ოძისიდან გატაცებულებს ცხინვალში ორთვიანი პატიმრობა შეუფარდეს
დუშეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ ოძისიდან გატაცებულ პაატა ჯავახიშვილს და გიორგი გურგენიშვილს ცხინვალის სასამართლომ ორთვიანი წინასწარი პატიმრობა შეუფარდა. დაკავებულები ამ დროისთვის ცხინვალის იზოლატორში იმყოფებიან.
„სასამართლო პროცესი როდის გაიმართება, არ ვიცით. ქართველი სამართალდამცავები არანაირ ინფორმაციას არ გვაწვდიან. არც ის ვიცით, დაკავებულთა გათავისუფლების თაობაზე ოსურ მხარესთან მოლაპარაკება მიმდინარეობს თუ არა“, - განუცხადა მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრს დაკავებული პაატა ჯავახიშვილის ძმამ მამუკა ჯავახიშვილმა.
შეგახსენებთ, რომ დუშეთის რაიონის სოფელ ოძისიდან 3 ადამიანი 11 ოქტომბერს გაიტაცეს.  52 წლის პაატა ჯავახიშვილს, 35 წლის გიორგი გურგენიშვილს და კიდევ ერთი პირს, რომლის ვინაობასაც საქართველოს შსს არ აკონკრეტებს, ოსმა სამართალდამცავებმა ე. წ. ადმინისტრაციული საზღვრის უკანონო გადაკვეთის ბრალდება წაუყენეს. გატაცებულთა ახლობლების თქმით, მათი ოჯახის წევრები ტყეში ფიჩხის შესაგროვებლად იყვნენ წასულები.
ოძისი ახალგორის მოსაზღვრე ბოლო ქართული სოფელია. სოფლიდან ერთ კილომეტრში ახალგორის რაიონის სოფელი ახმაჯი იწყება.

Kidnapped from Odzisi Sentenced to Two-Month Pretrial Detention in Tskhinvali
Tskhinvali de-facto court sentenced Paata Javakhishvili and Giorgi Gurgenishvili, kidnapped from Odzisi village in Dusheti district, to two-month pretrial detention. The detainees are in Tskhinvali detention setting now.
“We do not know when the trial is scheduled. Georgian law enforcement officers do not update us with the information. We do not know whether they negotiate with the Ossetian side or not,” brother of the detained Paata Javakhishvili, Mamuka Javakhishvili told the ICMM.
We kindly remind you that on October 11, three people were kidnapped from Odzisi village. Paata Javakhishvili, 52, Giorgi Gurgenishvili, 35, and the third person, whose name is not published by the Georgian MIA, were kidnapped by Ossetian police officers for illegal crossing of the so-called administrative border. The relatives of the kidnapped people said their family members had gone to the forest to collect tree-branches.