როგორ ჩავარდა აშშ-ის სენატში რეზოლუცია საქართველოს ნატოში გაწევრიანების დაჩქარების შესახებ
ამერიკელი სენატორი ცდილობდა ლობირება გაეწია საქართველოს ნატოში გაწევრიანებისათვის, მაგრამ ეს ძალისხმევა ჩაიშალა.
ფრაგმენტი The Daily Caller-ში გამოქვეყნებული სტატიიდან: „გასულ კვირას, იმ დროს, როცა სენატორთა უმრავლესობა ქვეყნისათვის მნიშვნელოვან პრობლემებზე, ომის დაფინანსებასა და ამერიკელების საკონსტიტუციო თავისუფლებებზე იყო კონცენტრირებული, სენატორი მარკო რუბიო (რესპუბლიკელი ფლორიდიდან), როგორც ჩანს, უფრო უცხო ქვეყნის ბედზე წუხდა.
ის ცდილობდა, კულუარებში ისეთი კენჭისყრის ჩატარებაზე დაეთანხმებინა სენატის წევრები, რომელიც დააჩქარებდა საქართველოს გაწევრიანებას ნატოში. გამარტივებულ პროცედურას, რომლის მეშვეობითაც უნდა მიეღოთ ეს გადაწყვეტილება, ერთსულოვანი თანხმობა ეწოდება. თუმცა, გადაწყვეტილება არ მიიღეს, რადგან სენატორმა რენდ პოლმა ეს მცდელობა მარტომ აღკვეთა.
ეს ტრივიალური საკითხი არ გეგონოთ. არ შეცდეთ: საქართველოს ნატოში გაწევრიანებამ შეიძლება ამერიკის შეერთებული შტატები ახალ სამხედრო კონფლიქტში ჩაითრიოს, ამიტომაც საქართველოს ნატოში გაწევრიანების ხელშეწყობა საჯარო დებატების საგანი უნდა გახდეს. რუბიოს მცდელობა, ყოველგვარი დებატებისა და კენჭისყრის გარეშე, საკითხი ერთსულოვანი თანხმობით გადაეწყვიტა, უკიდურესად საეჭვოა და სენატორის გონიერებას ეჭვის ქვეშ აყენებს“.
The American Spectator დამატებით დეტალებს გვთავაზობს:
„რეზოლუცია პრეზიდენტს მოუწოდებდა ისეთ დიპლომატიურ ძალისხმევას ჩასდგომოდა სათავეში, რომელიც ნატოს ჩიკაგოს სამიტზე საქართველოსთვის გაწევრიანების სამოქმედო გეგმის მინიჭებას უზრუნველყოფდა“, – განმარტა რუბიოს სპიკერმა წერილში“.
რუბიო და პოლი ახალბედა სენატორები არიან. ისინი 2010 წელს აირჩიეს და საგარეო პოლიტიკური კურსის ორ პოლუსს წარმოადგენენ: რუბიო ამერიკის ძალისმიერი განსაკუთრებულობის იდეის მომხრეა, ხოლო პოლი იზოლაციონიზმისა და მცირე მთავრობის. (ჯეკ ჰანტერი, რომელმაც Daily Caller-ისთვის დაწერა სტატია, რონ პოლის მამის, რენდ პოლის საპრეზიდენტო კამპანიის ოფიციალური ბლოგერია).
დენიელ ლარისონს, შესაძლოა, სრულიად მართებულად, მიაჩნია, რომ რუბიოს ნაბიჯი რუსეთის სიმბოლურ გაღიზიანებას ისახავდა მიზნად, რადგან რეზოლუციის მიღების შემთხვევაშიც კი ის შედეგს ვერ გამოიღებდა: „საქართველოს ნატოში გაწევრიანების ძალისხმევა, არა მხოლოდ ამერიკულ-რუსულ ურთიერთობებს გაამწვავებს, რაც შეიძლება რუბიოს სურს კიდეც, არამედ აუცილებლად გაამძაფრებს დაძაბულობას საქართველოსა და რუსეთს შორის და კონფლიქტის ახალ რაუნდს დააჩქარებს. ნატოში საქართველოს გაწევრიანება არ ემსახურება ამერიკის ინტერესებს და ის მხარდაჭერა, რომელიც ბუშის ადმინისტრაციის მმართველობისას ჰქონდა საქართველოს აშშ-ს მხრიდან, მისთვისაც დამღუპველი აღმოჩნდა“.
„მაგრამ რუბიოს დოკუმენტს, მიღების შემთხვევაშიც, დიდი შედეგი არ ექნებოდა. ერთ-ერთი მიზეზი, რომლის გამოც საქართველო არ მიიღეს ნატოში, ის არის, რომ წამყვან ევროპულ მთავრობებს არ აინტერესებთ ალიანსის უსაფრთხოების გარანტიების გავრცელება ასეთ ღარიბ და დანაწევრებულ ქვეყანაზე“.
საინტერესოა ისიც, რომ რუბიოს რეზოლუცია საქართველოსთვის გაწევრიანების სამოქმედო გეგმის მინიჭებას ისახავდა მიზნად, ანუ იმას, რაც 2008 წელს დღის წესრიგიდან მოიხსნა ნატო-საქართველოს საბჭოს სასარგებლოდ. მას შემდეგ სამოქმედო გეგმაზე ბევრს აღარც ლაპარაკობენ და თავის საჯარო გამოსვლებში ამას, თითქოს, თვით საქართველოს მთავრობაც კი ეთანხმება.
საინტერესოა, საქართველოს ლობისტები კულუარებში ისევ განაგრძობენ სამოქმედო გეგმის ლობირებას? თუ რუბიო ამ საკითხთან დაკავშირებით საკუთარი ინიციატივით ურჩობს? იმის გამო, რომ, როგორც ჩანს, აშშ-სა და რუსეთს შორის ურთიერთობები იძაბება, ერთი კითხვა მებადება – ხომ არ არის ეს ის თემა, რომელსაც მომავალი წლის არჩევნებში რესპუბლიკელების პრეზიდენტობის კანდიდატი წინ წამოსწევს?

U.S. Senate Move To Push NATO Membership For Georgia Fails
An effort by a U.S. senator to make a renewed push for Georgian membership in NATO has been foiled. From The Daily Caller:
Last week, while most senators were focused on the important national issues of war funding and Americans’ constitutional liberties, Senator Marco Rubio (R-FL) seemed more concerned with the fate of a foreign country. Behind the scenes, Rubio moved to have a unanimous consent vote that would have hastened Georgia’s entry into NATO. The unanimous consent vote never happened because Senator Rand Paul single-handedly prevented it.
This is not a triviality. Make no mistake: Bringing Georgia into NATO could lead to a new military conflict for the United States, which is why any move that would facilitate Georgia’s entry into the alliance should be publicly debated. Rubio’s attempt to push this through by unanimous consent — that is to say, without any formal debate or vote — is highly suspect and calls into question the senator’s better judgment.
The American Spectator has a bit more detail:
"It called for the President to lead a diplomatic effort to get approval of Georgia's Membership Action Plan during the upcoming NATO Summit in Chicago," a Rubio spokesman explained in an email.
Rubio and Paul are both new senators, elected in 2010, and embody the two poles of the Tea Party's foreign policy: Rubio for a muscular American exceptionalism, and Paul for a small-government isolationism. (Jack Hunter, who wrote the Daily Caller piece, is the official blogger of the presidential campaign of Rand Paul's father, Ron Paul.)
Daniel Larison, probably correctly, sees Rubio's move as a symbolic effort to tweak Russia, which even if it had passed would have had no real effect:
Renewed efforts to bring Georgia into NATO would not only sour U.S.-Russian relations, which is probably what Rubio wants, but it would necessarily heighten tensions between Georgia and Russia and could precipitate a new round of fighting. NATO membership for Georgia serves no American interest, and the indications of support that the U.S. gave to Georgia during the Bush administration proved disastrous for Georgia as well.
That said, Rubio’s amendment would not have mattered very much if it had passed. One reason that Georgia was not brought into NATO earlier is that leading European governments had no interest in extending the alliance’s security guarantees to such a poor and fragmented state.
It's interesting that Rubio's resolution would have pushed for the Membership Action Plan for Georgia, something that had been taken off the table in 2008 in favor of a NATO-Georgia Commission. Since then, there really hasn't been much talk about MAP, and in its public statements even the Georgian government seems to have accepted that. I wonder, are Georgia's lobbyists quietly pushing MAP behind the scenes? Or is Rubio going rogue on this one? And in what looks to be an atmosphere of heightened tension between the U.S. and Russia, I wonder if this is something the Republican presidential candidate will make an issue of in the campaign next year.