26 მაისს დაზარალებული ჟურნალისტების სარჩელთან დაკავშირებით 10 მოწმე დაიკითხება
26 მაისის მოვლენებისას დაზარალებული ჟურნალისტების სარჩელთან დაკავშირებით სასამართლო 10 მოწმეს დაკითხავს.
აღნიშნულ სარჩელთან დაკავშირებით თბილისის საქალაქო სასამართლოში მოსამზადებელი სხდომა დასრულდა.
მოსამართლე თეა თადაშვილმა დააკმაყოფილა მოსარჩელე მხარის ადვოკატის შუამდგომლობა 10 მოწმის დაკთხვასთან დაკავშირებით.
სასამართლო პროცესი 26 ოქტომბერს, 11.00 საათზე განახლდება. მოპასუხე მხარე - შინაგან საქმეთა სამინისტრო შესაგებელს წარადგენს, რის შემდეგაც სასამართლოს მთავარი სხდომა ჩაინიშნება და მოწმეების დაკითხვის პროცესიც დაიწყება.
ცნობისთვის, შს სამინისტროს წინააღმდეგ სარჩელი სასამართლოში შვიდმა განმცხადებელმა შეიტანა - „ნეტგაზეთის“ ჟურნალისტებმა კონსტანტინე სტალინსკიმ და თაზო კუპრეიშვილმა, გაზეთ „გურია ნიუსის“ ჟურნალისტმა ნატო გოგელიამ, შპს გაზეთმა „ბათუმელები“, შპს „ჩოხატაურის მაცნემ“, შპს „ახალმა ამბებმა“ და შპს რადიოცენტრმა „პლიუსმა“.
ჟურნალისტები და მედიასაშუალებები საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსგან 26 მაისის მოვლენების დროს სამართალდამცველთა მხრიდან მიყენებული ჯანმრთელობის ზიანისა და ტექნიკის დაკარგვით გამოწვეული ზარალის ანაზღაურებას მოითხოვენ.
ჟურნალისტების თქმით, სასამართლოში სამოქალაქო წესით სარჩელის შეტანამდე მათ სისხლის სამართლის საქმის აღძრვის თხოვნით არაერთხელ საქართველოს მთავარ პროკურატურას მიმართეს, მაგრამ ამას შედეგი არ მოჰყოლია.

Ten Witnesses To Be Interrogated Regarding the Lawsuits of Journalists Victimized on May 26
The court will question ten witnesses regarding the suits of journalists victimized during the dispersal of May 26 protest demonstration.
The Tbilisi City Court has already finished preparatory session of those suits.
The next hearing is scheduled at 11:00 am on October 26. The defendant – Ministry of Internal Affairs – will introduce its response to the lawsuit after what the main session of the court will be appointed and the process of witnesses’ interrogation will start.
Seven journalists filed lawsuits VS MIA to the court – journalists of the NetGazeti Konstantine Stalinsky and Tazo Kupreishvili; Nato Gogelia of the newspaper Guria News, Newspaper “Batumelebi” Ltd, Chokhatauri Matsne, Ltd, “Akhali Ambebi” Ltd, and Radio Center “Plus”.
Journalists and media organizations request the Georgian MIA to reimburse the damage caused by law enforcement officers when they injured them and damaged their equipment during the dispersal of May 26 protest demonstration.
Journalists said that before filing lawsuit to the Civil Court, they appealed to the Chief Prosecutor’s Office of Georgia and requested launch of criminal case though in vain.