სახალხო დამცველი მთავარი პროკურორისგან მოიხოვს, დაიწყოს გამოძიება ქარხანა „ჰერკულესის“ გაფიცული თანამშრომლების დაკავების ფაქტთან დაკავშირებით
20 სექტემბერი, 2011
საქართველოს სახალხო დამცველი ,,საქართველოს სახალხო დამცველის შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 21-ე მუხლის ,,გ“ ქვეპუნქტის საფუძველზე წინადადებით მიმართავს საქართველოს მთავარ პროკურორს,  დაიწყოს გამოძიება ქ.ქუთაისში მიმდინარე მუშათა საპროტესტო აქციის დროს სამართალდამცავთა მიერ 2011 წლის 13 და 15 სექტემბერს განხორციელებული ქმედებების თაობაზე და შესწავლილ იქნას გაფიცულ მუშათათვის აქციის ჩატარებისას სამართალდამცავთა მხრიდან ხელის შეშლის, აქციის დაშლისა და მათი დაკავების ფაქტები.
საქართველოს სახალხო დამცველმა შეისწავლა ქ.ქუთაისის მეტალურგიული ქარხანა „ჰერკულესის“ მიმდებარე ტერიტორიაზე მიმდინარე მუშათა გაფიცვის დაშლის ფაქტი. საქართველოს სახალხო დამცველის წარმომადგენლებმა ახსნა-განმარტებები ჩამოართვეს თავად აქციის მონაწილეებს, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის წარმომადგენელს, რომელიც ახორციელებდა გაფიცულთა იურიდიულ დახმარებას და საქართველოს მეტალურგიული, სამთო და ქიმიური მრეწველობის  მუშაკთა პროფესიული კავშირის პრეზიდენტს, თამაზ დოლაბერიძეს. საქართველოს სახალხო დამცველის წარმომადგენლებმა, საქმეზე არსებული გარემოებების სრულყოფილად შესწავლის მიზნით, სცადეს ქარხანა „ჰერკულესის“ ადმინისტრაციასთან შეხვედრა და მათგან ზემოაღნიშნულ ინციდენტებზე ახსნა–განმარტების მოპოვება, თუმცა ქარხნის ადმინისტრაციამ შეხვედრასა და ახსნა–განმარტების მიცემაზე უარი განაცხადა.
მოპოვებული ახსნა-განმარტებებიდან ირკვევა, რომ ქარხანაში არსებული შრომის მძიმე პირობების გამოსწორების მოთხოვნით, დასაქმებულებმა ქარხნის მიმდებარე ტერიტორიაზე გაფიცვა დაიწყეს.  რამდენიმე მათგანმა პროტესტის უკიდურეს ფორმას - შიმშილობას მიმართა. გაფიცვის მიმდინარეობისას ადგილი ჰქონდა რამდენიმე ინციდენტს, რომლის დროსაც დაირღვა გაფიცვის მონაწილეთა უფლებები.
კერძოდ, 2011 წლის 13 სექტემბერს აქციის მიმდინარეობისას აქციის მონაწილეებმა დადგეს კარავი. კარვის დადგმიდან რამდენიმე წუთში ადგილზე მივიდნენ სამართალდამცავი ორგანოს თანამშრომლები. მათ გაფიცულებს კარვის აღება მოსთხოვეს. სამართალდამცავებმა კარავი დაშალეს და პოლიციის ავტომანქანაში მოათავსეს. მოგვიანებით, 10-15 წუთში, სამართალდამცავებმა კარავი მფლობელებს დაუბრუნეს. აღნიშნული ინციდენტის შემდეგ გაფიცვა გაგრძელდა, თუმცა გაფიცულთა განმარტებით, მათ კარვის დადგმა აღარ უცდიათ.
საქართველოს სახალხო დამცველისათვის მიცემული ახსნა-განმარტებებისა და  საინფორმაციო საშულებების მიერ გავრცელებული კადრების თანახმად, არც აქციის მიმდინარეობისას და არც კარვის დადგმის დროს არ მომხდარა „შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ“ საქართველოს კანონის მიერ დადგენილი მოთხოვნების დარღვევა.
რაც შეეხება 2011 წლის 15 სექტემბერს განვითარებულ მოვლენებს, საქართველოს სახალხო დამცველისთვის მიცემული ახსნა-განმარტებების თანახმად, დაახლოებით 21:30 საათზე, აქციის მიმდინარეობის ადგილზე მივიდა საპატრულო პოლიციის დაახლოებით 30 ეკიპაჟი. პოლიციის თანამშრომლებმა მოითხოვეს აქციის დაშლა და დააკავეს აქციის მონაწილეთა ნაწილი. საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ადვოკატის, რევაზ თოფურიას ახსნა-განმარტების თანახმად, ის თამაზ დოლაბერიძესთან ერთად, რამდენიმე საათის განმავლობაში ეძებდა დაკავებულებს ქ.ქუთაისის დროებითი მოთავსების იზოლატორში და პოლიციის სხვადასხვა განყოფილებებში, თუმცა დაკავებულებთან შეხვედრა მხოლოდ მათი გათავისუფლების შემდგომ მოახერხა. ადვოკატისა და აქციის მონაწილეთა ახსნა-განმარტებების თანახმად, აქციის მონაწილეები რამდენიმე საათის განმავლობაში იმყოფებოდნენ ქუთაისის  შს საქალაქო  სამმართველოში, სადაც მათ დააწერინეს ხელწერილები იმის თაობაზე, რომ დასაქმებულები აღარ გააგრძელებდნენ გაფიცვაში მონაწილეობას და დაუბრუნდებოდნენ სამსახურს, წინააღმდეგ შემთხვევაში პასუხს აგებდნენ კანონით დადგენილი წესით. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ დაკავებული აქციის მონაწილეებიდან მხოლოდ სამმა პირმა განაცხადა თანხმობა ახსნა–განმარტება მიეცა საქართველოს სახალხო დამცველისთვის, მათი ვინაობის კონფიდენციალურად დატოვების პირობით, ხოლო დანარჩენებმა აღნიშნული ინფორმაცია მხოლოდ ზეპირი საუბრისას დაადასტურეს.
ჩვენს ხელთ არსებული ახსნა-განმარტებების თანახმად, არც დაკავებისას და არც მის შემდგომ სამართალდამცავთა მხრიდან არ მომხდარა აქციის მონაწილეთათვის მათი დაკავების საფუძვლის განმარტება, ამასთან, მათი პოლიციის შენობაში ყოფნის პერიოდში ე.წ ხელწერილების გარდა არ შემდგარა არანაირი სამართლებრივი დოკუმენტი.

Based on Paragraph C of Article 21 of the Law of Georgia on the Public Defender of Georgia, the Public Defender has addressed the Prosecutor General of Georgia with a recommendation to launch investigation into the actions carried out by law enforcers on September 13 and 15, 2011, during the workers’ protest in Kutaisi, and to study the facts of hindering workers from holding the protest, dispersal of the protesters, and their detention by law enforcement officers.
The Public Defender of Georgia has studied the fact of dispersal of workers’ strike in the area adjacent to the Hercules metallurgic factory in Kutaisi. Representatives of the Public Defender took explanatory notes from the protest participants themselves, a representative of the Georgian Young Lawyers Association who provided legal assistance for the workers on strike, and the President of the Trade Union of Metallurgy, Mining and Chemical Industry Workers of Georgia, Tamaz Dolaberidze. In order to study the circumstances of the case better, the Public Defender’s representatives tried to meet the administration of the Hercules factory and obtain their explanatory notes on the aforementioned incident, but the administration refused to meet with them and give them explanatory notes.
The explanatory notes that the representatives obtained make it clear that the employees of the factory went on strike with the demand to improve the hard working conditions in the factory. Several of them resorted to the most extreme form of protest – a hunger strike. The strike involved several incidents in which the rights of the strikers were violated.
In particular, on September 13, 2011, during the protest, the protest participants set up a tent. A few minutes after the tent was set up, officers of the law enforcement body came to the protest site. They demanded that the protest participants remove the tent. The law enforcers took the tent apart and put it in a police car. Later, in 10-15 minutes, the law enforcers returned the tent to its owners. After the aforementioned incident, the strike went on, though, as the strikers explain, they didn’t try to set up the tent again.
In accordance with the explanatory notes given to the Public Defender and the footage disseminated by news outlets, the strikers didn’t violate the requirements established by the Law of Georgia on Meetings and Manifestations either during the protest or when they were setting up the tent.
As for the events of September 15, 2011, according to the explanatory notes given to the Public Defender, at about 21:30, about 30 crews of the Patrol Police came to the site of the protest. The police officers demanded that the protest disperse and detained a part of the protest participants. According to the explanatory note of the lawyer of the Georgian Young Lawyers Association, Revaz Topuria, he, together with Tamaz Dolaberidze, searched for the detainees in the Kutaisi Temporary Detention Isolator and different police stations for several hours, though he was only able to meet them after they had been released. According to the explanatory notes of the lawyers and the protest participants, the protest participants spent several hours in the Kutaisi City Division of the MIA where they were made to write assurances that they would not continue to take part in the strike and go back to work. Otherwise, they would be held responsible in the manner prescribed by law. It should also be mentioned that only three of the detained protest participants agreed to give an explanatory note to the Public Defender of Georgia, on the condition that their identity would remain confidential, while the others only confirmed the aforementioned information orally.
According to the explanatory notes at our disposal, the law enforcers didn’t explain to the protest participants why they were detained either when they were detained or afterwards. At the same time, apart from the so-called assurances, no legal documents were drawn up while they were held in the police building.