მოვითხოვთ დაპატიმრებული ადვოკატის დაუყოვნებლივ გათავისუფლებას - არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადება
საქართველოს არასამთავრობო ორგანიზაციები გამოვხატავთ შეშფოთებას  ბათუმის საქალაქო სასამართლოში ადვოკატ რამინ პაპიძის დაპატიმრების ფაქტთან დაკავშირებით.
28 ივლისს რამინ პაპიძე ბათუმის საქალაქო სასამართლოში, 21 მაისის საპროტესტო აქციის მონაწილეების მიერ აჭარის ტელევიზიის ბლოკირებაში ეჭვმიტანილებს იცავდა. აღნიშნულ პროცესზე, პაპიძე შვიდი ბრალდებულიდან ხუთს იცავდა. იგი მოსამართლე ვერა დოლიძემ ჯერ 200 ლარით დააჯარიმა. პაპიძის მიერ გამოხატულ პროტესტს მოსამართლის მხრიდან მისი დარბაზიდან გაძევება მოჰყვა. ადვოკატი სასამართლო სხდომის დარბაზიდან მანდატურებმა გაიყვანეს. ისინი დარბაზიდან გამოსულ ადვოკატზე აგრძელებდნენ ძალის გამოყენებას და როგორც პაპიძე ამბობს, მას ფიზიკური შეურაცხყოფაც მიაყენეს. იმავე საღამოს ბათუმის საქალაქო სასამართლოს თავმჯდომარე თემურ გოგოხიამ ამ ინციდენტის ადმინისტრაციული პროცესი დანიშნა და ადვოკატ რამინ პაპიძეს 10-დღიანი ადმინისტრაციული პატიმრობა შეუფარდა.
მიგვაჩნია, რომ რამინ პაპიძისადმი ადმინისტრაციული პატიმრობის შეფარდებისას ბათუმის საქალაქო სასამართლოს თავმჯდომარე თემურ გოგოხიამ სრულყოფილად არ შეისწავლა ამ საქმის გარემოებები. პროცესზე მან არ მოისმინა თვითმხილველთა ჩვენებები და მხოლოდ მეორე მხარის - სასამართლოს მანდატურების ახსნა-განმარტებას დაეყრდნო.
აღსანიშნავია, რომ მანამდე მოსამართლე ვერა დოლიძემ, 21 მაისის საპროტესტო აქციის მონაწილეთა სასამართლო პროცესის მიმდინარეობისას, ადვოკატი რამინ პაპიძე არაერთხელ დააჯარიმა სხვადასხვა მიზეზით. საერთო ჯამში ჯარიმების თანხამ 3 100 ლარი შეადგინა.
დაპატიმრების დღესვე რამინ პაპიძემ პროტესტის ნიშნად მშრალი შიმშილობა გამოაცხადა და დღემდე შიმშილობს.
მივმართავთ საერთაშორისო ორგანიზაციებს და საქართველოში აკრედიტებულ დიპლომატიურ კორპუსს, დაინტერესდნენ ამ საქმით და შეისწავლონ სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილება, ასევე მონიტორინგი გაუწიონ ადვოკატის უფლებების დაცვას გამოცხადებული შიმშილობის პროცესში.
მიგვაჩნია, რომ ადვოკატი რამინ პაპიძე ხელისუფლების პოლიტიკური ოპონენტების უფლებების დაცვის გამო იდევნება. ბათუმის საქალაქო სასამართლოს მიკერძოებული გადაწყვეტილება სწორედ ამაზე მეტყველებს.

Statement of the Non-Governmental Organizations – We Request Immediate Release of the Detained Lawyer
Georgian non-governmental organizations are concerned about the detention of the lawyer Ramin Papidze in the Batumi City Court.
On July 28, Ramin Papidze represented the suspected people for the blockade of the Adjara TV-Company during the protest demonstration on May 21 at the Batumi City Court. At the trial, Papidze represented five out of seven accused. Judge Vera Dolidze initially fined him with 200 GEL and after the lawyer protested it, the judge expelled him out of the courtroom. The bailiffs took the lawyer out and outside the hall they started to physically abuse Papidze as he alleges. On the same evening, chairperson of the Batumi City Court Temur Gogokhia scheduled administrative hearing on the incident and sentenced Papidze to 10-day administrative imprisonment.
We think when imposing the administrative imprisonment on Ramin Papidze, Chairman of the Batumi City Court Temur Gogokhia did not completely study the case circumstances. He did not hear the statements of the witnesses and relied only on the statements of the court bailiffs who represented the opposite side in the trial.
It is noteworthy that before that Judge Vera Dolidze fined lawyer Ramin Papidze several times during the court hearings on the participants of the May 21 protest demonstrations for various reasons. The total amount of the imposed fine is 3 100 GEL.
On the day of detention, Ramin Papidze started dry hunger-strike and still continues it.
We appeal to international organizations and diplomatic corps accredited in Georgia to get interested in this case and study the fairness of the court judgment, and to monitor the lawyer’s rights during the hunger-strike.
We believe lawyer Ramin Papidze is persecuted by the government because he defended the political opponents of the authority. The impartial judgment of the Batumi City Court proves our assumptions.