ოსურმა მხარემ 15-დან 7 პატიმარი გაათავისუფლა
მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრის ინფორმაციით, ოსურმა მხარემ ბოლო 2 თვის განმავლობაში დაკავებული 15 ქართველიდან, 7 პატიმარი გუშინ გაათავისუფლა. ამ ინფორმაციას საქართველოს შსს-ს ანალიტიკური დეპარტამენტის უფროსი შოთა უტიაშვილიც ადასტურებს.
საქართველოს 8 მოქალაქე, მათ შორის 22 აგვისტოს დაკავებული მცხეთის რაიონის სოფელ ძალისში მცხოვრები ძმები - 21 და 23 წლის შოთა და გიგა ბზარაშვილები და მათი ბიძა, 33 წლის ელიზბარ ბზარაშვილი ისევ პატიმრობაში რჩებიან.
2 სექტემბერს გამართულ ქართულ-ოსურ ორმხრივ შეხვედრაზე ოსურმა მხარემ დაკავებული ბზარაშვილების გათავისუფლებაზე უარი თქვა. როგორც საქართველოს შსს-ს ანალიტიკური დეპარტამენტის უფროსმა შოთა უტიაშვილმა განაცხადა, ოსმა დე ფაქტო სამართალდამცავებმა დაკავებულებს ბრალი საზღვრის უკანონო გადაკვეთისთვის წაუყენეს.
მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრი დაკავებული შოთა და გიგა ბზარაშვილების დედას, ლია ხატისაშვილსაც დაუკავშირდა. ხატისაშვილის ინფორმაციით, ოსი სამართალდამცავები ბზარაშვილების გასამართლებას აპირებენ.
„ახლა ვესაუბრეთ საქართველოს შსს-ს თანამშრომლებს. გვითხრეს, რომ მთავარი მიზეზი, რის გამოც ჩემს შვილებს და მაზლს არ ათავისუფლებენ, არის ის, რომ მათ იარაღი ჰქონდათ. ყველამ იცის, რომ ისინი სანადიროდ იყვნენ წასულები. თან სამი სანადირო თოფი ჰქონდათ წაღებული. სამივე თოფი გაფორმებული იყო და ნადირობის ნებართვაც ჰქონდათ. არ ვიცი, რა გვეშველება. დღეს ისიც ვერ მითხრეს, მომდევნო შეხვედრა ოსურ მხარესთან როდის გაიმართება, ან საერთოდ გაიმართება თუ არა“, - აღნიშნა ლია ხატისაშვილმა.
მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრის ინფორმაციით, საუბარია რუსული წარმოების MC ტიპის ნახევრად ავტომატურ იარაღზე, რომელიც ერთდროულად 5 პატრონას ისვრის. საქართველოში ამ ტიპის იარაღით ნადირობა კანონით დაშვებულია.
მცხეთის რაიონის სოფელ ძალისში მცხოვრები ძმები - 21 და 23 წლის შოთა და გიგა ბზარაშვილები და მათი ბიძა, 33 წლის ელიზბარ ბზარაშვილი ოსმა სამართალდამცავებმა „საზღვრის უკანონო გადაკვეთის“ ბრალდებით 22 აგვისტოს, ახალგორთან დააკავეს. ახალგაზრდები გორის რაიონის სოფელ წითელუბნის მიმდებარე ტერიტორიაზე მწყერზე ნადირობდნენ.

Ossetian Side Released 7 out of 15 Prisoners
According to the Information Center of Mtskheta-Mtianeti, Ossetian side has released seven out of recently captured 15 Georgian prisoners. Head of Analytic Department of the Georgian MIA Shota Utiashvili confirmed the information.
Eight citizens of Georgia, among them brothers Shota and Giga Bzarashvilis, 21 and 23, and their uncle Elizbar Bzarashvili, 33, – detained in Dzalisi village in Mtskheta district on August 22, are still in Tskhinvali prison.
On September 2, during the Georgian-Ossetian negotiation the Ossetian side refused to release Bzarashvilis from prison. Shota Utiashvili said Ossetia de-facto law enforcement officers detained them for illegal crossing of border.
Information Center of Mtskheta-Mtianeti got in touch with Bzarashvilis’ mother Lia Khatisashvili who said Ossetian law enforcement bodies intend to judge Bzarashvilis.
“We have talked with the Georgian MIA officers who said the main reason for not releasing my sons is that they had guns with them. Everybody knows that they went hunting. They had three hunting-guns with them. All of them were officially registered and they had permission on hunting too. I do not know what will happen. Today they could not tell me when next meeting with the Ossetian side will be held, if any at all,” said Lia Khatisashvili.
According to the ICMM, the detainees had Russian produced MC semi-automatic firearm which shoots 5 bullets simultaneously. Hunting with this gun in Georgia is allowed.
Brothers Bzarashvilis and their uncle Elizbar Bzarashvili from Dzalisi village in Mtskheta district were detained by Ossetian law enforcement officers for illegal crossing of border on August 22 near Akhalgori district. The young people were hunting near Tsitelubani village in Gori district.