სოფელ ოძისის მოსახლეობამ გზა გადაკეტა
დუშეთის რაიონის სოფელ ოძისის მოსახლეობამ ცხინვალის რეჟიმის მიერ დაკავებული თანასოფლელების გათავისუფლების მოთხოვნით, თბილისის - ოძისი -  ახალგორის გზა გადაკეტა.
„ერთადერთი მოთხოვნა გვაქვს. გვაინტერესებს სად ჰყავთ და რა პირობებში არიან დაკავებულები. ქართულ პოლიციასაც მივმართეთ, მაგრამ გვითხრეს, თუ რამეს შევიტყობთ, გაგაგებინებთო. ჯერ არაფერი არ ისმის მათგან. ერთი კვირა გადის და ხომ უნდა გავიგოთ როგორ არიან დაკავებულები“, - განუცხადა მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრს ერთ-ერთი დაკავებულის ძმამ მამუკა ჯავახიშვილმა.
დაახლოებით 2 საათის განმავლობაში გადაკეტილი გზა პოლიციამ გახსნა. პოლიციის თანამშრომლებმა საპროტესტო აქციის მონაწილეები გზიდან გაიყვანეს, რის შემდეგაც მოძრაობა განახლდა.
სოფელ ოძისიდან 3 ადამიანი, 52 წლის პაატა ჯავახიშვილი, 35 წლის გირგი გურგენიშვილი და კიდევ ერთი პირი, რომლის ვინაობა ამ დრომდე უცნობია, 11 ოქტომბერს გაიტაცეს. გატაცებულთა ახლობლების თქმით, მათი ოჯახის წევრები ტყეში ფიჩხის შესაგროვებლად იყვნენ წასულები.
მცხეთა - მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრის ინფორმაციით, დაკავებულებს ბრალად საზღვრის უკანონო გადაკვეთა ედებათ და ცხინვალის იზოლატორში არიან მოთავსებულები. დაკავებულები საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს ჯერ არ მოუნახულებიათ.

Odzisi Residents Blocked the Road
Inhabitants of the Odzisi village in Dusheti district blocked the Tbilisi-Odzisi-Akhalgori road to request the freedom of their neighbors who were detained by Tskhinvali de-facto authority.
“We have one request – we want to know their whereabouts and what conditions they are in. We have appealed to the Georgia police but they promised to inform us as soon as they learn something. However, we have not received any information yet. One week has passed and we need know how the detainees are,” brother of one of the detainees Mamuka Javakhishvili told the ICMM.
The police unblocked the road two hours later. The police officers took the protesters out of the road and the traffic-movement restored.
Three people from Odzisi village – Paata Javakhishvili, 52, Giorgi Gurgenishvili, 35 and third person, whose name is not known, were kidnapped on October 11. The relatives said they went to the forest to collect tree-branches.
According to the ICMM, the detainees were accused of illegal crossing of the border and are placed in Tskhinvali detention setting. International organization representatives have not visited them yet.