სემინარი სამხედრო, უშიშროების და პოლიციის აღჭურვილობის გამოყენების თემაზე
6 დეკემბერს სასტუმრო „ძველ მეტეხში“ ომეგას კვლევის ფონდმა ჩაატარა სემინარი თემაზე: სამხედრო, უშიშროებისა და პოლიციის აღჭურვილობის გამოყენების მონიტორინგი და გამოძიება.
სემინარზე წარმოდგენილი იყო სხვადასხვა ტიპის რეზინისა და პლასტიკური ტყვიები, ცრემლსადენი გაზი, აკუსტიკური იარაღი, ხალხის დარბევის საშუალებები, რომლებსაც იყენებენ სამართალდამცავი ორგანოები დემონსტრაციებისა და მიტინგების დაშლისას.
ეს იარაღები შეიძლება პირდაპირ მთავრობის შეკვეთით აწაარმოოს მწარმოებელმა.
ასევე წარმოდგენილი იყო მასობრივი დაპატიმრებისთვის საჭირო ხელბორკილები და სხვადასხვა სახის იარაღები.
სემინარზე ნაჩვენები ზოგიერთი იარაღი საქართველოშიც გავრცელებულია. საქართველოს სამართალდამცავი ორგანოები, ძირითადად, მომარაგებულია ამერიკული იარაღით.
სემინარზე წარმოადგინეს და განიხილეს ისეთი იარაღები, რომლებიც 2007 წლის 7 ნოემბერს გამოიყენეს მიტინგის დარბევის დროს საქართველოს სამართალდამცავმა ორგანოებმა. მათ შორის იყო რეზინის ტყვიები, რომლის გასროლის შემდეგ იგი სხვადასხვა ფერის ნივთიერებებს ღვრის. სპეციფიკური სითხე ტყვიის თავშია ჩასხმული და  შეიცავს გამაღიზიანებელ ნივთიერებებს. სემინარის წამყვანების ცნობით, ეს ტყვიებიც ასევე გამოყენებული იყო 2007 წლის მიტინგის დარბევისას.

On December 6, the Omega Research Foundation held a seminar about Monitoring and Investigation of the Use of Military, Security and Police Equipment in the Tbilisi based Hotel “Old Metekhi”.
Various sorts of rubber and plastic bullets, tear gas, acoustic weapon, equipment to disperse people during riots and demonstrations by law enforcement bodies were presented during the seminar.
The weapon can be manufactured based on direct order of a government of any country.
The speaker also presented handcuffs and other weapon necessary for the detention of a person.
Some of the equipment presented during the seminar is used in Georgia too. Georgian law enforcement bodies have been supplied with similar equipment.
The weapons, which were used during the dispersal on November 7, 2007, were also presented and discussed during the seminar. Among them were rubber bullets with color paints as well as bullets with teasing substances on top of them. The speaker said those bullets were also used during the dispersal of November 7 demonstration.