კონდოლიზა რაისი: „სააკაშვილმა რუსეთს ომის დაწყებისთვის პროვოცირების უფლება მისცა“
აშშ-ის ყოფილი სახელმწიფო მდივანი კონდოლიზა რაისი ამბობს, რომ საქართველოს პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა ე.წ. სამხრეთ ოსეთში ომის დაწყებისთვის რუსეთს მისი პროვოცირების უფლება მისცა. eurasianet.org-ის ცნობით, რაისი ამის შესახებ მემუარებში - No Higher Honor: A Memoir of My Years in Washington წერს.
რაისი აღნიშნავს, რომ „ერთი მხრივ, იმპულსური სააკაშვილის დაწყნარებას ცდილობდა, ხოლო, მეორე მხრივ, საკუთარი ადმინისტრაციის მებრძოლი წევრების შეკავება უწევდა“.
მემუარებში რაისი, თავდაპირველად, ომის დაწყებამდე თბილისში გამართულ ვიზიტს აღწერს: „იგი {მიხეილ სააკაშვილი} იყო ამაყი და შეიძლება ითქვას, იმპულსურიც. ჩვენ ყველა ვშიშობდით, რომ მას შესაძლოა, მოსკოვისთვის  პროვოცირების საშუალება მიეცა, რათა ძალა გამოეყენებინა. ფაქტობრივად კი, მან წარმატებულად მოახერხა კონფლიქტის პროვოცირება საქართველოს კიდევ ერთ ამბოხებულ რეგიონში - აჭარაში და მოიგო იმით, რომ ამ რეგიონის საქართველოში რეინტეგრირება მოხდა. ამ პრეცედენტის გამო, ჩვენ ვშიშობდით, რომ ამას შესაძლოა, მისთვის მიეცა საშუალება, ეფიქრა, რომ იგივე წარმოდგენის გამეორებას შეძლებდა პუტინის საყვარელ სოჭთან ახლოს მყოფ ტერიტორიაზე“.
რაისი წერს, რომ იგი მოუწოდებდა სააკაშვილს, ხელი მოეწერა ძალის გამოუყენებლობის შესახებ შეთანხმებისთვის, თუმცა, მემუარების მიხედვით, საქართველოს პრეზიდენტი შემოთავაზებას უარყოფდა.
„ბატონო პრეზიდენტო, რაც გინდათ, ის გააკეთეთ. თუმცა, ნუ მისცემთ რუსეთს უფლებას, რომ თქვენი პროვოცირება მოახერხონ. გახსოვდეთ, ის მომენტი, როცა პრეზიდენტმა ბუშმა თქვა, რომ მოსკოვი ცდილობს გაგაკეთებინოთ რაღაც სულელური. არ ჩაერთოთ რუსეთის სამხედრო ძალასთან დაპირისპირებაში. არავინ მოვა თქვენს დასახმარებლად და თქვენ დამარცხდებით“, -  წერს რაისი საქართველოს პრეზიდენტთან შეხვედრის შესახებ.
ამის შემდეგ კონდოლიზა რაისი სამხედრო მოქმედებების დაწყების შესახებ წერს და აღნიშნავს, რომ სეპარატისტები ქართულ სოფლებს ბომბავდნენ, რადგან უნდოდათ, რომ საქართველოს ძლიერი სამხედრო იერიში მიეტანა მათზე.
კონდოლიზა რაისი ჯერ კიდევ სამხედრო კონფლიქტის შემდეგ თბილისში გამართულ ვიზიტსა და სააკაშვილთან ერთად გამართულ პრესკონფერენციის დეტალებს იხსენებს: „შეწუხებული ვიყავი ჟინიანი, ემოციური და გადაღლილი საქართველოს პრეზიდენტის გამო... „ბატონო პრეზიდენტო, მადლობა გადაუხადეთ ევროპელებსა და ამერიკელებს თქვენთან დგომისთვის. თქვით რამე წამახალისებელი თქვენი ხალხისთვის ომის დასრულების შესახებ, ხოლო რუსებზე კომენტარს მე გავაკეთებ“, - ვუთხარი მე. პრესკონფერენცია მსუბუქად დაიწყო... სააკაშვილი ინგლისურად შესანიშნავად საუბრობს. ვიცოდი, რომ ეს არ შეიძლებოდა პრობლემა ყოფილიყო, თუმცა მოულოდნელად მისი ტონი აგრესიული გახდა. იგი რუსებს ბარბაროსებს უწოდებდა და ტანკების უკან გაბრუნებისკენ მოუწოდებდა. იგი არ ჩერდებოდა. კარგი, გავიფიქრე, ისედაც ველოდი მკაცრ სიტყვებს რუსებთან მიმართებაში. შემდეგ მან დაიწყო ევროპელებზე საუბარი, მიუნჰენის კონფერენციისა და დაშოშმინების შესახებ... სააკაშვილის გამო გაგიჟებული ვიყავი. საუბარიც აღარ შემეძლო“, - წერს რაისი.

Former U.S. Secretary of State Condoleezza Rice says Georgian President Saakashvili "let the Russians provoke him" into starting a war over South Ossetia. According to the Eurasianet.org Rice wrote about it in her memoires No Higher Honor: A Memoir of My Years in Washington.
Rice noted that on the one hand she was trying to calm down impulsive Saakashvili and on the other hand she had to resist active members of her own administration.”
In her memoires, Rice describes a meeting in Tbilisi with Saakashvili before the war broke out: “He (Saakashvili) is proud and can be impulsive, and we all worried that he might allow Moscow to provoke him to use force. In fact, he himself successfully provoked conflict in another breakaway part of the country, Adjara, and benefited when it had been reintegrated into Georgia through domestic and international pressure. The precedent, we feared, might make him think he could get away with a repeat performance in the territories located closer to Putin's beloved Sochi.”
Rice wrote she urged Saakashvili to sign a non-use-of-force agreement, but according to her memoires he refused.
"Mr. President, whatever you do, don't let the Russians provoke you. You remember when President Bush said that Moscow would try to get you to do something stupid. And don't engage Russian military forces. No one will come to your aid, and you will lose," Rice wrote about her meeting with the President of Georgia.
Afterwards, she described the start of the war, the evening of August 7 and noted that South Ossetian rebel forces continued shelling ethnic Georgian villages in and around the capital, Tskhinvali. In response, the Georgian military commenced a heavy military offensive against the rebels.
After the fighting was over, she held a joint press conference with Saakashvili: “I was... worried about the capricious, emotional and exhausted Georgian president and what he might say. "Mr. President, just thank the Europeans and the Americans for standing with you. Say something encouraging to your people about ending the war. Leave any comment about the Russians to me," I said. The press conference began smoothly, but as he kept speaking, I could see that the Georgian's blood pressure was starting to rise. With halting speech he continued, as if trying to decide what to say next. Saakashvili speaks wonderful English, so I knew that wasn't the problem. All of a sudden his language became aggressive. He started calling the Russians barbarians and claimed their tanks were "on a roll" and would not stop. Okay, I thought, I expected some tough words to the Russians We're still all right. Then he started in on the Europeans, referencing Munich and appeasement...I was so mad at Saakashvili I couldn't even speak...“, Rice wrote.