იენსენი და ისლამი მიიჩნევენ, რომ ცხინვალის არჩევნების აღიარება ეთნიკური წმენდის ლეგიტიმაცია იქნება
ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის საქართველოს მონიტორინგის კომიტეტის თანამომხსენებლები – მაიკლ იენსენი და კასტრიო ისლამი ე.წ. სამხრეთ ოსეთის საპრეზიდენტო არჩევნებს არ აღიარებენ. ამის შესახებ განცხადება საპარლამენტო ასამბლეის ოფიციალურ ვებგვერდზე გამოქვეყნდა.
თანამომხსენებლები კიდევ ერთხელ ადასტურებენ მხარდაჭერას საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ.
„სამხრეთ ოსეთისა და აფხაზეთის რეგიონების მიერ დამოუკიდებლობის ცალმხრივად გამოცხადება საერთაშორისო სამართლის მიხედვით არალეგიტიმურია და ამდენად, ამ არჩევნების კანონიერებისთვის არანაირი საკონტიტუციო საფუძველი არ არსებობს“, - აცხადებენ იენსენი და ისლამი.
ისინი ასევე დასძენენ, რომ ომის შედეგად საკუთარი სახლებიდან 20 ათასი ეთნიკური ქართველი გამოდევნეს და ამ ადამიანებს ხმის მიცემის უფლება არ მიეცათ.
„ამ არჩევნების აღიარება იქნება ლეგიტიმაცია იმ ეთნიკური წმენდისა, რომელიც 2008 წელს განხორციელდა. ეს ჩვენთვის მიუღებელია“, - ასკვნიან თანამომხსენებლები.
ე.წ. სამხრეთ ოსეთის საპრეზიდენტო არჩევნები 13 ნოემბერს გაიმართა. იმის გამო, რომ 11 კანდიდატიდან ხმათა 50% ვერც ერთმა ვერ დააგროვა, 27 ნოემბრისთვის მეორე ტური დაინიშნა. წინასწარი შედეგებით, ხმათა 25,44%-ით ანატოლი ბიბილოვი ლიდერობს, 25,37%-ით კი მეორე ადგილზე ალა ჯიოევაა.

The co-rapporteurs of the Council of Europe Parliamentary Assembly’s (PACE) Monitoring Committee for Georgia, Michael Aastrup Jensen (Denmark, ALDE) and Kastriot Islami (Albania, SOC) today underscored that they did not recognize the legitimacy of the elections that were recently conducted in South Ossetia and reiterated their support for the territorial integrity of Georgia – web page of PACE informs.
"The unilateral declaration of independence of the breakaway regions of South Ossetia and Abkhazia is illegitimate under international law and therefore no legal or constitutional basis for these elections exists" they declared.
"In addition, none of the more than 20.000 ethnic Georgian IPDs that were forced from their houses as a result of the war were allowed to vote. Recognizing these elections as legal would be legitimizing the ethnic cleansing that took place in 2008. That is unacceptable to us" they concluded.
So called south Ossetian presidential election was held on 13 November. The second round will be held on 27 November. Anatoly Bibilov leads with 25,44% and Ala Jioeva is in second place with 25,37% of the votes. Tbilisi, NATO and EU don’t recognize so called South Ossetian elections