დუშეთში გლეხები ჰიბრიდული ჯიშის სიმინდის მოსავლით უკმაყოფილოები არიან
დუშეთის რაიონში მცხოვრები გლეხები ჰიბრიდული ჯიშის სიმინდის მოსავლით უკმაყოფილოები არიან. როგორც მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრს სულიკიანთ დასახლებაში მცხოვრებმა ჯუმბერ ფრიდონაშვილმა განუცხადა, 10 კგ ჰიბრიდული ჯიშის სიმინდი ნახევარ ჰექტარზე დათესა. სიმინდმა გვალვას ვერ გაუძლო და ძალიან „გაუმართლებს“, თუ 10 ტომარა სიმინდს მოტეხავს.
„ნაკვეთი სამჯერ გავთოხნე, გვარჯილაც შევიტანე, მიწა კულტივატორით გავაფხვიერე. ნაკვეთი ძალიან კარგად დავამუშავე, მაგრამ სულ ტყუილად. მიწაც ტყუილად მოვაცდინე და ფულიც დავკარგე. მოსავალი არ მომივიდა. ქართული სიმინდი რომ დამეთესა, უკეთესი მოსავალი მექნებოდა. ქვეყნის დასაცინი გავხდი,“ - ამბობს ჯუმბერ ფრიდონაშვილი.
დუშეთის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოადგილის მანანა ნარიმანიძის განცხადებით, რაიონში ამერიკული სიმინდი 53.5 ჰა ფართობზე დაითესა. ადგილობრივი ხელისუფლება 1 ჰა-ზე დაახლოებით 9-12 ტონა სიმინდის მოსავალს ვარაუდობს.

Peasants in Dusheti District Displeased with Hybrid Corn
Peasants living in Dusheti region are displeased with the hybrid type corn taken as a harvest. As Jumber Pridonashvili from Sulikiant settlement stated to Mtskheta-Mtianeti Information Center, he planted 10 kg hybrid type corn at half of the hectare. The corn could not endure the drought and he would be lucky to get 10 sacks of corn.
“I dug the land three times. I added some saltpeter as well. I cultivated the land but in vain. I lost money and wasted the land. I had no harvest. I could have had better harvest. I became ridiculed by the state,” – states Jumber Pridonashvili.
According to the statement of Dusheti municipality deputy Governor Manana Narimanidze, American corn has been planted at 53.5 hectare land. The local government assumes to harvest approximately 9-12 hectare corn at 1 hectare.