ჰერები ჩაკეტილი ხიდის გახსნას ითხოვენ
დედოფლისწყაროს რაიონის სოფელ სამთაწყაროში მცხოვრები ჰერები საქართველო-აზერბაიჯანის დამაკავშირებელი ხიდის გახსნას ითხოვენ. საქართველოს სასაზღვრო პოლიციამ სამთაწყარო-მუღანლოს ხიდზე მანქანებით გავლა 1 წლის წინ აკრძალა, ხიდის გაუმართაობის მიზეზით. ხიდის გაუმართაობის დამადასტურებელი დოკუმენტი არ არსებობს.
სამთაწყაროში მცხოვრებ ინგილოებს საინგილოში გადასვლა იმ შემთხვევაში შეუძლიათ, თუ ხიდზე ფეხით გავლენ, რაც მათი თქმით, ძალიან მოუხერხებლია და დიდ ხარჯებთან არის დაკავშირებული.
„საინგილოში ბოლოს ერთი წლის წინ ვიყავი. ადრე კვირაში ხუთჯერ მაინც მივდიოდი. ახლა მანქანით ხიდამდე უნდა მივიდეთ, ხიდზე ფეხით გავიდეთ, ტაქსი გამოვიძახოთ და ასე წვალებით უნდა მივიდეთ იქამდე. საინგილოში ერთი გადასვლა 50 ლარამდე ჯდება. ხიდი პირველად პეტრე ცისკარიშვილი რომ იყო კახეთის გუბერნატორი, მაშინ ჩაკეტეს. მანამდე არანაირი პრობლემა და შეზღუდვა არ იყო საინგილოში გადასვლაზე. თავის დროზე გაფიცვები, აქციები და დიდი ამბები გვქონდა. რამდენჯერმე დაგვარბიეს კიდეც.  ყველა იქ გვყავს, ცოცხლებიც და მკვდრებიც. საფლავზე გვინდა გასვლა და ვერ მივდივართ. ლაგოდეხიდანაც მიდის გზა, მაგრამ შორია და ძვირი ჯდება. 150 კილომეტრი ზედმეტად უნდა გავიაროთ. ხიდის ჩაკეტვა ჯერ კონტრაბანდას დააბრალეს. იმიტომ არ დგანან იქ, რომ კონტრაბანდა არ გამოუშვან? მერე ხიდის ავარიულობა მოიმიზეზეს, მაგრამ არც ეს არის მიზეზი. დაახლოებით 4 წლის წინ, როცა ბადრი ბიწაძე სასაზღვრო პოლიციის უფროსი იყო, ამ ხიდზე თქვა, ასეთი მკვიდრად ნაგები ხიდი საქართველოში არ გვაქვსო“, - ამბობს სამთაწყაროში მცხოვრები ინგილო დინა გამხარაშვილი.
„6 თვეზე მეტია საინგილოში არ გადავსულვარ. მშობლები, ძმები, ნათესავები, ყველა იქ მყავს. ჩვენმა დეპუტატმა პარლამენტშიც გაიტანა ხიდის გახსნის საკითხი, მაგრამ არანაირი შედეგი არ არის. შემოვლითი გზით რომ გადავიდეთ საინგილოში, ჯერ წნორში უნდა წავიდეთ, იქიდან ლაგოდეხში, მერე ბელაქანში, შემდეგ ზაქათალაში და ბოლოს კახში უნდა გავიდეთ. ეს კი ძალიან ძვირია. რატომ უნდა ვიწვალოთ ამდენი, როცა 25 წუთში შეიძლება გადავიდეთ საინგილოში?“ - კითხულობს სამთაწყაროს მკვიდრი მაყვალა ტარტარაშვილი.
ჰერების თქმით, საქართველო-აზერბაიჯანის დამაკავშირებელი ხიდის ამორტიზებულობა მისი ჩაკეტვის რეალური მიზეზი არ არის. მათი თქმით, ხიდი სამხედრო დანიშნულების იყო და ჩანგრევის საფრთხე არ ემუქრება. მსუბუქი ავტომობილებისთვის ხიდზე გავლა საფრთხეს არ წარმოადგენს.
„ხიდის ჩაკეტვის მიზეზად იმას ასახელებენ, რომ თითქოს დაზიანებულია, არადა როგორც ჩაკეტეს, რეაბილიტაცია ჩაუტარეს, მოაასფალტეს კიდეც. ეს მიზეზი არ არის. ხომ არ გვეტყვიან, მთავრობა არ გიშვებთო. ახალი ხიდები წყალმა წაიღო და ეს ხიდი არც კი დაზიანდა. სამხედრო ხიდია, სატვირთო მანქანები და ტანკები გადადიოდნენ და მსუბუქი მანქანა რას დააკლებს?“, - აღნიშნა სამთაწყაროში მცხოვრებმა ინგილომ ვაჟა ემრაშვილმა.
სამთაწყაროში მცხოვრებ ჰერებს პრობლემებს ქართველი მებაჟეებიც უქმნიან. „მარტო გადასვლაზე კი არ გვაქვს პრობლემა, ვერაფერი ვერ გადმოგვაქვს. აზერბაიჯანის მხარეს პრობლემა არ აქვს, ტვირთს გვატოვებინებენ და შეგვიძლია რამდენიმე გზად წამოვიღოთ, მაგრამ ქართული მხარე არ გვატანს. პატარა ჩანთით გვიშვებენ, თუ კიდევ რამე გვაქვს საბაჟოზე გვატოვებინებენ. ადრე მსგავსი შეზღუდვები არ იყო. ერთხელ მოხარშული ქათამი მოგვქონდა და გვითხრეს, კიდევ კარგი მოხარშულია, თორემ გადავაგდებდიო. ერთ ქალს 4 კილო თხილი გადმოჰქონდა. იმის დატოვება მოსთხოვეს და გაბრაზებულმა წყალში გადაყარა, არც მე და არც თქვენო,“ - აღნიშნა ინგა საკანელაშვილმა.
სასაზღვრო პოლიციიდან ხიდის გაუმართაობის დამადასტურებელი დოკუმენტი გამოითხოვეთ, მაგრამ ვერ მივიღეთ. ასეთი დოკუმენტი არ არსებობს. ხიდის დათვალიერების საშუალება მებაჟეებმა არ მოგვცეს.
„საპატრულოდან უნდა აიღოთ ნებართვა, რომ ხიდამდე მიგიშვათ. ამის გარეშე სხვა რაიონის მაცხოვრებლებს ხიდამდე მისვლის უფლება არ აქვთ,“ - განაცხადა მებაჟე ზაქარია სხრიტლაძემ.
მისივე თქმით, ხიდი სარეაბილიტაციოა და ავტომობილებით გადაადგილების შემთხვევაში მგზავრების სიცოცხლეს საფრთხეს უქმნის, ამიტომ ხიდზე ტრანსპორტით გადაადგილება აკრძალულია.
სამთაწყაროს ხიდის გახსნას ინგილოების გარდა დედოფლისწყაროს მაჟორიტარი - დეპუტატი ავთანდილ ლეკაშვილიც ითხოვს.
„სამთაწყაროს ხიდის ჩაკეტვის გამო აზერბაიჯანში საავტომობილო მიმოსვლა ახლა ლაგოდეხიდან არის შესაძლებელი. ამის გამო მოსახლეობას დამატებით 150 კილომეტრის გავლა უწევს. სამთაწყაროს ხიდი ერთი წლის წინ კონტრაბანდის აღსაკვეთად ჩაიკეტა, მაგრამ ახლა სასაზღვრო პოლიცია მუშაობს და ასეთი საფრთხე აღარ არსებობს. ამიტომ, ხელისუფლებას ვთხოვ, რომ ამ პრობლემას დროული ყურადღება მიაქციოს“, - განაცხადა მაჟორიტარმა დეპუტატმა.

Ingiloys Urge to Open Bridge
Ingiloys residing in Samtatskaro village in Dedoplistskaro district request to open a bridge linking Georgia and Azerbaijan. The Georgian Custom Police prohibited transport movement along Samtatskaro-Muganlo Bridge a year ago because it was amortized. However, there is no document to prove it.
Ingiloys residing in Samtatskaro village can travel to Saingilo only if they cross the bridge on foot that is very inconvenient and costs expensive.
“I last travelled to Saingilo a year ago. I used to travel there five times per week. Now, I have to arrive at the bridge by car, then I have to cross the bridge on foot and from there I have to take a taxi – it is so difficult for us to travel to Saingilo and it costs about 50 GEL each time. Initially, the bridge was locked when Petre Tsiskarishvili was Kakheti regional governor. Before that, we had no problems and travelling was not restricted. We even went on strike, held demonstrations and protested much. They even dispersed us. All our relatives live there; part of them died. We want to go cemeteries but cannot go. There is a road to Saingilo from Lagodekhi district too but it is more expensive. We have to travel 150 more kilometers. Initially, they said the bridge was locked because of smuggling. Why are they (custom police officers) standing there then? Later they said the bridge was damaged but it is not true either. About four years ago, when Badri Bitsadze was head of the Custom Police, he said it was the most solid bridge in Georgia,” said Ingilo Dina Gamkharashvili from Samtatskaro.
“I have not travelled to Saingilo for more than 6 months. Parents, brothers and relatives live there. Our MP raised the question at the Parliament but there was no result. In order to take roundabout to get to Saingilo, we have to travel to Tsnori then to Lagodekhi and from there to Belkan, Zakatala and finally to Kakhi. And it is too expensive trip. Why should we waste so much time and finances when we can get to Saingilo only in 25 minutes?” asked Makvala Tartarashvili from Samtatskaro.
Ingiloys said amortization of the bridge is not real reason for closing the Georgia-Azerbaijan’s linking bridge. They said the bridge was built for military purposes and it did not face any danger of collapsing. Ordinary cars cannot damage it.
“Allegedly they closed the bridge because it was damaged but as soon as it was closed, they started rehabilitation works; they even paved asphalt on it. It is not true reason. Who will tell us that it is government’s decision not to allow us to travel there? Flooded river took new bridges away but could not move the old one at all. It was a military bridge constructed for trucks and tanks and how could a car damage it?!” asked Vazha Emrashvili from Samtatskaro.
Georgian custom officers also create problems for Samatatskaro resident Ingiloys. “We have other problem too; we cannot bring anything from Saingilo. Azerbaijan side does not have any problem; they allow us to leave part of luggage there and bring them in several parts; but Georgian custom officers do not allow us to bring luggage. They allow us to take only a small bag and if we have anything more, we have to leave it at the Custom Office. Similar restrictions did not work in the past. Once I was bringing a boiled chicken and they said luckily it was boiled, otherwise they would have thrown it away. A woman was bringing 4 kilos of nut and custom officers demanded her to leave it there; the astonished woman threw the nuts into the river and did not leave it with them either,” said Inga Sakanelashvili.
We requested a document to prove amortization of the bridge from the Custom Police Department but we could not get any. There is no similar document at all. The custom officers did not allow us to check the bridge.
“You should take a permit from the patrol police to allow us to the bridge. Without that permit residents of other districts cannot reach the bridge,” custom officer Zakaria Skhirtladze said.
He added the bridge needs rehabilitation and traffic movement can place passengers into danger. So, the transport movement was prohibited there.
“Transport movement towards Azerbaijan is allowed from Lagodekhi district after the Samtatskaro Bridge was locked. Consequently, Samtatskaro population has to travel additional 150 kilometers. A year ago, the bridge was blocked to prevent smuggling but now custom police is working there and there is no threat of smuggling there. Consequently, I urge to government to immediately address to this problem,” said MP.