მომავალი წლის საპარლამენტო არჩევნები ნატოსთვის მნიშვნელოვანი ინდიკატორი იქნება
ნატო-ს გენერალური მდივანი ანდერს ფოგ რასმუსენი მიიჩნევს, რომ საქართველოში მომავალ წელს დაგეგმილი არჩევნები ქვეყანაში დემოკრატიული ინსტიტუტების სიმყარის მნიშვნელოვანი მაჩვენებელი და მნიშვნელოვანი ინდიკატორი იქნება.
აღნიშნული განცხადება რასმუსენმა დღეს პარლამენტის თავმჯდომარე დავით ბაქრაძესთან გამართული შეხვედრის შემდეგ გააკეთა, რომელზეც ყურადღება სწორედ ქვეყნის დემოკრატიული განვითარების მნიშვნელობაზე გაამახვილა.
რასმუსენის განცხადებით, „საქართველოს წარმატების საფუძველი ქვეყნის დემოკრატიული განვითარებაა და ხალხს თანამედროვე დემოკრატიაში ცხოვრება სურს“.
მისივე თქმით, ჩრდილოატლანტიკური ალიანსიც სწორედ დემოკრატიულ ფასეულობებს ეფუძნება.
ნატო-ს გენერალური მდივნის განცხადებით, ამ თვალსაზრისით მისთვის პარლამენტში გამართული შეხვედრა მნიშვნელოვანი იყო, რომელზეც მან დავით ბაქრაძესთან კანონის უზენაესობის გამყარებაზე, ქვეყნის დემოკრატიულ განვითარებასა და გამოწვევებზე ისაუბრა.
რასმუსნემა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ქვეყნის დემოკრატიული კუთხით მნიშვენლოვანი როლი სწორედ პარლამენტს ენიჭება.
„მომავალ წელს საპარლამენტო არჩევნები ტარდება, რომელიც დემოკრატიული ინსტიტუტების სიმყარის მნიშვნელოვანი ინდიკატორი იქნება. მე ველი, რომ საქართველო ნატო-ს ძლიერი წევრი გახდება, როგორც ამაზე ბუქარესტის 2008 წლის სამიტზე შევთანხმდით“, - განაცხადა რასმუსენმა.
9 ნოემბერს ანდერს ფოგ რასმუსენი და მასთან ერთად ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის ელჩები დახურულ ფორმატში პარლამენტის წევრებს შეხვდნენ.

Upcoming Parliamentary Elections Significant Indicator for the NATO
NATO Secretary General of Anders Fogh Rasmussen said the upcoming elections of the Georgian Parliament will be “a litmus test” for Georgia’s democracy.
Rasmussen made the statement after his meeting with the chairman of the parliament of Georgia Davit Bakradze.
Rasmussen said “democratic development of the country is basis for the success of Georgia and Georgians want to live in full mature modern democracy.”
He added the North-Atlantic Alliance relies on democratic values.
According to the Secretary General, his meeting at the parliament was particularly important for him where he suggested Davit Bakradze to keep strengthening democracy; to keep building the pillars of free and democratic state, the rule of law, the freedom of the judiciary and the media, fight against corruption, the involvement of civil society.
Rasmussen underscored that parliament plays the key role in the development of democracy in the country.
“Parliamentary elections of 2012 will be “a litmus test” for Georgia’s democracy. I expect Georgia would one day join the Alliance according 2008 NATO Bucharest summit decision,” said Rasmussen.
On November 9, Anders Fogh Rasmussen and ambassadors of the North-Atlantic Alliance met Members of Parliament in closed format.