რუსეთი არაღიარებულ აფხაზეთს ერთ პატარა სოფელს არ უთმობს
რუსულმა და აფხაზურმა მხარეებმა გაგრის რაიონის სოფელ აიბღაზე შეთანხმება ვერ შეძლეს. ამის შესახებ სააგენტო „აპსნი პრესი“ იუწყება.
ამ საკითხს ე.წ. სახელმწიფო საზღვრის დელიმიტაციის კომისიის სხდომაზე განიხილავდნენ, რომელიც სოხუმში სამ დღეს მიმდინარეობდა.
აფხაზურმა მხარემ რუს კოლეგებს წარუდგინა დოკუმენტი „აფხაზეთსა და რუსეთის ფედერაციას შორის მდინარე ფსოუზე სახელმწიფო საზღვრის და სოფელ აიბღას აფხაზური მხარისთვის კუთვნილების შესახებ აფხაზეთის კომისიის არგუმენტაცია“.
მხარეები შეთანხმდნენ, რომ აუცილებელია, „დაზუსტდეს სოფელ იაბღასთან სახელმწიფო საზღვრის მდებარეობა“. ისინი, ასევე, თანახმანი არიან, სოფლის მოსახლეობას დაუბრკოლებელი გადაადგილების საშუალება მისცენ. უნდა შეიქმნას ექსპერტთა ჯგუფები, რომლებიც საზღვაო სივრცის გამიჯვნაზე იმუშავებენ.
სამდღიანი მუშაობის შემდეგ მხარეებმა პროტოკოლიც გააფორმეს, რომელშიც მოლაპარაკებების გაგრძელების აუცილებლობა დაფიქსირდა. რუსულმა მხარემ აფხაზურ კომისიას ორი შეთანხმების პროექტი გადასცა - „რუსეთის ფედერაციისა და აფხაზეთის რესპუბლიკის სახელმწიფო საზღვრის“ და „შავ ზღვაში საზღვაო სივრცის გამიჯვნის“ შესახებ.

Russia Does Not Cede a Small Village to Abkhazia
News Agency Apsni Press reports that Russian and Abkhazian parties could not reach agreement regarding a small village of Aibga in Gagra district.
The issue was discussed at the meeting of the state border delimitation commission which lasted three days in Sokhumi.
Abkhazian side introduced their Russian colleagues with the document “Arguments of Abkhazian Commission about Abkhazian Village Aibga and about Demarcation of Abkhazian and Russian State Border at the Psou River”.
The parties agreed that it is necessary “to estimate location of state border near Iabga village.” They also agree to ensure free travelling for villagers. Groups of experts shall be created who will work on the demarcation of borders.
After three-day negotiations, the parties signed protocol which underlined the necessity to continue negotiations. The Russian party proposed two draft-agreements to the Abkhazian party – “State Border Between Russian Federation and Republic of Abkhazia” and “Demarcation of Naval Borders in the Black Sea.”