მატყუარა პრემიერ მინისტრი
„ათასობით პენსიონერს ექნება 100 ლარზე უფრო მეტი, ხოლო პენსიის მინიმალური ზღვარი 100 ლარი იქნება“ - ნიკა გილაურის მამალი ტყუილი
საქართველოს პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის განცხადებით, 15 სექტემბრიდან, ქვეყნის მთელ ტერიტორიაზე პენსია 100 ლარი გახდა. თუმცა, პენსიონერებისთვის სასიკეთო ეს რეფორმა შეეხო მხოლოდ ასაკით პენსიონერებსა და I ჯგუფის ინვალიდებს, როგორც მკვეთრად გამოხატული შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებს. სხვა კატეგორიის პენსიონერებისთვის, პენსია ისევ ის ოდენობა დარჩა, რასაც აქამდე იღებდნენ. ამიტომა პენსიონერთა ეს ნაწილი თავს მოტყუებულად თვლის და უკმაყოფილებას გამოთქვამს.
ირინა ბერიძე, ორი მცირეწლოვანი მარჩენალდაკარგულის დედა: „ჩემი 10 და 8 წლის შვილი ისევ იმ პენსიას იღებს, რაც აქამდე ჰქონდათ. ძალიან მეწყინა, რომ ასეთ მდგომარეობაში მყოფი ბავშვებისთვის პენსია არ გაიზარდა. სატელევიზიო რეკლამების მიხედვით, ყველას პენსია უნდა გაზრდილიყო. ამიტომ მოუთმელად ველოდებოდი 5 ოქტომბერს პენსიის მიღებას, მაგრამ იმედები გამიცრუვდა, როცა ისევ 55-55 ლარი მივიღე“.
მერიკო მამულაძე, II ჯგუფის ინვალიდი: „მეგონა, მეც 100 ლარს მივიღებდი პენსიას. რეკლამაში არ უთქვამთ, რომ ჩემნაირების პენსია ისევ იგივე დარჩებოდა. ზოგს რომ გაეზარდა პენსია, ჩვენი რატომ დარჩა უცვლელი?! ჩვენც ხომ პენსიონერები ვართ?!“.
II ჯგუფის ინვალიდმა ზაიდე შ.-მ ჩვენთან საუბრისას გვარის დასახელებას არ ისურვა: „პენსიის გარზდის შესახებ სარეკლამო რგოლები განუწყვეტლივ ტრიალებდა ტელევიზიით. ხელისუფლებიდან ხან ერთი საუბრობდა ამაზე. პრეზიდენტმა ერთ ოჯახს თვითონაც მიუტანა გაზრდილი პენსია. მე პენსიის სახლში მოტანას არ ვითხოვ, მაგრამ სხვებს რომ გაუზარდეს, მე რაღა დავაშავე?! ან რატომ არ თქვეს, რომ ჩვენი პენსია არ იზრდებოდა? იცი, როგორი ხმაური იყო ბანკში პენსიის მიღებისას? 100 ლარს როცა ელოდები და მოლარე 70 ლარს გაძლევს, იჩხუბებ, აბა რას იზამ?! ამ პენსიაზეა ხალხი დამოკიდებული. პრეზიდენტმა კი მოგვატყუა და პენსიონერები პრივილეგირებულ და არაპრივილეგირებულებად დაგვყო“.
ავთანდილ ბერიძე, საზოგადოებრივი მოძრაობა „ემსახურე საქართველოს“ თანათავმჯდომარე, ხელვაჩაურის საკრებულოს წევრი: „სახელმწიფომ პენსიების გაზრდა საკმაოდ იოლი გზით გადაწყვიტა. შეზღუდული შესაძლებლობებიდან მქონე პირებიდან მხოლოდ მათი პენსია გაზარდა, ვინც უმცირესობას წარმოადგენს. II ჯგუფი პენსიონერები ათასობითაა საქართველოში და მათ ძალიან უჭირთ, დაუსაქმებელი არიან და არ იღებენ ასაკის პენსიას. მათ ისევ 70 ლარი დაუტოვეს. 2009 წლის ბოლომდე უნდა გამხდარიყო პენსია 100 დოლარი, მაგრამ არც ეს არის საკმარისი. პენსია არ უნდა იყოს საარსებო მინიმუმზე დაბალი.
საქართველოს პრემიერ მინისტრი, ნიკა გილაური პენსიის მინიმალურ ზღვრად 100 ლარს აცხადებს: „ყველა სოციალური შეღავათი იქნება შენარჩუნებული. ეს იმას ნიშნავს, რომ ათობით, ათასობით პენსიონერს ექნება 100 ლარზე უფრო მეტი, ხოლო პენსიის მინიმალური ზღვარი 100 ლარი იქნება. რეფორმა 670 ათასზე მეტ პენსიონერს და 24 ათას შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირს შეეხება. გადაწყვეტილება მივიღეთ გაზაფხულზე, დაახლოებით 35 მილიონი ლარის მობილიზება მოვახდინეთ და ყოველთვიურად სოციალურ ბიუჯეტს 13 მლნ ლარი დაემატება. ძალიან მნიშვნელოვანია ის ფაქტი, რომ ბოლო 4-5 წლის განმავლობაში პენსია 7-ჯერ გაიზარდა. წლების წინ პენსია შეადგენდა 14 ლარს. მას შემდეგ რამდენჯერმე გაიზარდა: 28 ლარი, 55 ლარი... დღეს ჩვენ შეგვიძლია ვთქვათ, რომ მინიმალური პენსია საქართველოში იქნება 100 ლარი“.
არადა, ფაქტია, რომ პენსიონერთა ნაწილი 55 ლარს, მეორე ნაწილი კი 70 ლარს იღებს.
უპასუხო კითხვები ნიკა გილაურის Facebook-ის გვერდზე
სოციალური მომსახურების სააგენტოს ინფორმაციით (http://www.ssa.gov.ge/), 2011 წლის 1 სექტემბრის მონაცემებით, ასლარიან პენსიას 663 ათასი ასაკით პენსიონერი და 23 ათას 500 მკვეთრად გამოხატული შესაძლებლობის მქონე პირი (პირველი ჯგუფის ინვალიდი) იღებს. ანუ, საერთო ჯამი 686 500 პენსიონერი. ოფიციალური მონაცემებით კი ქვეყანაში სულ 828 ათას 203 პენსიონერია.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა საქართველოს პრემიერ მინისტრ ნიკა გილაურის facebook-ის სადისკუსიო გვერდზე თემა „პენსია“ იმ მოქალაქეების შეკითხვები ნახა, რომლებიც პრემიერ მინისტრს პენსიის გაზრდის საკითხზე დაახლოებით ერთი თვის წინ ეკითხებოდნენ, თუმცა მათ პასუხები არ მიუღიათ.
თამუნა: გამარჯობა „პენსიების გაზრდასთან დაკავშირებით მინდა გკითხოთ. გასაგებია, რომ 100 ლარი ხდება, მაგრამ მაინტერესებს, თუ ეხება ეს ზრდა მარჩენალ დაკარგულებს? მე დამეღუპა მეუღლე და ჩემს შვილს დაენიშნა პენსია და ამჟამად ვიღებ 55 ლარს. მაინტერესებს, ჩვენც შეგვეხო თუ არა ეს მომატება?
თამუნა: გთხოვთ მიპასუხოთ ბატონო ნიკა
ნატო: მეც იგივე მინდოდა მეკითხა, თამუნა, მეხ მაინტერესებს... გთხოვთ, გვიპასხოთ ბატონო ნიკა.
გია: ბატონო ნიკა, გასაგებია, რომ სამოქალაქო პირებს გაუზარდეთ პენსიები და გახდა 100 ლარი. ჩვენ სამხედრო პენსიონერებს რა გვეშველება?! ვინც პენსიებს 100-ლარზე ნაკლებს ვიღებთ? როგორც ვატყობ, სამხედრო პენსიონერებზე საერთოდ არავინ ფიქრობს. მე თვითონ ვარ სამხედრო 2-ე ჯგუფის ინვალიდი. იქნება გამოინახოს თანხები, რომ ჩვენც გაგვიზარდოთ პენსიები. ძალიან უსამართლო საპენსიო კანონია მიღებული 2006 წელს. თუ პარლამენტის წევრი გადის პენსიაზე ინვალიდობით, ენიშნება ხელფასის 125% პენსია, ხოლო თუ სამხედრო გადის პენსიაზე ინვალიდობით, ენიშნება პენსია ხელფასის 0,75%. ეს ძალიან დიდი უსამართლობაა! სამხედრო მოსამსახურე ხომ თავის სიცოცხლეს სწირავს სამშობლოს. არ უნდა იყოს ასეთი უსამართლობა.
ნატო: ისე ამბობენ 100 ლარი მინიმალურია საქართველოში პენსიაო, თითქოს მართლა არავინ იღებს ნაკლებ პენსიას! თქვით მაინც!..

Liar Primer-Minister
“Several thousand retired people will have a pension more than 100 GEL; the minimal limit of the pension will be 100 GEL,” Nika Gilauri lied.
President of Georgia Mikheil Saakashvili stated that 100 GEL will be starting pension for retired people in the country from September 15, 2011. However, the reform worked only for the retired people (retired because of age) and disabled people of the first group. Pensioners of other categories still receive previous amount of pensions. Consequently, this part of pensioners thinks that they were deceived and complain.
Irina Beridze, single mother of two underage children: “My children, 10 and 8, still receive previous amount of pension. I was very sorry about it. According to TV-advertisement, everybody should have their pensions increased so I was looking forward to October 5 to get increased pension but I got disappointed when I received the same 55 GEL for each child.”
Meriko Mamuladze, disabled person of the second group: “I expected to receive 100 GEL. They did not say in the advertisement that people like me would not have their pensions increased. Why did not our pensions increase while others had them increased?! Are not we pensioners too?!”
Disabled person of the second group Zaide Sh. did not wish to publish her surname: “TV-ads about increased pensions were permanently broadcasted on TV. Governmental officials were making statements about it. The president personally brought increased pension to one family. I do not request anybody to deliver my pensions at home, but if others had their pensions increased, why should not I have too?! Or, why did not they announce that the changes would not refer to us? Can you imagine what a noise started in the bank when pension was distributed? When people expect 100 GEL but receive only 70, they should start complaining of course. People live on those pensions. The president lied to us and differentiated the retired people into privileged and non-privileged ones.”
Avtandil Beridze, co-chairman of the public movement “Serve Georgia”, member of the Khelvachauri municipal board: “The government decided to increase pensions through a very easy way. They increased pensions only for those disabled people who make minority in the group. There are several thousand disabled people of the second group in Georgia and they live in poverty because of unemployment. Nevertheless, they still receive 70 GEL. The government had promised to increase the pensions up to 100 USD till the end of 2009 but it is not enough either. The pensions must not be lower than living and subsistence minimum.
Georgian prime-minister Nika Gilauri stated the minimal pension in Georgia is 100 GEL. “All social allowance will be maintained. It means, dozens, thousand pensioners will have more than 100 GEL. And the starting amount of the pension will be 100 GEL. The reform referred to more than 670 thousand retired people and 24 thousand disabled people. We made the decision in spring; we accumulated about 35 million GEL and 13 million GEL will be transferred to social budget every month. It is very important that pension increased 7 times during recent 4-5 years. Years ago, the pension was 14 GEL. Since then it raised up to 28 GEL, then 55 GEL… Today we can already state that 100 GEL will be starting amount of pension in Georgia.”
However, it is fact that part of pensioners still receives 55 GEL and another part receives 70 GEL.
Unanswered questions on Nika Gilauri’s wall on Facebook
According to the Social Service Agency (http://www.ssa.gov.ge/), by September 1, 2011 663 thousand retired people and 23 500 people with physical disabilities of the first group receive 100 GEL – their total number is 686 500 people. According to official data, there are 828 203 pensioners in Georgia.
The Human Rights Center found questions of those citizens who were asking the prime-minister Nika Gilauri about the increased pensions on his wall in Facebook a month ago, but have not received answers yet.
Tamuna: I would like to ask you about the increased pensions. I have learned that it will be raised up to 100 GEL but I wonder whether it refers to the families without bread-winner. My husband died and my child receives pension of 55 GEL. I want to know whether the increased pension will refer to us too.
Tamuna: Mr. Nika, please, answer my question.
Nato: I had the same question, Tamuna. I also wonder … please, answer our questions Mr. Nika.
Gia: Mr. Nika, it is clear that you have increased pensions only for civilians but what is about military servants?! We receive less than 100 GEL. I see nobody cares about military retired people. I am also disabled person of the second group. Maybe you will accumulate some funds for our pensions too. A very unfair law about pensions was adopted in 2006. If an MP retires because of disability and receives 125% of his/her monthly salary, why a military servant should have only 0, 75 % of his salary after having retired. It is very unfair! A military servant sacrifices his life to the homeland. It should not be so unfair.
Nato: “They claim minimal pension in Georgia is 100 GEL as if nobody gets less than 100 GEL in Georgia! At least say the truth!...