდნენ, შეურაცხყოფას აყენებდნენ. აიძულებდნენ, რომ აქედან წასულიყო. მაგალითად, აღდგომის მეორე დღეს საფლავების კურთხევა აუკრძალეს“, - აღნიშნა ალიბეგლოს მკვიდრმა თ. ბ-შვილმა.
„კახის წმინდა გიორგის ეკლესიის ეზოში მოძღვარის კურთხევით ყვავილები დავრგეთ, მაგრამ უშიშროების თანამშრომლებმა დაგვაგლეჯინეს. ეკლესია ნახევრად არის გარედან გათეთრებული. მორჩილები ხარაჩოებიდან ჩამოყარეს და სამუშაოების დამთავრების უფლება არ მისცეს“, - გვითხრა კახის ერთ-ერთმა მცხოვრებმა, რომელმაც გვთხოვა, მისი ვინაობა არ გაგვემჟღავნებინა.
„მოძღვარს მარტო არსად წასვლის საშუალებას არ აძლევდნენ. ყველგან თან დასდევდნენ, უთვალთვალებდნენ და ისმენდნენ ეკლესიაში ვინ რაზე ვლაპარაკობდით. რასაც მამაოს შევჩივლებდით ხოლმე, იმ ამბებზე უშიშროების თანამშრომლები მოდიოდნენ სახლში და გვემუქრებოდნენ“, - აღნიშნა თ. თ-შვილმა.
კომენტარისთვის ხორნაბუჯისა და ჰერეთის ეპისკოპოსს მელქისედეკს დავუკავშირდით. ეპისკოპოსმა მამა ბასილზე ზეწოლა და მოძღვარის ჰერეთიდან გამოძევების ფაქტი უარყო. „პატრიარქის კურთხევით მამა ბასილი გადმოყვანილ იქნა თბილისში, კახში კი მამათა მონასტერმა დაიწყო ფუნქციონირება და მამა დემეტრე გაიგზავნა საქართველოდან, რომელიც არის ბერი. მე სხვა არაფერი ვიცი“, - განაცხადა ეპისკოპოსმა.
შეგახსენებთ, რომ 6 მაისს, გიორგობას, კახის წმინდა გიორგის ეკლესიაში წირვა - ლოცვა მეუფე მელქისედეკმა აღავლინა. ქადაგების დროს მეუფემ განაცხადა, რომ რაც საინგილოში ხდება, ძალიან ცუდია. „მრევლი შემცირებულია. მე ძმობა ცალმხრივი არ ვიცი. მოვუწოდებ ქართულ მხარეს, საქართველოს ხელისუფლებას, რომ აქ მცხოვრებ ქართველებს, რომლებიც წინააღმდეგობის მიუხედავად ინარჩუნებენ ქართულ ტრადიციებს, კულტურას, ენას და სარწმუნოებას, ყურადღება მიაქციოს“, - აღნიშნა ეპისკოპოსმა.

Father Basili Driven Out from Saingilo
The only Georgian priest father Basili was driven out of Saingilo. Father Basili was serving in Kakhi St. George Church. Before driving him out, security officials of Kakhi region prohibited him to whitewash the temple facade or arrange the church yard. The workers were thrown down from the scaffolds.
Information regarding the pressure against Father Basili was disseminated in May. Kakhi residents stated that the priests could not endure such pressure and left Saingilo. Mama Basili patiently endured the insult.
“Father Basili was threatened and oppressed. He was forced to leave this place. For example, he was prohibited to sanctify the graveyards on the second day of Easter,” – stated resident of Alibeglo T. B-shvili.
“We planted flowers in the yard of Kakhi St. George church, but the security officials made us pluck them out. The church was half whitewashed from the outside. The church workers were thrown down from the scaffolds and were not allowed to finish the work,” – stated one of the residents who did not say his name.
“The priest was not allowed to go alone anywhere. People followed him everywhere, spied on him and eavesdropped to find out what we talked about in the church. When we complained about something to Father Basili, the security officials would somehow find it out and threaten us,” – noted T.T-shvili.
We contacted the bishop of Khornabuji and Hereti Melchizedek for the commentary. The bishop denied the fact of driving priest out of Hereti. “By the blessing of Patriarch Father Basili was transferred to Tbilisi and the temple of monks started functioning in Kakhi. Father Demetre was sent out from Georgia. I know nothing more,” – stated the Bishop.
On May 6th, at St. George day, the bishop Melchizedek held a service in Kakhi St. George church. During preaching Melchizedek stated that whatever happens in Saingilo is very bad. “The congregation has been reduced. I do not understand unilateral friendship. I am calling on Georgian side, Georgian government to pay attention to Georgians living here who preserve Georgian traditions, culture, language and faith despite the opposition,” – noted the Bishop.