საცხოვრებლის გარემონტების შემდეგ დევნილ დებს ქუჩაში აგდებენ
რუსთავში ლომოურის ქუჩაზე ოთხსართულიანი სახლის ეზოში ცემენტის ტომრები და მუშების ხელსაწყოები ყრია.  „ოქტომბრის ბოლოს უნდა ჩავაბაროთ ობიექტი და ვჩქარობთ“, – გვიხსნიან მუშები, რომლებიც ამ სახლის კაპიტალურ რემონტზე მუშაობენ. სამუშაობი შენობის ყველა სართულს ეხება. სამშენებლო ხმაურის გარდა, კორპუსის მეორე სართულიდან ბავშვების ჟრიამულიც ისმის.
ხის ხარაჩოს ქვემოთ ასე ოთხი წლის ბიჭია შემძვრალი. თმები, ტანსაცმელი და ფეხსაცმელი სულ გათეთრებია. გვეუბნება, რომ ნიკა ქვია და აქ ცხოვრობს. მას სართულის კიდეში მივყავართ. ჯერ კიდევ გაურემონტებელ ოთახებს იატაკი და კარები არ აქვს. კარის ნაცვლად შინდისფერი ფარდაა ჩამოფარებული. ამFფარდის იქით ნიკას დედა და და გვხვდებიან.
მონიკა დარასელია, აფხაზეთიდან დევნილი: „აფხაზეთიდან დევნილი მარტოხელა დედა ვარ. ორი შვილი მყავს - ნიკოლოზი და ნანუკა. აფხაზეთიდან ჩამოსვლის შემდეგ ბევრ ადგილას ვცხოვრობდით. რუსთავში ლილოს დასახლებიდან გადმოვედი. იქ პროფესიული სასწავლებლის შენობაში ვცხოვრობდი. მძიმე პირობების გამო, მცირეწლოვანი ბავშვი გამიცივდა. დღეს ნიკას ლიმფური კვანძების ტუბერკულიოზი აქვს. ბავშვი რამდენჯერმე სიკვდილის პირას მყავდა. შვილი ექიმებმა გადამირჩინეს, მაგრამ ყოველ ჯერზე საავადმყოფოდან გამოყვანილი შინ ისევ მძიმე პირობებში მიმყავდა და ისევ მიცივდებოდა.
ქვეყანაში არ არსებობს უწყება, ვისთვისაც არ მიმართავს. წერილებს პრეზიდენტსაც ვწერდი. ვუხსნიდი ჩემ მდგომარეობას და ვთხოვდი ჩემთვის საცხოვრებელი მოეცათ. პასუხად მომდიოდა, რომ პრეზიდენტის ადმინისტრაციამ წერილი ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს გადაუგზავნა.  თვითონ ამ სამინისტროდან კი ყოველ ჯერზე ერთი და იგივე პასუხს მწერდნენ - დევნილთა დაკმაყოფილების პროცესი მიმდინარეობს და სხვა ვერაფერს გეტყვითო.
აფხაზეთის დევნილობაში მყოფი მთავრობა  400 ლარით დამეხმარა. მე მათი მადლობელი ვარ. ეს თანხა მაშინ ჩემთვის ძალიან მნიშვნელოვანი იყო. ბავშვი საავადმყოფოდან ახალი გამოყვანილი მყავდა. შემიძლია, ასევე, გაჩვენოთ იმ წერილის ასლიც, რომელიც ამ უწყებამ თვითონ გაუგზავნა ლტოლვილთა სამინისტროს და ჩემ დახმარებას სთხოვს“.
მას ათობით წერილის ასლი აქვს შენახული, სადაც სხვადასხვა უწყებებს დახმარებისთავის მიმართავს. წერილების დიდი ნაწილის ადრესატი ლტოლვილთა სამინისტროა.
„2010 წელს, გაუსაძლისი პირობების გამო, ლილოს დასახლებიდან  რუსთავში გადმოვედი.  ამ შენობაში ჩემი ასევე აფხაზეთიდან დევნილი და და ორი დისშვილი ცხოვრობს. ისინი აქ სამი წელია არიან. ეს შენობა კერძო სასწავლებელი იყო. მოიჯარეს შევეცოდეთ და ჩვენც შემოგვიშვა. დღეს, როცა ეს შენობა რემონტდება, გვეუბნებიან, რომ აქ აფხაზეთიდან დევნილი სხვა ოჯახები უნდა შევუშვათო. გვითხრეს, თუ წინააღმდეგობას გაგვიწევთ, აქედან სპეცრაზმით გაგიყვანთო.  ჩემი და ესაუბრა ლტოლვილთა სამინისტროს ადგილობრივ წარმომადგენლობას. აქაურმა ხელმძღვანელმა - ჭყონიამ კატეგორიული უარი უთხრა ჩვენს აქ დარჩენაზე და ჩემ დას სიტყვიერი შეურაცხოფაც მიაყენა. მაინტერესებს, რატომ არ შეიძლება, ამ შენობაში ჩემი და ჩემი დის ოჯახისთვის გამოიყოს ფართი?! რატომ მტოვებენ ტუბერკულოზიან ბავშვთან ერთად ქუჩაში?! საერთაშორისო ორგანიზაციებს არ ვიცი, როგორ მივმართო დახმარებისთის. აქ კი ადგილობრივ ოფისებში ისევ ქართველები სხედან, მთავრობასთან დაახლოებული პირები არიან და მათი იმედი არა მაქვს“ – ამბობს მონიკა დარასელია.
ჩვენ საუბარს მისი და ზიტა დარასელია უერთდება: „მე სამი წელი მერხებზე მეწვინა ბავშვები. ახლა, როდესაც შენობას არემონტებენ და ნორმალურად ცხოვრობის საშუალება მეძლევა, ვერ ვხვდები, რატომ უნდა გამაგდონ?! მეც ხომ ისეთივე დევნილი ვარ, როგორც სხვები. ყველა ჟურნალისტს შემიძლია ვუთხრა, რომ მე აქედან ცოცხალი არ გავალ. თუ ჩემ შვილებს გამიყრიან და ისევ მათხოვარივით მომიწევს სადმე სოროში შესვლა, თავს მოვიკლავ. ეს იმათ სინდისზე იყოს, ვისაც ჩვენი გაჭირვება არაფრად მიაჩნია“.
ზიტა დარასელიას სუიციდის მცდელობა ერთხელ უკვე ჰქონდა. „როდესაც გაიგო, რომ შენობაში დარჩენაზე კატეგორიულ უარს გვეუბნებიან წამლების დიდი დოზა დალია და სასწრაფოს გამოძახება დაგვჭირდა. ჩვენს ოჯახებს ასე იმიტომ ექცევიან, რომ  არავინ გვყავს, ვინც დაგვიცავს“, – ამბობს მონიკა დარასელია.
მონიკა დარასელია შვილებთან ერთად თბილისში, ლილოს დასახლებაშია ჩაწერილი. თუმცა, თბილისში რეგისტრაციის გამო, რუსთავის აღნიშნულ შენობაში ფართის დაკავებაზე უარი ვერ უნდა უთხრან, რადგან დევნილების ნაწილი, რომელსაც ამ შენობას ურემონტებენ, რუსთავში მცხოვრები არაა.
„შემიძლია გითხრათ, რომ ქალბატონი მონიკა თავშესაფრის გარეშე არ დარჩება. მას საცხოვრებელ ფართს რუსთავის მერია სთავაზობს. ასე რომ, ქუჩაში არ დარჩებიან” – ასეთ კომენტარს აკეთებენ ოკუპირებულ ტერიტორიებიდან დევნილთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროში. ეს ინფორმაცია ტელეფონით უწყების მედიასთან ურთიერთობის სამსახურმა მოგვაწოდა. ინფორმაციამ გაოცება გამოიწვია რუსთავის მერიაში. მათთვის გაუგებარია, რატომ ავრცელებს სამინისტრო მსგავს ინფორმაციას და რატომ ჰგონია, რომ სამინისტროს ვალდებულებას _ უზრუნველყოს დევნილი ოჯახი საცხოვრებელი ფართით, საკუთარ თავზე  თვითმმართველობა აიღებს.
„რუსთავის მერიას მსგავსი  შეპირება არავისთვის მიუცია. ჩვენთვის აღნიშნული ინფორმაცია აბსოლუტურად გაუგებარია. ყყველაფერს რომ თავი დავანებოთ, მითხარით, ჩვენ როგორ უნდა შეგვეთავაზებინა ფართი მოქალაქისთვის, რომელსაც ამ თხოვნით ერთი წერილიც არ შემოუტანია თვითმმართველობაში?! თუმცა, წერილის არსებობის შემთხვევაშიც, ჩვენ ამ თხოვნას ვერ დავაკმაყოფილებდით, რადგან ეს ჩვენ კომპეტენციაში არ შედის და ამისი საშუალებაც არ გვაქვს“, -  გვიხსნის რუსთავის თვითმმართველობის პრესსამსახურის ხელმძღვანელი, მარიკა ფიროსმანაშვილი.
ერთადერთი წერილი, რომელიც რუსთავის თვითმმართელობაში აფხაზეთიდან დევნილი დების სახელითაა შემოსული, სულ  სხვა თხოვნას ეხება. ადგილობრივ თვითმმართველობას დები ზამთარში შეშით დახმარებას სთხოვენ. თუმცა იმ შემთხვევაში, თუ ოქტომბრის ბოლოს მათ რუსთავში დაკავებული ფართის დატოვება მოუწევთ, ადვილი შესაძლებელია, გასათბობად კოცონის დანთება დევნილთა სამინისტროს ეზოში მოუწიოთ.

IDP Sisters to Be Expelled from the Renovated Accommodation
There are cement sacks and tools in the yard of four-storied residential house in Lomouri Street in Rustavi. “We should finish the renovation at the end of October; so we are working in a hurry,” the workers explained who thoroughly renovate the house. Every floor is being renovated. We hear children’s voices together with the building noise.
About four-year-old boy is playing under the wooden scaffold. His hair, clothes and shoes are all white. He introduced himself as Nika and said he lives in the building. Nika led us into the ground floor where rooms do not have floor and doors yet. Light-red curtain is replacing the door in the room where Nika’s mother and sister met us.
Monika Daraselia, IDP from Abkhazia: “I am a lonely mother from Abkhazia. I have two children Nikolozi and Nanuka. We have lived in many places since we fled from Abkhazia. We moved to Rustavi from Lilo settlement in Tbilisi; there we lived in the building of vocational college. My son got ill there because of poor conditions and now Nika has tuberculosis of lymphatic glands. Several times he almost died. Doctors saved him from death but each time, when we leave hospital, we have to continue living in the same unbearable conditions in our shelters.
“I have appealed to every institution in the country; I have even petitioned to the president. I explained my problems and urged them to shelter us in proper accommodation. In reply to my letters, the president’s administration wrote that my petition was forwarded to the Ministry of Refugees and Accommodation. The ministry wrote same answers all the time – accommodation process of IDPs is underway.
“The IDP government of Abkhazia assisted me with 400 GEL. I am grateful to them because it was very important for me. We had just left the hospital when they gave me the money. I can also show a copy of a letter which they sent to the Ministry of Refugees and requested to assist me.”
Monika Daraselia has sent dozens of letters to various institutions; but Ministry of Refugees is the addressee of most of them.
“In 2010, because of poor conditions, I moved to Rustavi. My sister and her two children live in this building; they also are IDPs from Abkhazia. They have lived here for three years. This building was a private school but the leaser was sorry for us and allowed us to live here. Today, they are renovating the building and say other families from Abkhazia should live here. They will expel us under force if we resist them. My sister met the local representatives of the Ministry; the head of their local office Chkonia categorically refused her to stay in the building; he even insulted her. I wonder why my sister and I cannot live in this building?! Why should I stay in the street together with my sick child?! I do not know how to appeal to the international organizations for help. Georgian people are sitting in their local offices; they support the government and do not hope they would assist me,” said Monika Daraselia.
Her sister Zita Daraselia joined us. “My children slept on the desks during three years. Now, when they are renovating the building, we have to leave; but I cannot understand the reason. I am also IDP like they are. I can promise every journalist that I will not leave the building alive. If they kick my children out, and if I have to live like a beggar again, I will kill myself. Those, who do not care about our tragedy, shall be responsible for my behaviour.
Zita Daraselia has already attempted to commit suicide. “When she learned that we have to leave the building, she drank a lot of medicines and we had to call ambulance. They do not care about is, because nobody protects us,” said Monika Daraselia.
Monika Daraselia is registered in Lilo settlement together with her children. However, it cannot be reason for the ministry to refuse her to live in the Rustavi based building because part of IDPs, who are planned to live there after renovation, are not registered in Rustavi either.
“I can assure you that Monika Daraselia will not remain without shelter. Rustavi City Hall offers alternative accommodation to them; so she will not remain in the street,” said representative of the press-center of the Ministry of IDPs from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees.
Representatives of the Rustavi City Hall got surprised with the information; they cannot understand why the Ministry spread similar information and why should the local self-government accommodate the IDP family.
“The Rustavi City Hall has not promised anybody to accommodate in alternative space. This information is unexpected for us. How could we offer an accommodation to a citizen, who has not petitioned to us at all?! However, even if she had petitioned, we could not satisfy her request because it is not within our competence and we cannot offer anything,” said Marika Pirosmanashvili, head of press-center of the Rustavi City Hall.
The IDP sisters from Abkhazia have filed completely different petition to the Rustavi local self-government; they requested fire-wood for winter time. However, if the sisters have to leave the building at the end of October, they are more likely to set fire in the yard of the Ministry in winter.