სახალხო დამცველი ციხეების ლიკვიდაციას ითხოვს
სახალხო დამცველის აპარატის პრევენციისა და მონიტორინგის დეპარტამენტმა დასავლეთ საქართველოს სასჯელაღსრულების დაწესებულებების მონიტორინგი ბათუმის მე-3 და ზუგდიდის მე-4 ციხეების შემოწმებით დაასრულა და წინასწარი დასკვნაც მოამზადა. ამ ორი დაწესებულების ლიკვიდაციას სახალხო დამცველი ჯერ კიდევ 2009 წლიდან ითხოვს. რეკომენდაცია არც ახლა შეცვლილა.
სახალხო დამცველი გიორგი ტუღუში აცხადებს, რომ ზუგდიდისა და ბათუმის სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში შექმნილი ვითარება ხონის დაწესებულებაში არსებული მდგომარეობის მსგავსია და მათი ლიკვიდაციაც მოშლილი ინფრასტრუქტურისა და, ზოგადად, სიძველის გამო სახალხო დამცველმა დიდი ხანია მოითხოვა. მონიტორინგის ჯგუფის წევრთა შეფასებით,არც ბათუმის და არც ზუგდიდის ციხეები აღარ ექვემდებარება რემონტს. სწორედ ამის გამოა, რომ შეუძლებელი ხდება მღრღნელებისა და პარაზიტების განადგურება.
გიორგი ტუღუში გვეუბნება, რომ პატიმართა მიმართ მოპყრობის პრობლემა ბათუმისა და ზუგდიდის ციხეებში ნაკლებად მწვავეა, მაგრამ პირობები, რომლებშიც პატიმრებს სასჯელის მოხდა უწევთ, არანაკლებ მძიმეა, ვიდრე პატიმრებისათვის ფიზიკური შეურაცხყოფის მიყენება: „მართლა ვერ ვიტყვი, რომ პატიმართა მიმართ მოპყრობის კუთხით ბათუმის ან ზუგდიდის ციხეები განსაკუთრებული პრობლემებით გამოირჩეოდეს, მაგრამ, სამაგიეროდ, ზუგდიდი არის ერთ-ერთი ყველაზე ძველი და ამორტიზებული დაწესებულება, ასევე ბათუმიც ვერანაირ სტანდარტს ვერ პასუხობს და არანაირი პირობა არ არის შექმნილი იმისათვის, რომ ადამიანმა სასჯელი მოიხადოს. ბოლო რამდენიმე წელია, კატეგორიულად მივუთითებ, რომ ეს დაწესებულებები არის დასახური“.
ბათუმის N3 დაწესებულების ლიმიტი 557 პატიმარს შეადგენს, დღეს იქ სასჯელს 652 ადამიანი იხდის. ზუგდიდის N4 დაწესებულების ლიმიტი 305-ა, მონიტორინგის დროს კი განთავსებული იყო 378 პატიმარი.
სახალხო დამცველის ინფორმაციით, მათ შეზღუდული აქვთ მიმოწერის უფლება, მიეწოდებათ მხოლოდ გაზეთი ”კვირის პალიტრა” და რამდენიმე დასახელების ჟურნალი, სხვა გაზეთები მათთვის ხელმიუწვდომელია. ბათუმის დაწესებულებაში, მაგალითად, პრობლემაა სატელეფონო კავშირი, რომელიც წლების განმავლობაში ვერ მოგვარდა: „ბოლო ხუთი წელია, ციხის ადმინისტრაცია ამბობს, რომ მოპარულია სატელეფონო კაბელი, ხან კაბელი სველდება და ზიანდება. ფაქტია, რომ პატიმრები ტელეფონით ვერ სარგებლობენ დ ამ მხრივ განსაკუთრებით მძიმეა უცხო ქვეყნების მოქალაქეების მდგომარეობა, რომლებსაც ოჯახებთან მხოლოდ სატელეფონო კონტაქტი აქვთ“.
სახალხო დამცველის აპარატის გეგმური მონიტორინგის წინასწარ შედეგებს 2 სექტემბერს გამოეხმაურა ეკა ბესელია, ლიდერი მოძრაობისა „სოლიდარობა უკანონო პატიმრებს“, და თქვა, რომ ვითარება სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში უკვე დიდი ხანია ყველანაირ დასაშვებ ზღვარს გასცდა და დღეს ეს ვითარება კრიტიკულს უთანაბრდება: „ამის დასტურია თავად სახალხო დამცველის მონაცემები, რომლის მიხედვითაც უკვე 2011 წლის პირველ ნახევარში გარდაცვლილ პატიმართა რიცხვი (67) გაცილებით მეტია, ვიდრე ამავე პერიოდში, 2010 წელს. რაც ასევე ძალიან ყურადსაღებია - ესაა ცემისა და წამების ფაქტები. რამდენიმე თვეა მიმდინარეობს გამოძიება, მაგრამ არც ერთ საქმეზე არ არის შედეგი. მაგალითად, ერთ-ერთი ბოლო ფაქტი გლდანის საპყრობილეში პატიმარ არქანიას წამების ფაქტია...“
ეკა ბესელია საერთაშორისო ორგანიზაციებს კიდევ ერთხელ გაუგზავნის იმ მთავარ მოთხოვნებს, რომლებსაც უკვე ორი თვეა მოძრაობა აყენებს. ესენია მინისტრის, ხათუნა კალმახელიძისა და გლდანის მე-8 და რუსთავის მე-6 საპყრობილეების უფროსების პასუხისმგებლობის დაყენების საკითხი, მეორე მოთხოვნა უკავშირდება საზოგადოებრივი მონიტორინგის საბჭოს შექმნას და მესამეა პატიმართა წამებისა და გარდაცვალების ყველა ფაქტის სრულყოფილად გამოძიება.
რადიო თავისუფლება უკვე მერამდენე თვეა ამაოდ ცდილობს მიიღოს პასუხები სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა სამინისტროსგან ყველა იმ პრობლემის შესახებ, რომელზეც უფლებადამცველები ლაპარაკობენ. ჩვენ დავინტერესდით, როგორია კომუნიკაცია სახალხო დამცველსა და სასჯელაღსრულების დეპარტამენტს ან ეკა ბესელიას მოძრაობასა და აღნიშნულ სახელმწიფო სტრუქტურას შორის. ირკვევა, რომ კომუნიკაციის პრობლემა არამხოლოდ მედიას აქვს:
გიორგი ტუღუში: „გვაქვს ოფიციალური მიმოწერა, მოგვდის ხოლმე პასუხებიც. აქედან ნაწილი სრულყოფილი პასუხია, ხანდახან - არასრული და ხანდახან - აბსურდული“.
ეკა ბესელია: „250 წერილი გავუგზავნეთ სამინისტროს და აქედან ნახევარზე გვიპასუხა, მაგრამ პასუხების უმრავლესობა ბუნდოვანია...“
ჩვენ კი სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსმა თეა სუხიშვილმა ჩვენს მორიგ მცდელობაზეც მიგვეღო პასუხი მხოლოდ დაპირებით გვიპასუხა, რომელიც ამჯერადაც დაპირებად დარჩა.

Public Defender for Liquidation of Prisons
Prevention and monitoring department of the Public Defender’s Office of Georgia finished monitoring of penitentiary institutions in the western Georgia by visiting Batumi Prison # 3 and Zugdidi Prison # 4; the preliminary report of the monitoring was also prepared. The Public Defender of Georgia has been requesting to liquidate those two institutions since 2009.
Public Defender Giorgi Tugushi said the situation in Zugdidi and Batumi penitentiary institutions are equal to the situation in Khoni prison where poor and outdated infrastructure became reason for the Public Defender to request liquidation of the custody long ago. The monitoring team members said Batumi and Zugdidi prisons cannot be renovated. Relatively, the prison administration cannot clean the institution from rodents and parasitizes.
Giorgi Tugushi said the treatment of inmates in Batumi and Zugdidi prisons is less problematic but the conditions there are as grave as physical assault of prisoners. “I cannot say that prisoners are seriously abused in Batumi or Zugdidi custodies; but, Zugdidi prison is one of the oldest and most amortized institutions in Georgia; the Batumi prison does not comply with any standards either and there are no conditions for prisoners to serve their terms. I have been requesting to close those institutions for the last few years already.”
The limit of inmates in Batumi prison # 3 is 557; though today 652 convicted people are serving their terms there. The Zugdidi prison # 4 can receive maximum 305 prisoners but during the monitoring there were 378 prisoners there.
According to the Public Defender, the prisoners have limited access to communication; they receive only newspaper “Kviris Palitra” and several magazines; other newspapers are not available for them. Batumi prison has had phone problem for several years already. “The prison administration has been claiming for the last five years that the phone cables were stolen, or got damp and damaged, etc. In fact, the prisoners cannot call by phone and the situation about foreign prisoners is particularly urgent who can contact their family members only by phone.”
Eka Beselia, leader of the movement Solidarity with Illegal Prisoners, responded to the preliminary results of the planned monitoring of the Public Defender’s Office on September 2. She said the situation in penitentiary institutions has been beyond all limits for a long time already and today the situation is almost critical. “The information released by the public defender proves our allegations. According to their information, the number of dead prisoners in first half of 2011 (67) is more than the mortality level in the first half of 2010. We should pay particular attention to facts of physical assault and torture as well. We have been investigating the facts for several months already but no results yet. For example, one of the most recent prison incidents is torture of prisoner Arkania in Gldani prison…”
Eka Beselia repeatedly petitioned to international organizations with their requests which were raised two months ago. These are punishment of the Minister of Corrections and Legal Aid of Georgia Khatuna Kalmakhelidze and directors of Gldani prison # 8 and Rustavi prison # 6. Their second request is to set up public monitoring council and the third is thorough investigation of torture and death facts of prisoners.
Radio “Liberty” has been trying to get replies from the Ministry of Corrections and Legal Aid about all the problems which are largely discussed by human rights defenders. We were curious about communication between the public defender and the penitentiary department or between Eka Beselia’s organization and the penitentiary department. Apparently, not only media encounters problems when referring to this institution.
Giorgi Tugushi: “We send official letters to each other. Part of their replies is complete; sometimes we receive incomplete replies and sometimes absurd letters too.”
Eka Beselia: “We have sent 250 letters to the Ministry and received replies on half of them; however most of their replies are very obscure…”
The head of public relation department of the Ministry Thea Sukhishvili promised us to reply to our questions, though she did not keep her promise again.