საქართველოს არასამთავრობო ორგანიზაციებმა ევროკავშირის მინისტრთა კომიტეტს მიმართეს
არასამთავრობო  ორგანიზაციები:  რეპრესიებისგან დაზარალებულთა საზოგადოება „მემორიალი“,  „ქართული აკადემია“, „ადამიანის უფლებათა პრიორიტეტი“ ევროკავშირის მინისტრთა კომიტეტიდან მოითხოვენ, მოკლე ხანში ჩატარდეს თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილებების მონოტორინგი კილაძეების საქმეზე სტრასბურგის სასამართლოს განჩინების აღსრულების ადეკვატურობის დადგენის მიზნით.
„ხელისუფლების ცინიკური დამკიდებულება საკითხისადმი იქიდანაც ჩანს, რომ მას ეტყობა, წინასწარვე ჰქონდა მიღებული გადაწყვეტილება, შემოფარგლულიყო „სიმბოლური ჟესტით“ და არ ჩააყენა მოსახლეობა საქმის კურსში, რის შედეგადაც უამრავ ადამიანს შეუქმნა დამატებითი სიძნელეები“, - აღნიშნავენ არასამთავრობო ორგანიზაციები თავიანთ მიმართვაში.
არასამთავრობო ორგანიზაცია „მემორიალმა“, რომელიც რეპრესიებისაგან დაზარალებულ ათასობით ადამიანს აერთიანებს, თავისი ინიციატივით ჯერ კიდევ 2000 წელს წარუდგინა საქართველოს პარლამენტს რეპრესირებულთა შესახებ 1997 წლის კანონის მე-8 და მე-9 მუხლების რეალიზაციის კანონპროექტის ვარიანტი.
სამწუხაროდ, ამ მცდელობას მაშინ შედეგი არ გამოუღია. სტრასბურგის სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილებების შემდეგ, როცა საქართველოს სახელმწიფოს რეპრესირებული ოჯახებისთვის კომპენსაციის სახით 4000-4000 ევროს გადახდა დაევალა, „მემორიალმა“ საქართველოს ახალგაზრთა იურისტთა ასოციაციასთან (საია) ერთად 2011 წლის გაზაფხულზე შეიმუშავა უფრო სრულყოფილი ვარიანტი. ეს კანონპროექტი ასევე წარედგინა პარლამენტს. თუმცა, იგი ამჯერადაც არ იქნა გათვალისწინებული.
კანონი „მორალური კომპენსაციის შესახებ“ მიღებულია 2011 წლის გაზაფხულზე და ისიც მხლოდ მას შემდეგ, რაც ძმები კილაძეების საქმეზე გამოტანილი განაჩენით სტრასბურგის ადამიანთა უფლებების ევროპულმა სასამართლომ დაავალდებულა ქართული სახელმწიფო, შეევსო მორალური კომპენსაციის თაობაზე არსებული სამართლებრივი ვაკუუმი.

Georgian Non-Governmental Organizations Petitioned to the EU Council
Non-governmental organizations – “Memorial” Society of Repressed Victims, Georgian Academy and Human Rights Priority request the EU Council of Ministers to promptly monitor the judgment of the Tbilisi City Court on the Kiladzes’ Case in order to estimate whether the Strasbourg Court judgment was adequately executed or not.
“Cynic approach of the government towards the issue is proved by preliminarily passed verdict to use symbolic gesture and not informing the society about the real situation as a result of what many people have encountered additional problems,” the petition of the NGOs reads.
In 2000, Georgian NGO Memorial, which unifies thousands victims of political repression, submitted the draft-law of the realization of Article 8 and 9 of the 1997 law of Georgia about Repressed People to the Parliament of Georgia.
Unfortunately, their initiative did not have any result then. After the Strasbourg Court passed verdict which obliged the Georgian state to compensate repressed families with 4 000 Euro, in 2011 the Memorial together with the Georgian Young Lawyers’ Association drew up more accomplished version of the draft law and submitted to the Parliament. However, it was declined this time too.
The Law about Moral Compensation was adopted in Spring of 2011 and after the Strasbourg European Court of Human Rights passed verdict on the Case Brothers Kiladzes and obliged the Georgian state to compensate the moral damage of the victims.