დასხივებული ჯარისკაცები სახელმწიფოსგან ელემენტარულ ყურადღებას ითხოვენ
საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ საქართველოს ტერიტორიაზე რუსი სამხედროების მიერ დატოვებულ სამხედრო ნაწილებში ქართულ საჯარისო ნაწილებს სპონტანურად, ტერიტორიის კომპლექსური შესწავლის გარეშე ასახლებდნენ. არადა, შემდგომში, რამდენიმე სამხედრო ნაწილში რადიაციის კერები აღმოჩნდა. 90-იან წლებში ერთ-ერთ სამხედრო ნაწილში 11 ჯარისკაცმა რადიაციული დამწვრობა მიიღო. ეს ჯარისკაცები ხელისუფლებისგან ყურადღებას ითხოვენ.
ლილოს სასწაცლო ცენტრში, რომელიც ჯერ თავდაცვის სამინისტროს ეკუთვნოდა, ხოლო შემდეგ საზღვრის დაცვის დეპარტამენტს გადაეცა, რადიაციული დამწვრობა ერთბაშად თერთმეტმა ჯარისკაცმა მიიღო. ამის მიზეზი ერთ-ერთი ჯარისკაცს - პავლე ელიაურის მიერ ნაპოვნი „ცეზიუმის“ კაფსულა აღმოჩნდა. როგორც კვლევა-ძიებისას გაირკვა, სამხედრო ნაწილის ტერიტორიაზე თექვსმეტამდე ასეთი კაფსულა იყო მიმობნეული.
პავლე ელიაურის თქმით, სამხედრო ნაწილის ხელმძღვანელობა, თავდაპირველად, ამ ფაქტის დამალვას შეეცადა, მაგრამ მას შემდეგ, რაც დაზარალებულების მდგომარეობა უკიდურესად გართულდა და სკანდალმა ჟურნალისტების ყურამდე მიაღწია, საქართველოს ხელისუფლება იძულებული გახდა, დასხივებული ჯარისკაცების საქმე კონტროლზე აეყვანა.
ლილოს სასწავლო ცენტრში დასხივებული 7 ჯარისკაცი გერმანიის, ხოლო 4 საფრანგეთის კლინიკებში გაიგზავნა. იქ ჯარისკაცებს რამდენიმე ძვირადღირებული ოპერაცია ჩაუტარდათ.
ზურაბ ბალამწარაშვილი ერთ-ერთი ჯარისკაცია, რომელმაც 1997 წელს რადიაქტიული დასხივება მიიღო. იმ დროს იგი სავალდებულო სამხედრო სამსახურს გადიოდა დიდი ლილოს ტერიტორიაზე. მოულოდნელად 11 ჯარისკაცს კანზე მრავალი წყლულოვანი დაზიანება აღმოუჩინეს და სამხედრო ჰოსპიტალში გადაიყვანეს. 7 თვის განმავლობაში ექიმები ზუსტ დიაგნოზს ვერ სვამდნენ. საბოლოოდ აღმოჩნდა, რომ ახალგაზრდა ჯარისკაცები რუსული სამხედროების დანატოვარი რადიაციული ნარჩენებისგან იყვნენ დასხივებულები.
მას შემდეგ 14 წელი გავიდა. საქართველოში დღემდე არ არსებობს ექიმი, რომელიც სათანადოდ უმკურნალებს ჯარისკაცებს. ისინი სახელმწიფოსგან თითქმის არანაირ დახმარებას არ იღებენ, თუ არ ჩავთვლით ერთჯერად დახმარებებს, რომელიც ანალიზებს და ექიმის კონსულტაციას არ ყოფნის.
ზურა ბალამწარაშვილს 10 ოპერაცია აქვს გაკეთებული საზღვარგარეთ. სამშობლოში კი დახმარებაზე უარს ეუბნებიან. თავის დროზე, მას მდგომარეობა ისე გაურთულდა, ფეხის ამპუტაციას უპირებდნენ, მაგრამ საბედნიეროდ გადარჩა. თუმცა ამის შემდეგ დღემდე სჭირდება ექიმის მუდმივი მეთვალყურეობა, ანალიზები და წამლები.
ზურა ბალამწარაშვილს  თავდაპირველად მეორე ჯგუფის ინვალიდობა მიანიჭეს. 2009 წლიდან კი პირველი ჯგუფის ინვალიდის სტატუსი მიიღო. საქართველოს რომელ კლინიკაშიც არ უნდა მივიდეს, ყველგან იბნევიან როცა იგებენ, რომ დასხივებულია. ექიმებმა არ იციან, ფიზიკურად რა დაუნიშნონ რითი უმკურნალონ. ამ დარგის სპეციალისტები საქართველოში არ არსებობენ!
2004  წლამდე სამხედრო ძალების ვეტერანობა ჰქონდათ და გარკვეული შეღავათებით სარგებლობდნენ. თუმცა, ზურა ბალამწირაშვილს  და მის მსგავსად დასხივებულ სხვა ჯარისკაცებს, 2004 წლიდან სახელმწიფომ ეს შეღავათიც მოუხსნა.
ჯარისკაცებს სარჩელი ჰქონდათ შეტანილი სასამართლოში ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნით. მათ 4 სამინისტროს უჩივლეს და სასამართლო პროცესი მოიგეს. სასამართლოს გადაწყვეტილებით, 11 დასხივებულუ ჯარისკაცის სასარგებლოდ სახელმწიფოს 4 მილიონზე მეტი ლარი უნდა გადაეხადა. დღემდე, ამ თანხის მხოლოდ მესამედია ანაზღაურებული. გარკვეული პერიოდის განმავლობაში ეს თანხა მათ ძალიან გამოადგათ. თუმცა, ამ ადამიანებს მუდმივად ესაჭიროება ექიმის მეთვალყურება, რასაც შესაბამისი დაფინანსება სჭირდება.
2008  წლიდან ზურა ბალამწარაშვილი ჯანდაცვის სამინისტროს დახმარებას თხოვს, მაგრამ მას ყურადღებას არ აქცევენ. საინტერესოა, რომ ჯარისკაცი ფულს არ ითხოვს, მიუხედავად იმისა, რომ კვლავ ესაჭიროება ოპერაცია. იგი ამჟამად ითხოვს, რომ პარლამენტმა დააყენოს საკითხი და შექმნას საკანონმდებლო ბაზა, რითაც დასხივებული ადამიანების ჯამრთელობა და სოციალური მდგომარეობა დაცული იქნება. ჯარისკაცი ასევე ითხოვს, ყველა დასხივებულს აღუდგინონ პოლისები. საბოლოო ჯამში, ზურაბ ბალამწარაშვილი სახელწმიფოსგან ელემენტარულ ყურადღებას და

Soldiers Suffering from Radioactive Exposure Request Elementary Attention from the State
"After the collapse of the Soviet Union, Georgian military units were spontaneously deployed to the military bases abandoned by Russian soldiers in Georgian territories without having examined the bases thoroughly. Later, levels of radiation were discovered in several military units. In the 1990’s, eleven soldiers received radiation burns in one of the military units and now they are requesting attention from the government.
Eleven soldiers received radiation burns at the Lilo training center, which initially subordinated to the Defense Ministry and then to the Border Defense Department. The source of radiation was Cesium capsule discovered by soldier Pavle Eliauri in the base. The investigation showed that about 16 similar capsules were scattered in the territory of the military base.
Pavle Eliauri said administration of the military base initially tried to hide the incident but then after the health conditions of the victims worsened the journalists also learned about the accident. As a result, the government of Georgia had to pay particular attention to the case of the soldiers.
Seven soldiers were sent to German and four to French medical centers for treatment. There, several expensive operations were made on the soldiers.
Zurab Balamtsarashvili is one of those soldiers who received radioactive burns in 1997. At that moment he was serving his compulsory military service in the area of Didi Lilo. Suddenly, ulcers were found on the skins of eleven soldiers and administration placed them in military hospital. The doctors could not give correct diagnoses for seven months. Finally, they concluded that the soldiers suffered from radioactive exposure.
14 years have passed since then. There is no doctor in Georgia who can properly treat the soldiers. They do not receive any allowance from the state except single allowance which is enough only for analysis and doctor’s consultations.
10 operations have been made on Zurab Balamtsarashvili abroad. However, he cannot get any aid in Georgia. Once, his health conditions worsened so much that doctors intended to amputate his leg but fortunately he survived. Nevertheless, he still needs permanent treatment, analysis and medicines.
Initially, Zurab Balamtsarashvili received status of the second group disabled person. Since 2009 he has been disabled person of the first group. When he applies to any clinic in Georgia, doctors get confused as soon as they learn about radiation. Doctors do not know how to treat him. Georgia does not have specialists in this field!
Before 2004, the soldiers held status of military veterans and received some allowances. However, the authority abolished all allowances for veterans in 2004.
The soldiers appealed to the Court and requested reimbursement of their damage. They sued four ministries and won the court. According to the judgment, the state had to pay over 4 million GEL to 11 soldiers but only one third of the abovementioned sum was allocated so far. The money was very useful for them but they need permanent treatment that is expensive.
Since 2008 Zurab Balamtsarashvili has been requesting assistance from the Healthcare Ministry but nobody pays attention to him. The soldier does not request money though he needs operation. He urges the Parliament of Georgia to raise question of people suffering from radiation exposure and create corresponding legislation for the healthcare and protection of social lives of similar people. The soldier also requests to re-grant medical policies to them. Finally, Zurab Balamtsarashvili requests elementary attention and proper treatment from the state.