გვანცა ყუფარაძე პატიმრობიდან გათავისუფლდა
11 ნოემბერს სასჯელაღსრულების ქალთა #5 დაწესებულებიდან პატიმარი გვანცა ყუფარაძე გათავისუფლდა. მის გათავისუფლებას სასჯელაღსრულების დაწესებულებასთან ოპოზიციონერი პოლიტიკოსები, ოჯახის წევრები და ახლობლები ელოდნენ.
როგორც გვანცა ყუფარაძემ განაცხადა, "თავისუფლების პირობებში უმაღლეს სასწავლებელში გააგრძელებს სწავლას, სადაც პატიმრობის დროს ჩააბარა".
მისივე თქმით, უდანაშაულოდ იჯდა ციხეში და იმედი აქვს, რომ სტრასბურგის სასამართლო მისი უდანაშაულობის საკითხს დაადასტურებს და სიმართლე გაირკვევა.
გვანცა ყუფარაძემ 5-წლიანი სასჯელი პატიმრობაში მოიხადა და 5 წლით პირობითი პატიმრობა აქვს მისჯილი. იგი 5 წლის განმავლობაში პრობაციონერი იქნება.
საქმე ეხება 2006 წლის 14 ნოემბერს მომხდარ დანაშაულს, გლდანი-ნაძალადევის რაიონში, #12 სკოლის ტერიტორიაზე, სადაც დაიჭრა გვანცა ყუფარაძის თანაკლასელი თორნიკე ტყემალაძე. გვანცა ყუფარაძეს მსჯავრად დაედო თორნიკე ტყემალაძის მიმართ განზრახ მკვლელობის მცდელობა, სასჯელის ზომად მიესაჯა 5-წლიანი პატიმრობა თავისუფლების აღკვეთით და 5-წლიანი პირობითი პატიმრობა. ყუფარაძემ დანაშაული არ აღიარა და განაცხადა, რომ ტყემალაძე მის თვალწინ უცნობმა პირებმა დაჭრეს.
ამასთან, როგორც „თავისუფალი დემოკრატების“ წარმომადგენელმა, თეა წულუკიანმა განაცხადა, სიმართლის დადგენა ვერ მოხერხდა, ვინაიდან ხელისუფლების წარმომადგენლები, კონკრეტულად კოტე კუბლაშვილი დაზარალებულ ტყემალაძეს მფარველობდა.
„მობილურებთან დაკავშირებით ახალგაზრდებში მიმდინარეობდა საქმის გარჩევა, ტყემალაძე დამნაშავე იყო ამ საქმეში და მას არ უნდოდა სიმართლის დადგენა, თავმდამსხმელი ბიჭების დასახელება. აქედან გამომდინარე დაასახელს გვანცა ყუფარაძე, რომელიც შეესწრო აღნიშნულ ინციდენტს“, - აღნიშნა წულუკიანმა.

Gvantsa Kuparadze Released from Imprisonment
On November 11, juvenile prisoner Gvantsa Kuparadze was released from Prison # 5 for women. Politicians from opposition parties, family members and relatives were waiting for her outside the penitentiary setting.
Gvantsa Kuparadze said “she will continue studies at the university where she entered during imprisonment.” She also said that she was arbitrarily imprisoned and hopes the Strasbourg Court will prove her non-guiltiness and find out the truth.
Gvantsa Kuparadze served five years in prison and she has to serve another five years of conditional sentence. She was convicted for the crime that occurred in the territory of Public School # 12 in Gldani-Nadzalevi district on November 14, 2006 where her class-mate Tornike Tkemaladze was wounded. Gvantsa Kuparadze was convicted for the attempt of premeditated murder. Kuparadze did not plead guilty and said Tkemaladze was wounded in front of her by strangers.
Representative of the Free Democrats Thea Tsulukiani said the truth was not estimated because governmental officials, particularly Kote Kublashvili, protected Tkemaladze.
“The young boys had argument regarding mobile phones. Tkemaladze was on the guilty side and he did not want the court to estimate the truth and to name the boys who really wounded him. So, they blamed Gvantsa Kuparadze who witnessed the incident,” said Tsulukiani.