ბანკი „ქართუ“ მის ირგვლივ განვითარებულ მოვლენებს ივანიშვილის მიმართ პოლიტიკურ ანგარიშსწორებად აფასებს
ბანკი „ქართუ“ მის ირგვლივ განვითარებულ მოვლენებს ბიძინა ივანიშვილის მიმართ პოლიტიკური ანგარიშსწორების კიდევ ერთ ფაქტად აფასებს. „ქართუს“ იურიდიული სამსახური განცხადებას ავრცელებს, რომელსაც „ინტერპრესნიუსი“ უცვლელად გთავაზობთ.
„ბოლო დროს განვითარებული მოვლენების გამო, ბანკი „ქართუს“ კლიენტების მხრიდან მკვეთრად გაიზარდა მოთხოვნა ნაღდ ვალუტაზე, რაც გამოწვეული იყო საბანკო ანგარიშებიდან და განსაკუთრებით ანაბრებიდან თანხების გადინებით. ამასთან, გასათვალისწინებელია ის გარემოება, რომ ანაბრები ბანკ „ქართუში“ უმეტესწილად განთავსებულია უცხოურ ვალუტაში.
ბანკის კლიენტების მოთხოვნის შეუფერხებელი დაკმაყოფილების მიზნით,  "ქართუსა" და „საქართველოს ბანკს“ შორის 2011 წლის 18 ოქტომბერს, გენერალური ხელშეკრულების სახაზინო ოპერაციების წარმოების პირობების შესახებ ფარგლებში, დაიდო ორი სტანდარტული ბანკნოტური გარიგება.
გარიგებების თანახმად, ბანკმა „ქართუ“ Deutsche Bank Trust Company Americas-ში (ნიუ–იორკი, აშშ) თავის საკორესპონდენტო ანგარიშიდან Citibank International-ში (ნიუ–იორკი, აშშ) გახსნილ „საქართველოს ბანკის“ ანგარიშზე გადარიცხა 2 000 000 აშშ დოლარი, ხოლო 1 000 000 ევრო Commerzbank-ში (ფრანკფურტი, გერმანია) არსებულ თავის საკორესპონდენტო ანგარიშიდან ამავე ბანკში გახსნილ „საქართველოს ბანკის“ ანგარიშზე. ამ ტრანსაქციების სანაცვლოდ, ბანკს „ქართუ“ თავისი სალაროს გამაგრების მიზნით, ნაღდი ფულის სახით უნდა მიეღო „საქართველოს ბანკში“ 2 000 000 აშშ დოლარი და 1 000 000 ევრო.
18 ოქტომბერს, დაახლოებით 17:15 საათზე, „საქართველოს ბანკის“ სათაო ოფისის ტერიტორიაზე ზემოხსენებულ თანხების ინკასაციის დროს, სამართალდამცავების მიერ დაკავებული იყო ბანკი „ქართუს“ ოთხი მოლარე, ორი ინკასატორი და მათი თანხმლები დაცვის პოლიციის თანამშრომელი. პოლიციელები იყვნენ სამოქალაქო ფორმაში, ზოგი მათგანი კი - ნიღბით, რითაც დაარღვიეს კანონი „პოლიციის შესახებ“, ასევე - საპროცესო წესები დაკავებისა და სხვა უფლება-მოვალეობების თაობაზე. არსებობდა ცეცხლის გახსნის საშიშროება ბანკის ინკასატორების მხრიდან, რადგან შესაძლოა, უფორმო პოლიციელები კრიმინალებად ჩაეთვალათ. ეს გამოიწვევდა სისხლისღვრას. ბანკის თანამშრომლები გადაიყვანეს ძველი თბილისის სამმართველოს VII განყოფილებაში, საიდანაც მოგვიანებით გამოუშვეს ჩვენების მიცემის შემდეგ.
სამართალდამცავების მიერ ჩამორთმეულ იქნა ბანკი „ქართუს“ კუთვნილი VOLKSWAGEN-ის ტიპის საინკასაციო შეჯავშნული მანქანა სახელმწიფო სანომრე ნიშნით BAT 963 და ბანკის სალაროს გამაგრების მიზნით გადასაზიდი ბანკის კუთვნილი ფულადი სახსრები 2 000 000 აშშ დოლარისა და 1 000 000 ევროს ოდენობით.
შსს-ს ოფიციალურ ინფორმაციაზე დაყრდნობით საქმე აღძრულია საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 194–ე მუხლის მესამე ნაწილით – უკანონო შემოსავლების ლეგალიზაცია (ფულის გათეთრება) განსაკუთრებით დიდი ოდენობით.
ბანკ „ქართუ“-სთვის გაუგებარია, თუ რა საფუძვლით ან რა ნიშნით შეიძლება მიჩნეულ იქნას საბანკო პრაქტიკაში ასე ფართოდ გავრცელებული სალაროს გამაგრების ოპერაციები ფულის გათეთრებად მითუმეტეს, რომ მხოლოდ მიმდინარე წლის განმავლობაში „ქართუმ“ განახორციელა ორასამდე ანალოგიური გარიგება, რომელთა საერთო თანხა აღემატება რამდენიმე ათეული მილიონი აშშ დოლარის ექვივალენტს.

Cartu Bank assesses the current events as a political revengefulness against Bidzina Ivanishvili.
Cartu Bank assesses current events as political revengefullness against Bidzina Ivanishvili. Interpressnews presents the statement that the Legal Department of the bank disseminated.
“Due to the events developed lately, a demand on the cash from our clients has increased due to the fast flow of money from the bank accounts and especially from the deposits. Also, the fact that the deposits are mainly in foreign currency should be taken into account.
In order to satisfy the demands of the bank clients, two standard bank note agreements were signed with Bank of Georgia and Cartu Bank on October 18th of 2011.
According to the agreements, the Cartu Bank transferred 2 000 000 US dollars from its correspondent account of Deutsche Bank Trust Company Americas (New York, USA) to the account of Bank of Georgia in Citibank International (New York, USA) and 1 000 000 Euros to Commerzbank (Frankfurt, Germany) from its account to the account of Bank of Georgia in the same bank. For these transactions, Cartu Bank was supposed to receive 2 000 000 US dollars and 1 000 000 Euros from the Bank of Georgia as cash.
On October 18th at about 17:15 pm, in the territory of the main building of Bank of Georgia, the law-enforcement officials detained four accountants of Cartu Bank, two cash collectors and their accompaniy a security guard. The policemen were dressed in the civil clothes; some were in masks that violated the Law on Police. Also the procedural norms on the detention and other rights and obligations were violated. The cash collectors could have fired at the policemen since they were not wearing uniforms and could have been thought to be criminals. This could have resulted in bloodshed. The bank officials were transferred to department VII of the old Tbilisi from where they were released after giving the testimony.
The law-enforcement officials seized the VOLKSWAGEN type cash collecting car with state licenses BAT 963 which was transferring the financial assets of the bank 2 000 000 US dollars and 1 000 000 Euros to strengthen the bank cashbox.
According to the official information of MIA, the case is filed under the article 194 of the Criminal Code of Georgia – legalizing big amount of illegal financial assets (money laundering).
Cartu Bank cannot understand what were the grounds for considering widely spread cashbox operation to be money laundering. Especially, considering the fact that throughout this year Cartu Bank made approximately two hundred same kinds of agreements the total amount of which exceeded the equivalent of several ten million US dollars.