აფხაზეთმა ადამიანის უფლებების დაცვაზე უნდა იფიქროს
გამოყოფილი რეგიონი ლეგიტიმაციის მოპოვებას ადგილობრივი ქართველების უფლებების მხარდაჭერით უნდა ცდილობდეს და არა დომინოს თამაშით
ჰიუ უილიამსონი, გარდიანი
აფხაზეთში დომინოს თამაში უყვართ. მზის ჩასვლის შემდეგ, ახალგაზრდა მამაკაცები დომინოს სათამაშოდ შავი ზღვის სანაპიროზე ქალაქ სოხუმში იკრიბებიან – საქართველოსგან გამოყოფილი რეგიონის აფხაზეთის დედაქალაქში, რეგიონის, რომელიც საქართველოსგან დამოუკიდებლობით ვაჭრობს.
მაგრამ, ისევე როგორც პინგპონგს ჩინეთში, დომინოს თამაშს აფხაზეთში უფრო ფართო დიპლომატიური მნიშვნელობა აქვს. ოქტომბერში, სოხუმი დომინოს მსოფლიო ჩემპიონატის (დიახ, ის არსებობს) მასპინძლობით ამაყობდა. აფხაზეთს არ გაუმარჯვია (ეს პატივი დომინიკის რესპუბლიკას ერგო), მაგრამ მიზანს საერთაშორისო ყურადღების მიპყრობით მიაღწია. ჩემპიონატში 200-ზე მეტი მოთამაშე მონაწილეობდა ოცზე მეტი ქვეყნიდან (მათ შორის აშშ-ის გუნდი).
აფხაზეთს მხოლოდ რუსეთი, ვენესუელა და კიდევ ორი პატარა სახელმწიფო აღიარებს და მისი სტატუსი რუსეთის და საქართველოსთვის, რომლებიც 2008 წელს ერთმანეთს ხანმოკლე ომში დაუპირისპირდენენ, მწვავე დაპირისპირების მიზეზია.
ორ ქვეყანას შორის 9 ნოემბერს საბაჟო ზომებზე მიღწეული შეთანხმება იმის ნიშანია, რომ კომპრომისი შესაძლებელია. თუმცა ვაშინგტონისა და თბილისის გაღიზიანება და მოსკოვისა და სოხუმის სიამაყის განცდა ისეთ უწყინარ მოვლენაზე, როგორიც დომინოს მატჩია ხაზს უსვამს იმას, თუ რამდენად პოლიტიზებულია სინამდვილეში აფხაზეთთან დაკავშირებული ნებისმიერი შეთანხმება. მედიასაშუალებები იუწყებოდნენ, რომ ამერიკელ მოთამაშეებზე, იმ მიზნით, რომ მათ თამაში დაეტოვებინათ, ინტენსიური ზეწოლა ხორციელდებოდა. თუმცა, საბოლოო ჯამში - ამაოდ.
ეს ატმოსფერო ოდნავაც არ აადვილებს დამოუკიდებელი უფლებადამცველების მუშაობას აფხაზეთში. ჩვენი შეხვედრებისას აფხაზ ხელისუფლებთან ეს ვითარება სულაც არ გამხდარა გაოცების მიზეზი, მაგრამ Human Rights Watch იშვიათად ეძებს იოლ გზებს. ეს კი ნიშნავს, რომ ისევე როგორც სხვა ტერიტორიული კონფლიქტების შემთხვევაში, აქაც საჭიროა განსხვავებული, უფრო კრეატიული მიდგომების გამოძებნა, რათა დაცული იქნას რიგითი ხალხის უფლებები მთავარი მოთამაშეების მიერ. მოცემულ შემთხვევაში ამ მოთამაშეთა შორის არის რუსეთი, რომელიც ტერიტორიას მტკიცე სამხედრო და ფინანსურ დახმარებას უწევს.
მაგალითისთვის ავიღოთ კონფლიქტის შემდეგ დაბრუნებულ ადამიანთა უფლებები. საქართველო და აფხაზეთი ერთმანეთს 1992-93 წლებში ეომებოდნენ. ამ ომის შედეგად 200 000 ზე მეტი დევნილი გაჩნდა, დიდწილად - ეთნიკური ქართველები. 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს კონფლიქტის გამო იძულებით გადაადგილებულ ადამიანთა რიცხვი გაიზარდა. ერთადერთი ადგილი, სადაც 1993 წლის შემდეგ აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლება დევნილებს დაბრუნების უფლებას აძლევს, ეს გალის რაიონია, რომელიც საქართველოს ადმინისტრაციულ ხაზს ესაზღვრება და სადაც ომამდე მოსახლეობის 96%-ს ეთნიკური ქართველები შეადგენდნენ.
ის ფაქტი, რომ აფხაზეთი დიდწილად არაღიარებული სახელმწიფოა, სულაც არ ამცირებს ხელისუფლების, როგორც ტერიტორიის მაკონტროლებელი ძალის ვალდებულებას, გაიზიაროს საერთაშორისო სამართლით გათვალისწინებული ადამიანის უფლებების დაცვის ვალდებულებები, რაც მოიცავს ასევე ეთნიკური ქართველების უფლებას, დაუბრკოლებლად დაბრუნდნენ სახლებში, სადაც ომამდე ცხოვრობდნენ.
აფხაზეთი ამ ვალდებულებების ერთგული არ არის. გალის რაიონში დაახლოებით 47 000 დევნილი დაბრუნდა, მაგრამ ჩვენი კვლევა ცხადყოფს, რომ აფხაზეთის ხელისუფლება სამოქალაქო და პოლიტიკური უფლებების განხორციელების გზაზე შეზღუდვებს აწესებს.
მაგალითად, ადგილი აქვს დისკრიმინაციულ პროცედურებს პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტაციის გაცემისას, შეზღუდულია თავისუფალი გადაადგილება საქართველოს ადმინისტრაციულ საზღვარზე, შეზღუდულია ქართულ ენაზე განათლების მიღების უფლება. ჩვენ ამ საკითხებზე 90 წუთის განმავლობაში ვესაუბრებოდით აფხაზეთის დე-ფაქტო პრეზიდენტ ალექსანდრე ანქვაბს – ენერგიულ პოლიტიკოსს, რომელიც მობილურით პასუხობს ვიზიტორთა ზარებს.
ის ჩვენი დასკვნების უმრავლესობას არ ეთანხმება. თუმცა, სუბრობს „ახალ რეალიებზე“, რომელსაც იგი აფხაზეთში აშენებს - რეალიებზე, რომელსაც დიდწლად მტრულად განწყობილი საერთაშორისო თანამეგობრობა უნდა შეეგუოს. თუმცა, მან ერთგვარი ღიაობა გამოავლინა სასაზღვრო ხაზის გადაკვეთისა და ქართულ ენაზე განათლების მიღების დეტალებზე.
ჩვენ ვთქვით, რომ მისი „ახალი რეალიები“ ამ ტერიტორიის ძირძველი მოსახლეობის უფლებებს უნდა ეფუძნებოდეს. და ამისთვის, კონსტრუქციული მიდგომით უნდა მოხდეს ისეთი საკითხების იდენტიფიკაცია, როგორიცაა: რეპატრიანტთა უფლებები, რაც ლეგიტიმურად მოითხოვს ქმედებებს და სადაც მარტივმა ნაბიჯებმა შეიძლება დიდი დახმარება გაუწიოს ათიათასობით ადამიანს, რათა ისარგებლონ თავიანთი საბაზისო უფლებებით. ანალოგიურად სჭირდება მსგავსი მიდგომა რუსეთს და საქართველოს დასავლელ მხარდამჭერებს. რუსეთს გამოკვეთილი გავლენა აქვს აფხაზეთზე და ეს უნდა გამოიყენოს მაშინ, როდესაც დასავლეთს არ წყენდა აღიარება, რომ პოზიტიური პროცესები ადგილზე კონფლიქტის მოგვარებაზეც დადებითად აისახება.
ეს მიდგომა, შეიძლება შეერწყას აფხაზეთში ადამიანის უფლებების მონიტორინგს და მხარდაჭერის პროგრამებს ისეთი საერთაშორისო ორგანიზაციების მხრიდან, როგორიცაა გაერთიანებული ერების ორგანიზაცია და ევროპაში უსაფრთხოებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაცია, რომლებსაც 2008 წლის კონფლიქტის შემდეგ რეგიონის დატოვება აიძულეს.
აფხაზეთის აშკარა სვლა საკუთარი სუვერენიტეტის ინსტიტუციონალიზაციისკენ დომინოს თამაშით და სხვა მსგავსი ნაბიჯებით, არ უნდა ხდებოდეს ადამიანის უფლებების, მათ შორის - რეპატრიანტთა უფლების ხარჯზე და მათ უნდა ჰქონდეთ უფლება, იცხოვრონ მშვიდობიანი ცხოვრებით.

Hugh Williamson, Guardian
They like playing dominoes in Abkhazia. As dusk falls, young men unpack their pieces on the promenade by the Black Sea in Sukhumi, the picturesque capital of this breakaway territory bidding for independence from Georgia.
Yet like playing ping pong in China, shuffling the dominoes in Abkhazia can also resonate with wider diplomatic meaning. In October, Sukhumi was proud to host the domino world championship (yes, it exists). Abkhazia didn't win – the Dominican Republic had that honour – but it achieved its goal of gaining some international attention. More than 200 players from two dozen countries attended, including a team from the US.
Abkhazia is only recognised by Russia, Venezuela and two other tiny states, and its status is part of the bitter tensions between Russia and Georgia that peaked in their short war in August 2008.
The two countries' breakthrough agreement on 9 November on customs arrangements is a sign that compromises are possible. Yet the annoyance in Washington and Tbilisi, and the pride in Sukhumi and Moscow, over such a seemingly harmless domino match (media reports told of intense, ultimately futile pressure on the US domino players, for instance, to withdraw) underline how politicised any dealings with Abkhazia really are.
This atmosphere does not make independent human rights work in Abkhazia very easy. In our meetings with Abkhaz officials on this visit, that came as no surprise, and Human Rights Watch rarely opts for the easy ride. But it means that, as in other territorial conflicts, a different, more creative approach is needed to protect the rights of ordinary people by the key players involved. In this case, those players include Russia, with its strong military and financial backing for the territory.
Take the rights of returnees after a conflict. Georgia and Abkhazia went to war in 1992-3, displacing more than 200,000 people, mostly ethnic Georgians. The 2008 battle between Russia and Georgia led to more displaced people. The only area to which Abkhazia's de facto authorities have, since 1993, allowed displaced people to return is the Gali district, close to the administrative boundary line with Georgia, where ethnic Georgians constituted 96% of the population before the war.
The fact that Abkhazia is a largely unrecognised state does not diminish the duty on the authorities, as the territory's controlling power, to meet their human rights obligations under international law. These include the right of ethnic Georgians to return unhindered to their pre-war homes.
Abkhazia is not living up to these duties. About 47,000 people have returned to Gali district, but, our research shows that Abkhaz authorities have erected barriers to their enjoyment of basic civil and political rights.
There are, for instance, discriminatory procedures in obtaining identity papers, restrictions on free movement across the administrative boundary line with Georgia, and limits on the rights of returnees to be educated in the Georgian language. We spent 90 minutes putting these points to Alexander Ankvab, Abkhazia's de facto president – a can-do politician who takes visitors' calls on his mobile.
He disagreed with most of our findings, though, and talked about the "new realities" he was building in Abkhazia – realities that the largely hostile international community would have to get used to, he noted. He showed some openness, however, on the details of boundary line crossings and access to Georgian-language education.
We said his "new realities" need to be grounded in the rights of the territory's long-established population. To make sure that happens, a constructive approach would be to identify issues, such as returnees' rights, where there is a clear legally based need for action and where simple acts would significantly help 10s of thousands of people enjoy their basic rights. Russia and Georgia's western backers need to take this approach as well. Russia has clear influence over Abkhazia and should use it, while the west would do well to recognise that positive developments on the ground could have a bearing on resolving the conflict.
This approach could be combined with steps to restart human rights monitoring and protection programmes in Abkhazia by international organisations such as the United Nations and the Organisation for Security and Co-operation in Europe, which were forced to withdraw following the 2008 conflict.
After all, Abkhazia's evident moves to institutionalise its sovereignty, through playing dominoes and by other means, should not come at the cost of human rights, including the rights of returnees to live peaceful lives.